Hodvábna cesta 2.0: trasy, ktoré formujú zajtrajšok globálnej medzinárodnej obchodnej výmeny

LONDÝN / PEKING –  Objavte cesty, ktoré dnes menia obchod medzi kontinentmi. 

Píše Shane Fulmer, zakladateľ portálu WorldPopulationReview.com

Dnes preskúmame súčasné obchodné cesty, ktoré sú odkazom starovekej Hodvábnej cesty. Tieto moderné cesty sú životodarnými líniami nášho prepojeného sveta a pomáhajú nám vymieňať si tovar, informácie a iné zdroje naprieč kontinentmi.

1. Iniciatíva Pásmo a cesta: Veľká vízia Číny

V roku 2013 bola spustená čínska iniciatíva Pásmo a cesta (BRI), ktorej cieľom je posilniť globálne obchodné prepojenie prostredníctvom rozvoja infraštruktúry v Ázii, Európe a Afrike. Tento ambiciózny projekt by mal oživiť ducha starobylej Hodvábnej cesty a umožniť lepšiu hospodársku spoluprácu medzi zúčastnenými krajinami.

BRI má dve hlavné zložky: Hospodársky pás Hodvábnej cesty, ktorý sa zameriava na pozemné trasy, a Námornú hodvábnu cestu 21. storočia, ktorá sa rozprestiera pozdĺž námorných trás.

Od roku 2024 podpísalo dohody v rámci BRI viac ako 140 krajín, ktoré zahŕňajú projekty ako železnice, prístavy a diaľnice. Medzi významné projekty patrí čínsko-pakistanský hospodársky koridor a prístav Gwadar v Pakistane, ktorých cieľom je posilniť regionálny obchod.

V nasledujúcom grafe je znázornená úroveň účasti na čínskej iniciatíve Pásmo a cesta (BRI) a počet dohôd podpísaných kľúčovými krajinami. Ide o prehľad rôznych úrovní zapojenia, ktoré formujú globálne obchodné prepojenie.

2. Severná námorná cesta: Príležitosti v Arktíde

Vďaka globálnemu otepľovaniu sa Severná morská cesta (NSR) stala splavnejšou a ponúka kratšiu námornú cestu medzi Európou a Áziou. Táto arktická trasa skracuje prepravné vzdialenosti približne o 40 % v porovnaní s tradičnými trasami, ako je napríklad Suezský prieplav.

V júli 2024 začala Čína pravidelne predpovedať výskyt morského ľadu na NSR, čo podporuje zvýšenú námornú aktivitu v regióne. Rusko, ktoré má najdlhšie arktické pobrežie, investuje veľké prostriedky do infraštruktúry NSR vrátane flotily ľadoborcov a prístavných zariadení.

Potenciál trasy urýchliť obchod priťahuje záujem lodných spoločností, ktoré sa snažia skrátiť tranzitný čas a znížiť náklady na palivo. Vyskytujú sa však aj problémy, ako sú drsné poveternostné podmienky, obmedzené možnosti pátrania a záchrany, nehovoriac o niektorých environmentálnych obavách.

Tento graf znázorňuje objemy nákladu prepraveného cez Severnú morskú cestu, pričom odhaľuje spektrum využívania od dominantnej úlohy Ruska až po menšie príspevky krajín, ako sú Nórsko a Nemecko. Odráža rastúci význam arktických námorných trás v globálnom obchode.

 

4. Stredný koridor: Premostenie medzi Východom a Západom

Stredný koridor, známy aj ako Transkaspická medzinárodná dopravná cesta, ponúka alternatívu k tradičným euroázijským obchodným cestám. Spája Čínu s Európou cez Strednú Áziu, Kaspické more a Kaukaz, pričom obchádza Rusko. Táto trasa si získala pozornosť v dôsledku geopolitických zmien a jej cieľom je diverzifikovať obchodné možnosti.

