Granátové rajské jablko: zdravie, pokoj, prosperita

Čo nám hovorí toto ovocie, granátové jablko.

Zmienky o ňom sa nachádzajú v svútých písomnostiach, mytológii, starých lekárskych textoch a literatúre.

Granátové jablko má dôležité miesto v Hippokratových predpisoch. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov podporuje regeneráciu buniek a posilňuje imunitný systém. Jeho antioxidačná kapacita je taká vysoká, že je vyššia ako kapacita zeleného čaju.

Obsahuje vitamíny C, K, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B. Okrem toho medzi živiny granátového jablka patria aj minerálne látky, ako sú draslík, vápnik, železo.

Staroveké kultúry na celom svete tradične oslavujú najdlhšiu noc v roku. Napríklad v Iráne rodiny vítajú noc Yalda z 21. na 22. decembra básňami a granátovými jablkami ako symbolom úsvitu a života.

V niektorých kultúrach je granátové jablko súčasťou novoročných tradícií. Napríklad Arméni rozbíjajú plody na prahu svojich domovov a rozhádzajú semená po okolí, aby si zabezpečili plodný rok. Granátové jablká sa rozbíjajú aj na prahu novootvorených podnikov v nádeji na hojnosť.

Od Koránu, Biblie, Tóry až po staroegyptské texty a grécku mytológiu má ovocie dôležité miesto.

Slovo „granátové jablko“ znamená v arabčine „oheň“. V Koráne sa spomína ako „rajské ovocie“ v súre Al-Rahman.

Granátové jablko má pre Židov tiež osobitný význam. Symbolizuje spravodlivosť a verí sa, že ovocie, ktoré spôsobilo vyhnanie Adama a Evy z raja, bolo granátové jablko, a nie jablko.
Je to ovocie smútku a nádeje, ale aj pokoja. Každý rok 21. januára pacifisti rozbíjajú granátové jablká na chodníku, kde bol zabitý turecko-arménsky novinár Hrant Dink. Minulý rok filmár Emin Alper na tom istom chodníku povedal: „Dejiny ľudstva sa musia zmeniť a my ich zmeníme.“

Starovekí Egypťania považovali granátové jablko za „prvé ovocie na zemi“ a nachádzalo sa aj medzi predmetmi pochovanými v hrobkách. V starovekom Egypte verili, že granátové jablko dá mŕtvym druhý život.

Vo svätej knihe Židov sa granátové jablko nazýva „rimon“. Verí sa, že granátové jablko obsahuje 613 zŕn, ktoré zodpovedajú 613 prikázaniam Tóry, zatiaľ čo ovocie zaujíma hlavné miesto na sviatočnom stole pre židovský Nový rok (Rosh Hashanah).

Granátové jablko sa používa aj pri zoroastrijských svadobných rituáloch a obradoch požehnania detí. Strom z granátového jablka, ktorý zostáva zelený po celý rok, symbolizuje nesmrteľnosť duše a stovky semien v jednom ovocí symbolizujú blahobyt a bohatstvo.

V kresťanstve sa granátové jablko stotožňuje s Pannou Máriou. Na náboženských maľbách je dieťa Kristus v náručí Panny Márie zvyčajne zobrazované s granátovým jablkom v ruke s množstvom viditeľných semien.

“Semeno granátového jablka, semienko / milujem semienko granátového jablka, / jediná, ktorú milujem medzi kráskami.”

Ak divoch vstúpi do granátového sadu / Chudoba sa dostane na jazyk skôr ako telo,“ hovorí turecký poet Haydar Ergülen v básni ‚Granátové jablko‘ a táto chudoba opotrebováva naše duše. Granátové jablko nám však má čo povedať o nádeji, mieri, odolnosti.

V gréckej mytológii strom granátového jablka vyrástol z krvi Dionýza, boha vína.

V literatúre je granátové jablko ovocím lásky. „Ak sa ma opýtaš, ako veľmi Ťa milujem, / poviem: „Ako granátové jablko,“ / zvonku sa zdá, že som sám, / ale sypú sa zo mňa tisíce „Ty…“

Čo nám hovorí toto ovocie, granátové jablko…

Ďalší rok sa blíži ku koncu. V novom roku prajme ľudstvu pokoj, lásku a nádej.