IFO: oživenie ekonomiky príde v závere roku 2021

MNÍCHOV –  Nemecký výskumný ústav IFO predpovedá výrazný rast HDP v Nemecku v druhej polovici roku 2020 a v roku 2021. Informuje o tom v správe v mikrozápisníku v sociálnej sieti.

IFO Inštitút pre ekonomický výskum je jedno z najväčších centier ekonomického výskumu v Nemecku.  Ifo je skratka nemeckých slov Information and Forschung, čo v slovenskom jazyku znamená Informácie a výskum.

Inštitút pre ekonomický výskum IFO v Mníchove je optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky na vývoj situácie v Nemecku v druhej polovici tohto roka. V treťom štvrťroku sa nemecký HDP môže v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 zvýšiť o 6,9 percenta, v štvrtom štvrťroku o 3,8 percenta, ak by to bolo v stredu 1. júla.

„Od tejto chvíle sa bude postupný rast znova začínať,“ navrhuje odborník Timo Wollmershäuser. Zároveň sa podľa ekonómov ústavu zníži HDP Nemecka v roku 2020 o 6,7 percenta.

V roku 2021 odborníci očakávajú výrazné oživenie hospodárstva po kríze spojenej s pandémiou koronavírusov SARS-CoV-2. Naznačujú, že rast HDP bude 6,4 percenta a na konci budúceho roka bude možné dosiahnuť úroveň ekonomických ukazovateľov na konci roku 2019.

Pokiaľ ide o trh práce, ifo očakáva zvýšenie podielu nezamestnaných v Nemecku z 5,0 na 5,9% v tomto roku a pokles na 5,6% v budúcom roku. Podľa prognózy bude teda v roku 2020 v Nemecku v roku 2021 – 2,6 milióna v Nemecku 2,7 milióna nezamestnaných. V minulom roku to bolo 2,3 milióna.