Globálne zahraničné investície boli v roku 2023 slabé, financovanie sektorov trvalo udržateľného rozvoja klesne o viac ako 10 percent

ŽENEVA – Celosvetovo sa toky priamych zahraničných investícií za rok znížili o 2 % na 1,3 bilióna USD. V rozvojových krajinách klesli o 7 % na 867 miliárd USD.

Vyplýva to z údajov UNTCAD. To je Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj je jedna z organizácií systému OSN. Ustanovená bola v roku 1963 Valným zhromaždením OSN. Plní otázky hospodárskej a obchodnej spolupráce. V súčasnosti je počet jej členov 191 a ich sídlo je Ženeva v Švajčiarsku.

  • Zahraničné investície zostávajú utlmené v dôsledku globálneho hospodárskeho spomalenia a rastúceho geopolitického napätia.

  • Nedostatočné financovanie bráni úsiliu o dosiahnutie Agendy 2030, čo si vyžaduje politické opatrenia na udržanie udržateľného financovania.

  • Uľahčenie podnikania a riešenia digitálnej vlády môžu uľahčiť prostredie na riešenie nízkych investícií.

V roku 2023 sa globálne priame zahraničné investície (PZI) znížili o 2 % na 1,3 bilióna USD, podľa najnovšej správy o svetových investíciách , ktorú zverejnila OSN pre obchod a rozvoj (UNCTAD).

Keď vylúčime vplyv niekoľkých výnimiek, správa odhaľuje prudší pokles globálnych zahraničných investícií o viac ako 10 % už druhý rok po sebe. Tento pokles je spôsobený rastúcim obchodným a geopolitickým napätím v spomaľujúcej sa globálnej ekonomike.

Zatiaľ čo vyhliadky priamych zahraničných investícií sú v roku 2024 naďalej náročné, v správe sa uvádza, že „mierny rast za celý rok sa zdá možný“, pričom sa odvoláva na uvoľnenie finančných podmienok a sústredené úsilie o uľahčenie investícií – čo je výrazná črta vnútroštátnych politík a medzinárodných dohôd.

S globálnym tlakom na prilákanie a udržanie finančných tokov sa rozšírili online informačné portály a jednotlivé okná, aby podporili priaznivé podnikateľské a investičné prostredie.

Pre rozvojové krajiny poskytuje digitalizácia nielen technické riešenie, ale aj odrazový mostík pre širšiu implementáciu digitálnej vlády na riešenie základných nedostatkov v správe vecí verejných a inštitúciách, ktoré často bránia investíciám.

„Investície nie sú len o kapitálových tokoch; ide o ľudský potenciál, starostlivosť o životné prostredie a trvalú snahu o spravodlivejší a udržateľnejší svet,“ hovorí generálna tajomníčka OSN pre obchod a rozvoj Rebeca Grynspanová.

Zahraničné investície vo väčšine regiónov mierne poklesli

Toky priamych zahraničných investícií do rozvojových krajín minulý rok klesli o 7 % na 867 miliárd USD , čo odráža 8 % pokles v rozvojovej Ázii ( Viac informácií ).

Toto číslo sa znížilo o 3 % v Afrike ( viac informácií ) a o 1 % v Latinskej Amerike a Karibiku ( viac informácií ).

Na druhej strane toky do vyspelých krajín boli výrazne ovplyvnené finančnými transakciami nadnárodných spoločností, čiastočne v dôsledku snahy o zavedenie globálnej minimálnej sadzby dane zo ziskov týchto korporácií.

Prílev do väčšiny častí Európy a Severnej Ameriky sa znížil o 14 % a 5 %.