Krajiny ako Kazachstan, Azerbajdžan a Gruzínsko investujú do železničnej a prístavnej infraštruktúry s cieľom zvýšiť efektívnosť koridoru. Železnica Baku-Tbilisi-Kars, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2017, je kľúčovým prvkom, ktorý skracuje tranzitné časy medzi Áziou a Európou. Stredný koridor je síce sľubný, ale stretáva sa aj s problémami, ako sú rôzne rozchody koľajníc a potreba bezproblémových colných postupov.

V nasledujúcom grafe je znázornený objem nákladu prepraveného cez Stredný koridor v miliónoch ton, pričom Kazachstan vedie s 1,5 milióna ton. Merania predstavujú celkovú hmotnosť tovaru prepraveného cez túto obchodnú trasu v roku 2022.

5. Trans-pacifické obchodné cesty: Prepojenie Ázie a Ameriky

Trans-pacifické obchodné trasy sú dôležitými tepnami spájajúcimi Áziu s Amerikou. Hlavné prístavy ako Šanghaj, Los Angeles a Singapur slúžia ako kľúčové uzly tejto siete.

Komplexná a progresívna dohoda o Transpacifickom partnerstve (CPTPP), ktorá je účinná od roku 2018, ešte viac integrovala ekonomiky v celom Tichomorí.

Technologický pokrok vrátane využívania megakontajnerových lodí a automatizovaných prístavných operácií zvýšil efektívnosť týchto trás. Dynamika transtichomorského obchodu je však naďalej ovplyvňovaná výzvami, ako sú obchodné napätie, environmentálne predpisy a potreba odolných dodávateľských reťazcov.

V nasledujúcom grafe je zobrazená kontajnerová doprava cez kľúčové prístavy pozdĺž transtichomorských obchodných trás meraná v miliónoch TEU (dvadsaťstopových ekvivalentných jednotiek).

6. Severojužný dopravný koridor: Prepojenie Ruska a Indie

Medzinárodný severojužný dopravný koridor (INSTC) je multimodálna sieť spájajúca Rusko a Indiu cez Irán a Strednú Áziu. Cieľom tohto koridoru je skrátiť tranzitný čas a náklady v porovnaní s tradičnými trasami cez Suezský prieplav.

V novembri 2024 Rusko a Irán oznámili plány na urýchlenie výstavby železnice Rašt-Astara, ktorá je rozhodujúcim úsekom INSTC.

INSTC má potenciál posilniť obchod medzi Európou, Ruskom a južnou Áziou. Kľúčovými faktormi pre jej úplnú realizáciu sú však stále geopolitické zložitosti a rozvoj infraštruktúry.

Tento graf znázorňuje investície do infraštruktúry kľúčových krajín v rámci severojužného dopravného koridoru (NSTC), merané v miliardách USD. Vyzdvihuje Rusko a Irán ako hlavných prispievateľov s významnými finančnými záväzkami na zlepšenie obchodného prepojenia na tejto kritickej trase.

7. Digitálna hodvábna cesta: Virtuálne obchodné diaľnice

Digitálna hodvábna cesta (DSR) predstavuje iniciatívu Číny na posilnenie digitálneho prepojenia na celom svete. Zahŕňa investície do telekomunikačných sietí, elektronického obchodu a technológií inteligentných miest v zúčastnených krajinách.

Cieľom DSR je preklenúť digitálnu priepasť, podporiť technologické inovácie a uľahčiť cezhraničný elektronický obchod. Vyvoláva však aj obavy týkajúce sa bezpečnosti údajov, digitálnej suverenity a vplyvu čínskych technologických noriem na globálne trhy.

Tento graf znázorňuje počet projektov digitálnej infraštruktúry financovaných Čínou v rámci iniciatívy Digitálna hodvábna cesta podľa jednotlivých krajín, pričom ukazuje rôznu úroveň účasti.

 

Pri prechádzaní týmito modernými obchodnými cestami môžeme vidieť, že duch starovekej Hodvábnej cesty pretrváva a prispôsobuje sa súčasným výzvam a príležitostiam. Tieto cesty uľahčujú obchod, kultúrne výmeny a geopolitické spojenectvá,

Zostaňte naladení, pretože v nasledujúcich vydaniach budeme hovoriť viac o budúcnosti nášho prepojeného sveta.