G20: medzi kvartálmi badať mierny rast ekonomiky

PARÍŽ – V júli až septembri 2022 sa ekonomiky G20 vrátili k rastu.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástli o 1,3 % po poklese o 0,3 % v druhom štvrťroku, ukázali predbežné údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Táto dynamika odráža najmä oživenie čínskej ekonomiky, keďže sa zmierňujú obmedzenia proti COVID. Čínsky HDP v treťom štvrťroku vzrástol o 3,9 % v porovnaní s druhým štvrťrokom, keď toto číslo kleslo o 2,7 %.

Oživenie bolo pozorované aj v USA, kde ekonomika vzrástla o 0,7 % po poklese o 0,1 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Čína a Spojené štáty americké zabezpečili približne 80 % rastu ekonomiky G20.

HDP Indie a Juhoafrickej republiky sa po štvrťročnom poklese tiež vrátil k rastu, keď vzrástol o 0,8 % a 1,6 %. Rast nemeckej ekonomiky sa zrýchlil na 0,4% z 0,1%, Saudská Arábia – až na 2,6% z 2,2%.

Japonská ekonomika klesla o 0,2 %, rovnako ako ekonomika Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo HDP Turecka klesol o 0,1 %.

Hospodársky rast sa spomalil v ôsmich krajinách G20. Najprudšie spomalenie bolo pozorované v Brazílii (0,4 % oproti 1 % v apríli až júni), Taliansku (0,5 % oproti 1,1 %), Južnej Kórei (0,3 % oproti 0,7 %) a Francúzsku (0,2 % oproti 0,5 %).

Celkový HDP krajín G20 v treťom štvrťroku prekročil predpandemickú úroveň (štvrtý štvrťrok 2019) o 6 %. Jedinou krajinou, ktorej sa po pandémii koronavírusu zatiaľ nepodarilo úplne obnoviť svoju ekonomiku, je Spojené kráľovstvo.

HDP všetkých krajín OECD vzrástol v treťom štvrťroku o 0,4 % po raste o 0,5 % v druhom štvrťroku.

OECD vznikla v roku 1961, je jednou z vedúcich ekonomických organizácií na svete. Zahŕňa 38 štátov. Teraz je to Austrália, Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Maďarsko, Nemecko, Grécko, Dánsko, Izrael, Írsko, Island, Španielsko, Taliansko, Kanada, Kolumbia, Kostarika, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland , Nórsko , Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, USA, Turecko, Fínsko, Francúzsko, Česká republika, Čile, Švajčiarsko, Švédsko, Estónsko, Južná Kórea a Japonsko. Sídlo OECD sa nachádza v Paríži.

Skupina G20 zahŕňa Argentínu, Austráliu, Brazíliu, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Indiu, Indonéziu, Taliansko, Kanadu, Čínu, Mexiko, Rusko, Saudskú Arábiu, USA, Turecko, Francúzsko, Južnú Afriku, Južnú Kóreu, Japonsko a Európsku úniu.