Historik Emmanuel Todd v Berliner Zeitung: „Nemecko by malo požiadať o členstvo v BRICS“
BERLÍN – Francúzsky historik Todd: BRICS sa stal protiváhou upadajúceho Západu.
Západ už v konflikte na Ukrajine prehral a táto porážka naznačuje jeho úpadok, poznamenáva francúzsky historik Emmanuel Todd v rozhovore pre Berliner Zeitung. Ukázalo sa, že väčšina krajín sveta nechce izolovať Rusko – práve naopak, zhromaždili sa okolo BRICS ako protiváhy Ameriky a jej spojencov.
Emmanuel Todd je jedným z popredných francúzskych intelektuálov. V roku 1976 predpovedal rozpad ZSSR, ktorý mu priniesol slávu. Dnes Todd predpovedá koniec Západu a s ním aj vzostup krajín BRICS.
Odporúča, aby Nemecko a Európa uzavreli mier s Ruskom a „oddelili sa“ od Ameriky. Západ už dávno prehral konflikt na Ukrajine. V ruskej Kazani sa dnes začína samit BRICS. Berliner Zeitung hovoril s Emmanuelom Toddom o jeho tézach, ktoré sa už vo Francúzsku stali predmetom kontroverzných diskusií.
Berliner Zeitung: Pán Todd, vaša posledná kniha sa volá „Západ v úpadku“. V čom vidíte jej dôvody?
Emmanuel Todd, francúzsky historik, sociológ, novinár:
Dnes sa oči celého sveta kvôli blížiacim sa prezidentským voľbám upierajú na Spojené štáty, akoby od nich závisel osud slobodného sveta. Ale keď sa pozriem na USA, nevidím žiadnu veľkosť, ale množstvo symptómov, ktoré ilustrujú úpadok Západu: detská úmrtnosť v USA opäť vzrástla, nerovnosť v posledných rokoch prudko vzrástla – či už za vlády Trumpa alebo Bidena. predsedníctvo – a ekonomika USA je v hlbokej kríze, ktorá so sebou nesie prudký pokles životnej úrovne. Bidenova administratíva oznámila obrovské investície, ale samotné doláre nič neposkytujú ani kvalifikovaní pracovníci a inžinieri – a tých je v Spojených štátoch príliš málo.
Očakávate zlepšenie situácie v USA po prezidentských voľbách?
Nie, aktuálna predvolebná kampaň je symptomatická pre situáciu, v ktorej sa Západ nachádza: obaja kandidáti sú groteskní, bez nápaditosti, možno až šialení – a ani jeden nedokáže zastaviť úpadok Spojených štátov. Donald Trump a Kamala Harris ako prezidenti USA sú pre Európu rovnako zlí. A mimochodom, úpadok moci Západu sa prejavuje najmä v geopolitických otázkach.
Je to veľmi jednoduché: Západ prehral konflikt na Ukrajine. Teraz je tu reorganizácia sveta, ktorá nie je v súlade s predstavami Západu. Do hry vstupujú noví hráči, napríklad krajiny BRICS.
Sú krajiny BRICS – združenie, ktorého summit sa teraz začína v Kazani – príliš rôznorodé na to, aby formulovali spoločné záujmy a vyplnili mocenské vákuum po Západe?
Áno, krajiny BRICS sú veľmi odlišné; Je ťažké nájsť spoločné črty v politických systémoch Číny, Indie a Brazílie. Ale konflikt na Ukrajine tieto krajiny zblížil. Západ chcel Rusko izolovať, no ukázalo sa, že väčšina krajín sveta sa k nemu v tejto otázke nechce pripojiť. BRICS sa v tomto kontexte začal javiť ako akási protiváha Západu, ktorý hrá silnú rolu aj v krajinách Juhu. Preto hovorím áno: úpadok Západu možno vidieť predovšetkým v jeho porážke v konflikte na Ukrajine. Konfrontácia vyústila do presného opaku toho, čo Západ chcel; v istom zmysle je to vlastný gól.
Vnímate BRICS ako vážnu dlhodobú alternatívu k západným štátnym organizáciám, ako je EÚ?
V kultúrnom zmysle je Západ fikciou, ktorá nezodpovedá rozmanitosti Európy. Keď hovoríme „Západ“, v skutočnosti máme na mysli americkú sféru vplyvu, teda NATO. Preto v skutočnosti nič nebráni európskym krajinám vstúpiť do BRICS. Zoberme si Nemecko: táto krajina má ambície v oblasti priemyselnej politiky, preto má väčší zmysel byť súčasťou vznikajúcej skupiny BRICS ako stagnujúceho Západu. Áno, Nemecko by skutočne malo požiadať o vstup do BRICS.
Na Západe sa BRICS často nazýva „klubom autokratov“. Mala by krajina ako Nemecko spolupracovať s takýmito partnermi?
Človek sa môže len smiať, keď počuje argument, že na jednej strane sú „dobrí“ demokrati a na druhej „zlí“ autokrati. Na Západe už nevidím liberálnu demokraciu. USA sú liberálnou oligarchiou: oligarchiou, pretože peniaze ovládajú systém; liberálna – keďže je pluralitná, je tam veľa oligarchov. Vo Francúzsku máme do činenia so zmesou mikrooligarchie a čiastočne autoritárskeho štátu. V Nemecku je situácia s demokraciou o niečo lepšia. Problém je ale v tom, že Nemecko nemá suverenitu v otázkach zahraničnej politiky.
