Harlem Désir z OBSE o vražde Jána Kuciaka
V nedeľu 25. februára 2018 Polícia SR zistila, že neznámy páchateľ zastrelil novinára Jána Kuciaka (27) a jeho priateľku Martinu Martinu Kušnírovú. Zástupca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), jej Zastúpenia pre slobodu médií Harlem Désir vyjadril šok a odsúdil vraždu vyšetrovacieho spravodajcu Jána Kuciaka a jeho snúbenice vo svojom dome na Slovensku a nalieha na orgány, aby vykonali úplné, transparentné a rýchle vyšetrovanie.
“Je to bezprecedentná vražda novinára v Slovenskej republike, ktorá prekvapila slovenských občanov a mediálnu komunitu, je to pre mňa i pre moju kanceláriu šok, keďže Kuciak bol naším partnerom v mnohých akciách,” povedal Désir . Predstaviteľ pre slobodu médií vyzval orgány, aby vynaložili všetko úsilie, aby postavili pred súd páchateľov, ktorí sa podieľali na tejto brutálnej dvojitej vražde. “Som povzbudený tým, žeprezident a predseda vlády SR reagovali rýchlo,” povedal pre Finančné noviny.
Ján Kuciak, novinár, ktorý bol známy pre vyšetrovanie prípadov podozrenia na podvody s DPH, predtým podal niekoľko sťažností na prokuratúru po tom ako sa mu vyhrážali viacerých hrozieb.
“Je to veľmi znepokojujúci vývoj byť svedkom inej vraždy novinára, ktorý pracuje na korupcii po zabití Daphne Caruana Galizia na Malte vlani,” povedal Désir. “Nemôžeme prijať novú realitu, v ktorej sa novinári stanú pravidelnými cieľmi útoku kvôli ich vyšetrovacej práci.” Premiér Robet Fico vyhlásil, že zaplatí 1 mil. EUR za informácie, ktoré povedú k odhaleniu vraha.
Asociácia európskych novinárov (AEJ), slovenská sekcia vyzýva policajné orgány SR aby túto vraždu dôkladne vyšetrili a vinníkov postavili pred súd. V tejto vražde vidíme útok proti základným princípom právneho, demokratického štátu, proti slobode slova a tlače, jedného z ústavných práv občanov Slovenskej republiky. Nepochybne je to aj dôsledok systematických dlhoročných agresívnych slovných útokov viacerých vedúcich predstaviteľov štátu proti novinárom. Zároveň sa pýtame, ako tento štát chráni tých, ktorí riskujú pri odhaľovaní protispoločenskej činnosti? Zároveň pripomíname, že nezvestní sú ďalší dvaja novinári – od roku 2008 reportér Paľo Rýpal a od roku 2015 ekonomický redaktor Miroslav Pejko, ktorí sa taktiež v médiách venovali investigatívnej žurnalistike. Naliehavo žiadame policajné orgány, aby verejnosť informovali o stave vyšetrovania nielen poslednej vraždy ale aj pátraní po nezvestných novinároch.