Flotila Sovcomflotu vyvážajúca ropu z Ruska je z viac ako 80 % tankerov z krajín mimo skupiny G 7
Nízke objemy dopravy Sovcomflotu v júli boli dôsledkom toho, že EÚ a Spojené kráľovstvo v posledných mesiacoch zaradili 32 „tieňových“ tankerov prepravujúcich ruskú ropu za ceny nad hranicou 60 USD za barel. Mnohé z týchto tankerov boli spojené so spoločnosťou. Podľa niektorých pozorovateľov z odvetvia a na základe dostupných údajov by takýto vývoj mohol narušiť jej fungovanie.
Údaje CAS (S&P Global Commodities at Sea) však ukázali, že Sovcomflot mohol minulý mesiac zvýšiť dodávky z Ruska, aj keď len jedno z jeho nedávno sankcionovaných plavidiel obnovilo prevádzku, čo demonštruje nadnárodné možnosti spoločnosti.
Z 23 tankerov vlastnených spoločnosťou Sovcomflot odoslaných z Ruska v auguste patrilo šesť dcérskym spoločnostiam spoločnosti so sídlom v Spojených arabských emirátoch a zvyšok jej ruským dcérskym spoločnostiam.
Väčšinu dodávok tvorila uralská ropa do Indie a ropa z východnej Sibíri a Tichomoria do Číny.
Niektorí analytici, vrátane Nikesha Shukla z S&P Global Commodity Insights, sa domnievajú, že akékoľvek prerušenie vývozu ruskej ropy v dôsledku sankcií by sa mohlo ukázať ako dočasné, ak budú hlavní kupci India a Čína ochotní prijať tankery Sovcomflot.
Čína otvorene odmieta sankcie voči Rusku. Financial Times informovali, že Rusko nakupuje kritickú elektroniku a komponenty pre svoje vojenské potreby z Indie, pričom nazbieralo rupie z predaja ropy.
Platts odhaduje, že cena uralskej ropy FOB Primorsk bude v auguste v priemere 67 204 USD/b a cena ropy ESPO s dodávkou na začiatku mesiaca FOB Kozmino bude v priemere 71 625 USD/b. Oba ukazovatele prekračujú hranicu G7.
“Stratil som všetku vieru v potrebu dodržiavať sankcie,” povedal Lars Barstad, generálny riaditeľ spoločnosti Frontline, jedného z najväčších svetových prevádzkovateľov tankerov, na nedávnom konferenčnom hovore.
Podľa krajín údaje CAS a MIRS (Maritime Intelligence Risk Suite) ukazujú, že prevádzkovatelia tankerov v Spojených arabských emirátoch zvýšili svoje dodávky na 19,2 milióna barelov v auguste z 11,1 milióna barelov v júli, zatiaľ čo ruskí operátori zvýšili dodávky na 15,2 milióna barelov z 10,6 milióna barelov, najmä kvôli na objemy Sovcomflotu.
Podľa CAS a MIRS bolo 81,5 % exportu ruskej ropy v auguste prepravených tankermi, ktoré neboli označené, nevlastnené alebo prevádzkované spoločnosťami z G7, EÚ, Austrálie, Švajčiarska a Nórska a neboli poistené západnou ochranou a odškodnením klubov odškodnenia.
To je pokles z 82,7 % v júli, ale stále je to tretie najvyššie mesačné číslo od decembra 2022, keď členovia G7 a ich spojenci zakázali spoločnostiam námorných služieb pod ich jurisdikciou vyvážať ruskú ropu, pokiaľ sa ropa nepredáva pod stanovený limit.
Celkový ruský vývoz ropy po mori minulý mesiac vzrástol na viac ako 3,3 milióna barelov denne z 3,2 milióna barelov denne v júli, čo je stále pod obvyklou úrovňou 3,5 milióna barelov denne z dôvodu prísnejšieho dodržiavania dohody OPEC+ zo strany Ruska, čo znamená nižšiu produkciu.
Americkí predstavitelia uviedli, že cenový strop prinútil Rusko urobiť veľké investície do získania tienistej tonáže so štátnymi záujmami a neprehľadnými operátormi, ale Barstad z Frontline naznačil, že náklady na prepravu sankcionovanej ropy by mohli klesnúť v dôsledku zvýšených dodávok.
„Tento druh čiernej, alebo šedej flotily rastie. Dopĺňa sa kvôli starnutiu celej flotily tankerov,“ povedal Barstad. “Keďže 0% starnúcich tankerov bude v určitom bode vyradených… V skutočnosti začneme mať preplnený, akýsi presýtený sankcionovaný trh.”
Podľa CAS a MIRS je od nadobudnutia platnosti cenového stropu priemerný vek tankerov prepravujúcich ruskú ropu mimo limitu 16,5 roka, zatiaľ čo priemerný vek tankerov prepravujúcich ruskú ropu v rámci limitu G7 je 13,3 roka.
Frontline odhaduje, že asi 6 % svetovej flotily tankerov VLCC, Suezmax a Aframax je sankcionovaných Úradom pre kontrolu zahraničných aktív USA. Očakáva sa, že tieto plavidlá nájdu Rusko ako svoj najväčší zdroj dopytu.
Pripravené na základe materiálov od Standard and Poor´s Global.