Minister hospodárstva na to povie, že to je v poriadku, lebo máme výnimku na dovoz ruskej ropy a ešte povie, že výnimku vybavila slovenská vláda, ” napísal hovorca podniku Anton Molnár v svojom denníku v sociálnej sieti.
Je fér povedať, že výnimku žiadna slovenská vláda nevybavila, ale vybavila ju maďarská vláda, slovenskej stačilo byť ticho a viezť sa.
Rovnako minister nepovie že rovnakú výhodu si doteraz užívajú Fíni, Nemci, Poliaci, Česi, Maďari, ktorí všetci spracúvávaju ruskú ropu, ale nejdú preto zraziť svoje rafinérie na kolená. Navyše výnimku na ruskú ropu majú naďalej aj ostatní ako Česko, Maďarsko, Poľsko.
“Minister takisto nepovie, že vďaka tejto výhode sme tankovali na Slovensku vždy o 15-20 centov lacnejšie ako inde a nikdy tu nebol benzín, či nafta nad 2 eura, čiže sme sa o túto výhodu delili.
Rada EÚ odporučila príspevok na úrovni 33% s vyslovenou podmienkou, aby sa zachovala investičná schopnosť zdaňovanej spoločnosti. Toľko budú triasť a kopať do kasičky, až sa im nakoniec rozsype a pokazí, napísal hovorca.
Generálny riaditeľ rafinérie Oszkár Világi na utorkovom stretnutí s novinármi upozornil, že zdanenie tohtoročných ziskov bude ešte výraznejšie, keďže si nebudú môcť solidárny príspevok zarátať v tomto roku do daňového základu. Čo v preklade znamená, že aktuálny zisk musia zdaniť v plnej výške a príspevok môžu odrátať až v budúcom roku. Slovnaft by tak mal prísť o 91 percent zisku.