IEA: Sankcie proti Rusku zasiahnu trh s ropou

LONDÝN – Ropa si udržiava rastúci trend v dôsledku rastúcich obáv z rizík pre globálne dodávky a najdlhšieho obdobia poklesu zásob ropy v USA od roku 2021.

FIG.1

Ropa Brent sa drží okolo 82 dolárov za barel po tom, čo v stredu vzrástla o 2,6 % a dosiahla najvyššie hodnoty od júla 2024. Cena West Texas Intermediate presahuje 80 dolárov. Americké sankcie ohlásené minulý týždeň proti ruskému energetickému priemyslu otriasli trhom, pričom Medzinárodná energetická agentúra varovala, že by mohli “výrazne narušiť” dodávateľské reťazce a export ropy z Ruska. Už tradiční nákupcovia ruskej ropy hľadajú alternatívne zdroje dodávok a objem ropy v tankeroch pri pobreží Číny sa zvýšil, keďže obchodníci a prepravcovia sa vyhýbajú sankciám. V Indii sa štátne ropné rafinérie ponáhľajú platiť za existujúce nákupy ruskej ropy. Ropa Brent od začiatku roka vzrástla o 10 %, pričom chladné počasie zvýšilo dopyt, klesali zásoby v USA a množstvo rizík spojených s dodávkami. Okrem obmedzení voči Rusku sa obchodníci obávajú, že budúca Trumpova administratíva by mohla sprísniť sankcie voči Iránu a uvaliť obchodné clá, ktoré by narušili toky ropy alebo vyvolali odvetu. „Sankcie voči Rusku spolu s relatívne silným dopytom z Číny a zvyšku sveta viedli k významnej revízii cien ropy,“ povedala Anindya Banerjee, vedúca výskumu komodít a mien v Kotak Securities Ltd. čo zaznamenala pokles zásob v Spojených štátoch ako ďalší faktor rastu cien. 160 tankerov, ktoré minulý týždeň zasiahli americké sankcie, prepravovalo v roku 2024 viac ako 1,6 milióna barelov ruskej ropy denne, čo je podľa IEA približne 22 % vývozu krajiny po mori. Agentúra tiež poznamenala, že predchádzajúce kolá obmedzení boli “vysoko účinné, znížili aktivitu predmetných tankerov o 90 percent”.

Zásoby ropy v USA klesali ôsmy týždeň v rade na najnižšiu úroveň od apríla 2022, ukázali v stredu oficiálne údaje. Keďže obchodné napätie eskalovalo pred Trumpovou inauguráciou 20. januára, pozornosť sa presunula na Kanadu, hlavného dodávateľa ropy do Spojených štátov. Úrady krajiny pripravili plán uvalenia daní na americký tovar v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov v prípade zavedenia ciel zo strany Spojených štátov. Ceny ropy v stredu vzrástli, aj keď sa Izrael a Hamas dohodli na prímerí, ktoré by dočasne ukončilo 15-mesačnú vojnu v pásme Gazy. Prímerie sa začne v nedeľu a potrvá šesť týždňov, informovali predstavitelia Kataru a USA. Súčasná situácia na trhu s ropou má pre ekonomiku krajiny veľký význam. Napriek tlaku sankcií zostáva Rusko jedným z najväčších exportérov ropy a rastúce ceny môžu čiastočne kompenzovať negatívny efekt reštriktívnych opatrení. Nové americké sankcie však spôsobujú ďalšie ťažkosti pre logistiku a vyžadujú si reštrukturalizáciu exportných trás a hľadanie nových spôsobov vyrovnania účtov s kupujúcimi.