Financial Times: obchodné spoločnosti Vitol a Gunvor podporujú toky rafinovanej ropy z Ruska

Analýza denníka Financial Times o colných deklaráciách ruských vývozcov ukazuje, že európski obchodníci s energiou sú stále veľkými odberateľmi.

Ide o firmy Vitol a Gunvor.

Sú to dvaja najväčší nezávislí obchodníci s energiou na svete, zostávajú hlavnými odberateľmi spracovanej ruskej ropy viac ako rok po tom, čo sa obe spoločnosti zaviazali drasticky prerušiť vzťahy s Moskvou kvôli konfliktu na Ukrajine.

Z analýzy vývozných dokumentov predložených ruským colným orgánom v prvých štyroch mesiacoch roku 2023 vyplýva, že obe spoločnosti patrili medzi 10 najväčších odberateľov ropných produktov, ako je benzín a nafta.

Podľa analýzy Financial Times bola spoločnosť Gunvor so sídlom vo Švajčiarsku ôsmym najväčším odberateľom podľa hodnoty, keď dodala 1 milión ton v hodnote približne 540 miliónov USD. Spoločnosť Vitol, ktorej vrcholoví manažéri sídlia väčšinou v Londýne a Ženeve, bola desiatym najväčším odberateľom, keď prijala približne 60 000 ton v hodnote približne 400 miliónov USD.

Obe spoločnosti potvrdili, že neustále nakupovali ruské rafinované palivo, ale spochybnili presnosť údajov.

Západné sankcie nezakazujú obchodovanie s ruským rafinovaným palivom a Washington dokonca podporoval takéto nákupy s cieľom obmedziť prerušenie dodávok, pokiaľ obchodníci dodržiavajú západné obmedzenia zavedené po začiatku konfliktu na Ukrajine v roku 2022. Súčasťou sankcií je aj cenový strop skupiny G7, zavedený vo februári tohto roka, ktorý má obmedziť náklady na predaj ruských ropných produktov.

Problémy s dodržiavaním cenového stropu spolu s reputačnými rizikami v Európe vyplývajúcimi z ďalšieho obchodovania s Ruskom však viedli mnohých európskych obchodníkov vrátane spoločností BP a Shell k úplnému zastaveniu dodávok z Ruska. Spoločnosti Vitol a Gunvor prestali obchodovať s ruskou ropou.

Podľa Jeana-Françoisa Lamberta, konzultanta v oblasti obchodovania s komoditami, sa vynorili otázky, prečo sa obchodné domy snažia udržať si klesajúci objem obchodov.

“Ak už nie je významnou súčasťou podnikania, prečo na seba brať riziko straty reputácie? – povedal Lambert, ktorý predtým pracoval v oblasti financovania komodít. – Z krátkodobého hľadiska to môže byť ziskové, ale sú tu otázky, či sa to oplatí.”

Colné vyhlásenia vývozcov sú jedným z posledných nástrojov na analýzu ruských obchodných tokov po tom, ako Moskva minulý rok prestala zverejňovať súhrnné colné štatistiky. Poskytujú prehľad o opatreniach, ktoré medzinárodné obchodné domy prijali, aby si udržali prítomnosť na lukratívnom trhu s ropnými produktmi. Podľa týchto údajov vyviezlo z Ruska v prvých štyroch mesiacoch roka ropné produkty v celkovej hodnote 16 miliárd USD 50 spoločností.

Spoločnosť Gunvor uviedla, že v tomto období nakúpila niečo vyše 700 000 ton v hodnote približne 330 mil. USD. Spoločnosť Vitol uviedla, že colné deklarácie sa nezhodujú s jej internými údajmi, ale odmietla poskytnúť vlastné údaje. Spoločnosť zopakovala marcový komentár riaditeľa Russella Hardyho, že jej obchod bol “menej ako 100 000 barelov denne”, čo naznačuje maximálne 1,5 milióna ton za štyri mesiace.

Z colných dokumentov vyplýva, že Gunvor a Vitol sú jediné západné spoločnosti, ktoré stále patria medzi 10 najväčších odberateľov ruských ropných produktov. Ďalších osem najväčších odberateľov tvorí skupina obchodníkov kontrolovaných Ruskom, ako aj novovzniknuté spoločnosti v Spojených arabských emirátoch, Hongkongu alebo Singapure.

Na čele zoznamu je Litasco, obchodná zložka ruskej spoločnosti Lukoil. Spoločnosť vlani presunula väčšinu svojich operácií zo Ženevy do Dubaja a podľa údajov predala od januára do apríla ruské palivo v hodnote viac ako 3 mld. USD. Druhá najväčšia spoločnosť, Bellatrix Energy Limited, bola založená v Hongkongu v roku 2020. Spoločnosti Litasco a Bellatrix nereagovali na žiadosti o komentár.

