Fúzie a akvizície v USA sa sypali, zisky sa liali

NEW YORK – Investičné banky zarobili viac ako 100 miliárd dolárov vďaka rekordným fúziám a akvizíciám.

Za prvých deväť mesiacov investičné banky a spoločnosti zaoberajúce sa poradenstvom o transakciách v USA zarobili na províziách z rôznych transakcií rekordných 112,6 miliardy dolárov, píše Financial Times s odvolaním sa na údaje spoločnosti Refinitiv.

Spomedzi 60,6 miliardy dolárov z tejto sumy pripadá na provízie vyplatené bankám za transakcie: fúzie a akvizície (M&A) a transakcie s cennými papiermi. Ďalších 52 miliárd dolárov predstavujú platby súvisiace s upísaním úveru a umiestnením dlhových záväzkov.

Takéto rekordné zisky investičných bánk sú spojené s boomom fúzií a akvizícií – ich objem sa už stal rekordným a od začiatku roka dosahuje 4,3 bilióna dolárov. Fúzie a akvizície v USA tiež už prekonali rekordy a blížia sa k 2 biliónom dolárov. Od začiatku roka vzrástli provízie za fúzie a akvizície o 43%. Je to dané aj veľmi aktívnym obchodovaním na burze a pokračujúcim nízkym úrokovým sadzbou. Väčšina zarobených peňazí pochádza od piatich najväčších amerických investičných bánk: JPMorgan Chase a Goldman Sachs zarobili na rôznych províziách približne 18 miliárd dolárov.