Globálny trh s elektrickými lietadlami s vertikálnym vzletom v roku 2040 hodnota 1,5 bilióna dolárov

 NEW YORK – Globálny trh lietadiel s elektrickým vertikálnym vzletom (eVTOL) dosiahne v roku 2040 hodnotu 1,5 bilióna dolárov, predpovedajú analytici Morgan Stanley.

Medzi potenciálnych užívateľov týchto lietadiel patria logistika, poľnohospodárstvo a letecké spoločnosti, pohotovostné služby a bezpečnosť, ako aj zástupcovia cestovného ruchu.

Väčšina eVTOL je stále vo fáze testovania a veľmi sa líši v rýchlosti a nadmorskej výške, ako aj v hmotnosti, ktorú dokážu uniesť. Analytici Morgan Stanley tvrdia, že kľúčovou výzvou pre prevádzkovateľov týchto lietadiel je prechádzať prísne kontrolovanými obmedzeniami vzdušného priestoru, najmä v mestských oblastiach a okolo nich.

Spoločnosť AutoFlight so sídlom v Šanghaji získala koncom marca osvedčenie o letovej spôsobilosti od Úradu civilného letectva Číny (CAAC) pre svoje bezpilotné lietadlo CarryAll. Toto je prvý eVTOL na svete s hmotnosťou viac ako 1 tona, ktorý prešiel regulačným schválením.

Spoločnosť uviedla, že čínske letectvo v nízkych nadmorských výškach má náskok pred západnými rivalmi vďaka miernejším regulačným orgánom, technologickým objavom a tvrdej konkurencii v sektore logistiky v krajine.

Viceprezident AutoFlight Kellen Xie poznamenal, že hoci spoločnosť hľadá podobné schválenia v Európe, CAAC je dosť aktívny v podpore nového odvetvia. “Sú odhodlaní urýchliť proces zavádzania tejto novej technológie do reality,” povedal.

AutoFlight, za ktorým stojí nemecký technologický investor Team Global a americký fond TDK, ako aj čínske spoločnosti, má svoje sídlo a továreň v Kunshane (na západnom okraji Šanghaja) a výrobné a testovacie centrum v Shandongu na severe krajiny.

Vo februári spoločnosť uviedla, že jej päťmiestne lietadlo Prosperity – osobná verzia CarryAll – zaznamenalo najdlhší let pre tento typ lietadla na jedno nabitie pri 250 km. Potom preletelo 50 km bez posádky medzi mestami Shenzhen a Zhuhai. Podľa Kellena Xie boli tieto lety dôležitým krokom k preukázaniu vyrobiteľnosti a komerčnej životaschopnosti lietadla.