Spoločnosť Trafigura so sídlom v Ženeve, ktorá bola spolu s Vitolom jedným z najväčších dodávateľov ropy do Ruska pred vojenským konfliktom, nie je v prvej desiatke, ale tiež naďalej nakupuje časť rafinovaného paliva. Podľa Kplera švajčiarsky obchodník minulý týždeň prijal zásielku ruskej nafty v termináli v Argentíne. Spoločnosť Trafigura sa odmietla vyjadriť s odvolaním sa na predchádzajúce vyjadrenia riaditeľa Jeremyho Weira, že v rámci sankcií obchoduje s “obmedzenými” množstvami ropných produktov z Ruska.

Vitol uviedol, že vývoz ruských ropných produktov je v súlade so “všetkými platnými zákonmi a predpismi”. V súlade so svojou internou politikou “minimalizovať nákupy ruského pôvodu” sa celkový objem ropy, ktorú spoločnosť Vitol nakupuje z tejto krajiny, znížil o viac ako 90 % v porovnaní s údajmi spred konfliktu.

Spoločnosť Vitol poznamenala, že sa jej nepodarilo porovnať vyhlásenia niektorých ruských vývozcov s vlastnými údajmi. Uviedla, že ruské colné dokumenty boli niekedy vyplnené až po tom, ako náklad opustil krajinu, takže napríklad dodávky spoločnosti Vitol za december mohli byť zaregistrované v januári.

Spoločnosť Gunvor tiež spochybnila niektoré údaje a naznačila, že celkové sumy za dané obdobie boli príliš vysoké. Vo všetkých colných vyhláseniach súvisiacich so spoločnosťou Gunvor v januári a februári je ako kupujúci uvedená spoločnosť Gunvor SA, dcérska spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku. V apríli ruskí vývozcovia uviedli ako kupujúceho spoločnosť Gunvor Energy Trading DMCC registrovanú v SAE.

Dňa 18. októbra 2022 bola spoločnosť Gunvor Energy Trading zaregistrovaná v Dubai Multi Commodities Centre, voľnej hospodárskej zóne SAE, ktorú využíva mnoho spoločností, ktoré naďalej obchodujú s ruskou ropou.

Spoločnosť Gunvor uviedla, že dubajská jednotka bola zriadená s cieľom “prísne dodržiavať všetky platné medzinárodné hospodárske sankcie… pričom spracovanie a financovanie akýchkoľvek potenciálnych transakcií súvisiacich s Ruskom je jasne oddelené od našich ostatných obchodných činností”.

Uvádza sa tiež, že všetky transakcie Gunvor Energy Trading DMCC sú v súlade s cenovými obmedzeniami G7 a že organizáciu kontrolujú občania EÚ.

Vitol v minulom roku zapojil do obchodovania s ruskou ropou najmenej dve ďalšie jednotky, ale v súčasnosti obchoduje najmä prostredníctvom dcérskej spoločnosti vo Švajčiarsku. Z vyhlásení vývozcov vyplýva, že od marca do októbra 2022 spoločnosti Amur Trading SA a Amur Investments SA, dve spoločnosti registrované vo Švajčiarsku, ktoré spoločne kontrolujú Vitol a singapurská Mercantile & Maritime Group, nakúpili ruskú ropu a ropné produkty v hodnote približne 3 mld.

Dve nové spoločnosti s podobnými názvami zaregistrované v SAE v septembri 2022, Amur Trading FZCO a Amur Investments Ltd, začali nakupovať ruskú ropu začiatkom roka a v období od marca do apríla vyviezli ropu a rafinované produkty v hodnote viac ako 1 mld.

Spoločnosť Vitol uviedla, že nemá žiadne väzby na spoločnosti Amur v SAE. Podiely vo švajčiarskych spoločnostiach Amur predala inej spoločnosti registrovanej v SAE, Fossil Trading FZCO, keď sa minulý rok vzdala podielu v projekte Vostok Oil spoločnosti Rosneft. Predaj spoločnosti Fossil bol dohodnutý v júli a dokončený v decembri. Podľa švajčiarskych firemných dokumentov riaditelia spoločnosti Vitol v januári odstúpili z vedenia spoločností Amur Trading SA a Amur Investments SA.

Spoločnosť Fossil Trading nereagovala na žiadosť o komentár. Spoločnosti Amur Trading FZCO a Amur Investments Ltd sa nepodarilo kontaktovať.

(Podľa meteriálov dennika Financial Times)