ICSG vidí globálny prebytok medi v roku 2024
LONDÝN – Predchádzajúca prognóza očakávala v roku 2023 deficit trhu, ktorý bol teraz revidovaný smerom nadol na zanedbateľnú hodnotu.
Medzinárodná študijná skupina medi (ICSG) uviedla, že trh s meďou sa posunie z rovnováhy medzi ponukou a dopytom v roku 2023 k výraznému prebytku v budúcom roku.
V roku 2024 sa predpokladá, že produkcia prekročí spotrebu o 467 000 metrických ton. Ide o významnú revíziu prognózy smerom nahor oproti očakávanému prebytku 297 000 metrických ton, keď sa ICSG naposledy stretla v apríli. Skupina stále verí, že trh tento rok zažije deficit, ale aprílová prognóza deficitu 114 000 metrických ton bola znížená len na 27 000 metrických ton. Globálny trh s meďou sa odhaduje na približne 26 miliónov metrických ton.
ICSG zdôrazňuje, že tieto prognózy predstavujú momentky situácie a poznamenáva, že „skutočné výsledky trhovej rovnováhy sa pri nedávnych príležitostiach odchýlili od prognóz trhovej rovnováhy ICSG v dôsledku nepredvídaných udalostí“.
Trendy číhajúce v titulkoch sú možno výraznejšie a na najnovších číslach vynikajú dve veci: slabosť západného dopytu a sila čínskej výroby.
Keď ICSG naposledy zasadala v apríli, očakávala, že dopyt mimo Číny porastie v roku 2023 o 1,6 % po anemickom raste len o 0,4 % v roku 2022. Aktualizovaná predpoveď je oveľa pesimistickejšia. Očakáva sa, že spotreba medi mimo Číny klesne o 1,0 % v porovnaní s minuloročnou úrovňou, “hlavne kvôli nižšej spotrebe medi v EÚ a Severnej Amerike.”
Slabosť západného dopytu je však viac než kompenzovaná rastúcim dopytom v Číne, kde sa predpokladá, že spotreba v tomto roku vzrastie o 4,3 %.
Hodnotenie ICSG je v súlade s názorom trhu s meďou, že dopyt v Číne sa tento rok nečakane zvýšil. Zdá sa, že používanie medi v sektoroch zeleného prechodu, ako sú energetika a elektrické vozidlá, podporilo dopyt po kove pri širšom prepade výroby za posledných šesť mesiacov. S najnovšími indexmi nákupných manažérov, ktoré signalizujú oživenie výrobnej aktivity, bude Čína naďalej hlavnou hnacou silou globálneho dopytu po medi, keďže vysoké úrokové sadzby ovplyvňujú výrobnú aktivitu v Európe aj v USA.
„Globálne ekonomické vyhliadky sú náročné,“ priznáva ICSG, ale na budúci rok zostáva optimistický. Spoločnosť len mierne znížila svoju prognózu rastu globálnej spotreby v roku 2024 z 2,8 % na 2,7 %.
„Očakávané zlepšenie výrobnej činnosti, prebiehajúca energetická transformácia a rozvoj nových (polotovary) kapacít v rôznych krajinách by mali v roku 2024 podporiť rýchlejší rast globálnej spotreby vyťaženej a spracovanej medi,“ uvádza sa v správe.
Očakávaný rast spotreby v budúcom roku bude stále pod skokom globálnej produkcie rafinovanej medi (+4,6 %).
Nárast výroby sa už skutočne začal. ICSG upravila svoju revidovanú prognózu rastu produkcie na rok 2023 smerom nahor na 3,8 % z 2,6 % očakávaných v apríli.
Rovnako ako v prípade dopytu, rast produkcie kovov je poháňaný Čínou, ktorá naďalej rozširuje svoje taviace a rafinérske kapacity.
Prevádzkové obmedzenia a prerušenia prevádzky v hutách v Čile, Indonézii, Švédsku a USA obmedzia tento rok produkciu medi mimo Číny.
Čínske oceliarne však agresívne zvyšujú produkciu. Za prvých osem mesiacov roku 2023 vzrástla národná produkcia medziročne o 11,5 %, podľa Shanghai Metal Market. Budúci rok bude svedkom toho viac, s ďalším impulzom v podobe nových taviarní a rozšírenia kapacít v Indonézii, Indii a USA.
ICSG tiež očakáva, že objem medi vyrobenej z recyklovaných materiálov sa tento aj budúci rok zvýši v dôsledku investícií do nových spracovateľských kapacít.
Väčšina analytikov očakáva prebytky v roku 2023 aj 2024. Najnovší mesačný bulletin ICSG uviedol, že svetový trh s meďou vykázal za prvých sedem mesiacov roku 2023 významný prebytok produkcie vo výške 215 000 metrických ton. Ak dopyt v západných krajinách zostane slabý po zvyšok roka, nie je jasné, ako prebytok, ktorý sa vytvoril v prvej polovici roka, zmizne a vytvorí očakávaný malý deficit na celý rok.
Všetci sa zhodujú na tom, že meď má pri prechode na energiu svetlú budúcnosť, no trhové ceny sú teraz zaťažené okamžitou rovnováhou medzi ponukou a dopytom.