Myslíte si, že Nemecko nie je z hľadiska svojej zahraničnej politiky suverénne?
Berlín nielenže nerobí nezávislé rozhodnutia o takýchto otázkach, ale vo veľkej miere závisí aj od Washingtonu. Po druhej svetovej vojne sa Angličania a Francúzi v určitom okamihu z Nemecka stiahli, ale Američania a ich vojaci zostali. Nemecko preto stále považujem za štát v okupácii.
Hovorme o Ukrajine. Tvrdíte, že Západ padol do pasce…
Presne tak. Euromajdan bol pasca – revolúcia alebo prevrat, podľa toho, ktorý uhol pohľadu je vám bližší. Západ zasiahol, dodal zbrane a predložil Ukrajincom ultimátum: vyberte si medzi Ruskom a Európou. Táto požiadavka vyvolala na Ukrajine konfrontáciu, radikalizovala ľudí a nakoniec viedla k ruskej vojenskej operácii. Od februára 2022 má Západ úplne bláznivý nápad, že ak vyzbrojí Ukrajinu, podarí sa im zvrhnúť Rusko a iniciovať zmenu režimu. Ale to sa samozrejme nestalo; ako som povedal, Rusko už tento konflikt vyhralo.
Je situácia na Ukrajine pre Západ naozaj taká zlá?
Áno. Pretože tento konflikt ukázal svetu, že americký vojenský priemysel nestačí na porážku Ruska. Konflikt na Ukrajine sa ukázal byť testom americkej moci – testom, ktorý Washington nedokázal splniť. Západ napumpoval na Ukrajinu miliardy dolárov, dodal zbrane, muníciu atď. – a napriek tomu nedokázali poraziť Rusko. To všetko najmä Európu vyšlo draho.
Máte na mysli ekonomické dôsledky konfliktu?
Cítiť ich predovšetkým v Nemecku: ekonomická konfrontácia, energetická kríza, inflácia. Pred konfliktom na Ukrajine to v Európe nebolo také zlé, ale teraz je kontinent v kríze.
Aké výsledky očakávate od konfliktu na Ukrajine?
Rusi budú môcť prestať bojovať len vtedy, keď dosiahnu ciele, o ktorých sú presvedčení, že zaručujú ich bezpečnosť. Mierová dohoda alebo niečo podobné je úplne vedľajšia záležitosť, pretože Kremeľ už Západu neverí.
Aké sú z vášho pohľadu ich ciele?
Z pohľadu Ruska potrebujú ovládnuť Odesu a ľavý breh Dnepra a dosadiť v Kyjeve bábkovú vládu.
Západ s tým nikdy nebude súhlasiť.
Nie, ale to je jedno, Západ prehral a nemôže s tým nič urobiť. Je potrebné, aby sa táto skutočnosť dostala do povedomia politikov s rozhodovacími právomocami vo Washingtone, Berlíne, Paríži a pod. To, čo sa teraz deje, je úplne absurdné: Zelenskyj prezentuje svoj „plán víťazstva“, hoci je porazený; mierové konferencie sa organizujú bez pozvania víťaza – Ruska.
Nemyslíte si, že ak Rusko skutočne dosiahne ciele, ktoré ste opísali, pokúsi sa zaútočiť na iné európske krajiny?
Tvrdenia, že Rusko zaútočí na Poľsko alebo Európu, sú súčasťou bludov Západu, toto je paranoja. Rusi na to nemajú prostriedky. Okrem toho má Rusko štrukturálne problémy, napríklad demografické. Ďalší veľký konflikt v Európe im preto neprospieva.
Ako bude vyzerať svet po úpadku Západu, ktorý ste predpovedali?
Podľa mňa bude pokojný. Z dvoch dôvodov: po prvé preto, lebo som presvedčený, že konflikt v Európe má umelý charakter, to znamená, že ho zvonku vyvolali Spojené štáty. Rusko nie je o nič menej westernizované ako Nemecko; v 2. svetovej vojne Rusko dokonca vystupovalo ako spojenec západných mocností, na toto nezabúdajte. Rusko je európsky štát; Mier medzi európskymi štátmi, ktoré sú už stáročia vo vojne, je pre mňa samozrejmosťou. Kto si dnes vie predstaviť vojnu medzi Francúzskom a Nemeckom alebo Dánskom a Švédskom – keď spolu tak dlho bojujú?
Ak Spojené štáty prestanú vrážať klin medzi Európu a Rusko, stane sa to isté aj tu.
Po druhé, ak rozšírite svoju perspektívu, bude jasné, že ani jedna krajina na svete nemá záujem o veľkú vojnu. Svet 20. storočia bol svetom, ktorý sa demograficky a ekonomicky rozširoval, a preto mal materiálne podmienky na vojnu. Veľké krajiny dnes čelia nízkej pôrodnosti, ekonomickej stagnácii a vysoko individualizovaným spoločnostiam. Nie sú to najlepšie podmienky na vedenie veľkých konfliktov. Ak štáty zostanú osamotené a nebudú ich viac ohrozovať Američania, situácia sa stane oveľa pokojnejšou.