IEA oznámila deficit na globálnom trhu s ropou
PARÍŽ – Obmedzenie ťažby ropy krajinami OPEC+ na viac ako 2,5 milióna barelov denne od začiatku roka 2023 bolo doteraz kompenzované zvýšenými dodávkami od producentov mimo aliancie, píše v mesačníku Medzinárodná energetická agentúra (IEA). správa; Podľa IEA sa svetový trh s ropou v treťom štvrťroku stal vzácnym.
Barel ropy, alebo inej obdobnej látky, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.
Rekordné dodávky z USA a Brazílie udržali od januára do augusta dodávky mimo OPEC+ na úrovni 1,9 milióna b/d, zatiaľ čo Irán, stále pod sankciami, zvýšil produkciu o približne 600 000 b/d.
“Ale počnúc septembrom zníženie produkcie OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou povedie k výraznému deficitu ponuky v štvrtom štvrťroku. Zrušenie znížení na začiatku roka 2024 posunie rovnováhu smerom k prebytku. Zásoby ropy však budú na úrovni nepríjemne nízke úrovne, čím sa zvyšuje riziko nového nárastu volatility, čo nebude vzhľadom na krehkú ekonomickú situáciu v záujme výrobcov ani spotrebiteľov,“ domnievajú sa odborníci.
Podľa IEA boli ceny ropy v auguste relatívne pokojné a volatilita bola na niekoľkoročných nízkych úrovniach. Ale septembrové rozhodnutie Saudskej Arábie a Ruska predĺžiť škrty o 1,3 mil. b/d do konca roka (Saudská Arábia znižuje produkciu o 1 mil. b/d a Rusko znižuje export o 300 tis. b/d – IF ) vyvolal skok v cenách ropy Brent nad 90 USD za barel – na 10-mesačnom maxime. Trh s ropou už bol napätý av auguste sa odhadovalo, že globálne komerčné zásoby prudko klesli o 76,3 milióna barelov.
Očakávaný rast globálneho dopytu po rope o 1,5 milióna barelov denne v druhom polroku 2023 v porovnaní s prvým polrokom 2023 prevýši ponuku o 1,24 milióna barelov denne, uvádzajú analytici.
EA odhaduje, že svetový trh s ropou klesne v treťom štvrťroku do deficitu, keďže rastúce znižovanie ponuky sa zhodovalo s rekordne vysokým dopytom. V júli teda IEA odhaduje deficit na 1,5 milióna b/d, v auguste na 1,7 milióna b/d, čo je najvyššie číslo od roku 2021, keď sa uskutočnilo rekordné zníženie dodávok OPEC+ s cieľom znížiť prebytok. nahromadené počas pandémie COVID-19. V prvom štvrťroku 2023 IEA vypočítala prebytok na trhu s ropou vo výške 1,5 milióna bpd, v druhom štvrťroku. – prebytok 80 tisíc bps.
“Napriek ťažkej ekonomickej situácii sa zdá, že Čína bude tento rok zodpovedať za 75 % globálneho rastu dopytu po rope, alebo 1,6 milióna b/d z celkových 2,2 milióna b/d. Rast globálneho dopytu sa však prudko spomalí na približne 1 mil. bpd v roku 2024, keď ekonomické oživenie vyhasína a zvyšujúca sa efektívnosť, nárast elektrických vozidiel a práca z domu ďalej obmedzujú spotrebu,“ napísala IEA.
Analytici tiež tvrdia, že rafinérie sa snažia uspokojiť rastúci dopyt, najmä po destilátoch. Rastúce crack spready na ropných produktoch a marže rafinérií na viacročných maximách nedokázali stimulovať výrazný rast produkcie.
Neoptimálna distribúcia ropy po zavedení embarga na ruskú ropu a ropné produkty, ako aj zníženie dodávok ropy OPEC+ viedli k tomu, že rafinérie v Európe a ázijských krajinách OECD rafinujú na úrovniach výrazne nižších ako minulý rok, uvádza IEA.