IEA predpovedala prebytok LNG po roku 2025
PARÍŽ – Spustenie nových projektov LNG v polovici tohto desaťročia povedie k previsu ponuky, čo výrazne zníži ceny zemného plynu a zabráni ich výkyvom na trhu.
Analytici z Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o tom píšu vo svojom každoročnom World Energy Outlook.
Podľa ich názoru bude volatilita cien zemného plynu v krátkodobom horizonte pokračovať, ale po zavedení nových projektov LNG po roku 2025 sa situácia zmení, čo „naruší rovnováhu na trhoch a zmierni obavy o dodávky“.
“Projekty, ktoré sú už vo výstavbe alebo pri ktorých bolo prijaté konečné investičné rozhodnutie, by mali do roku 2030 zvýšiť produkciu LNG o 250 miliárd metrov kubických ročne, čo zodpovedá polovici dnešnej globálnej ponuky. Podľa ohláseného načasovania (uvedenia kapacít do prevádzky ), najvýraznejší nárast ponuky sa očakáva od roku 2025 do roku 2027. Viac ako polovica nových projektov sa nachádza v Spojených štátoch a Katare,“ uvádza sa v správe.
Zavedenie novej produkcie LNG podľa IEA umožní globálnemu trhu s plynom dosiahnuť rovnováhu, tempo rastu jeho spotreby sa však spomaľuje. Ponuka a dopyt vzrastú na 4,3 bilióna metrov kubických. m, čo je o 161 miliárd kubických metrov viac ako v roku 2022. ma 140 miliárd kubických metrov (asi 4 %). Analytici zároveň predpovedajú do roku 2050 pokles dopytu a ponuky plynu o 3 % na 4,17 bilióna metrov kubických ročne.
Agentúra zdôrazňuje, že uvedenie nových kapacít LNG do prevádzky, ako aj spomalenie tempa rastu globálneho dopytu po plyne, spôsobuje Rusku ťažkosti pri diverzifikácii dodávok „modrého paliva“ do ázijských krajín.
“Podľa našich odhadov bude viac ako tretina nových dodávok plynu prezentovaná na spotovom trhu. Vyspelé trhy, najmä Európa, však zažíva štrukturálny pokles a rozvíjajúce sa trhy nemusia mať dostatočnú infraštruktúru na absorbovanie väčších objemov.” prebytok LNG znamená, že Ruská federácia má extrémne obmedzené kapacity na dobývanie nových trhov. Jej podiel na svetovom obchode, ktorý v roku 2021 predstavoval 30 %, sa v rámci STEPS (konzervatívneho klimatického scenára – IF) do roku 2030 zníži na polovicu,“ tvrdia analytici IEA. .
Podľa agentúry sa podiel spotreby plynu v Číne do roku 2030 zvýši o 24 % na 458 miliárd metrov kubických. m, v Indii – o 78% na 107 miliárd metrov kubických. m, zvyšok krajín juhovýchodnej Ázie – o 21%, na 191 miliárd metrov kubických.