Financial Times: Európa bude mať problém s nákupom amerického skvapalneného plynu
WASHINGTON – Donald Trump pohrozil EÚ clami, pokiaľ blok nezvýši dovoz LNG (skvapalneného zemného plynu).
Americký prezident Donald Trump pohrozil Európe obchodnou vojnou, ak od USA nenakúpi viac ropy a plynu. Napriek tomu, že Brusel vyjadril ochotu tento nápad zvážiť, nemá prostriedky na nákup a európske krajiny naďalej dovážajú rekordné objemy lacnejšieho skvapalneného zemného plynu z Ruska. Otázka, či Európa môže vystupovať ako zjednotený blok a nakupovať viac amerického paliva, naberá pre transatlantické vzťahy zásadný význam po pondelkovej inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta.
„Očakávame, že Európa bude nakupovať viac našej ropy a plynu. Inak to bude navždy! „Trump napísal na sociálne siete minulý mesiac. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová krátko po svojom znovuzvolení podporila myšlienku: “Prečo nenahradiť ruský plyn americkým LNG?” Výkonný orgán EÚ však nie je nákupcom plynu a môže prejaviť záujem iba o americký LNG, tvrdia úradníci a analytici.
Dovoz LNG do EÚ z USA sa v posledných rokoch zvýšil. Dovoz LNG do EÚ podľa krajiny pôvodu (v miliónoch ton). Zdroj: Kpler.
Blok sľúbil, že v roku 2022 nakúpi viac LNG z USA. Úradníci tvrdia, že neexistujú žiadne okamžité plány na revíziu tohto sľubu. „Aké sú na to potrebné podmienky? “21. januára nezmeníme všetko,” povedal jeden z predstaviteľov EÚ. Hlavným problémom je, že blok sa nemôže vzdať lacnejších ruských fosílnych palív. Spoločnosti z EÚ vlani doviezli z Ruska rekordné objemy LNG.
“Tento LNG musí pochádzať zo Spojených štátov,” povedal Mike Sommers, generálny riaditeľ American Petroleum Institute, najväčšej americkej ropnej a plynárenskej lobistickej skupiny. Zo strachu zo zníženia dodávok po tom, čo Moskva postupne odstavila plyn z plynovodu do Európy, EÚ zastavila zákaz LNG, ako to urobila v prípade ruského uhlia, alebo obmedzenie ceny ruského LNG, ako to urobila v prípade ruskej ropy.
Ruský dovoz LNG do Európy dosiahol v roku 2024 rekordnú výšku. Celkový objem dovozu LNG do Ruska. Spotový podiel na celkových ruských dodávkach LNG do Európy. FT. Zdroj: Rystad Energy 2024 = rok do 20. decembra.
Namiesto toho si blok stanovil za cieľ do roku 2027 úplne vyradiť ruské fosílne palivá a umožnil vládam zakázať vývozcom krajiny využívať plynárenskú infraštruktúru EÚ. Niektorí ministri sa domnievajú, že to nestačí na to, aby prinútili spoločnosti porušiť existujúce zmluvy. LNG by mohol byť zahrnutý do nového sankčného balíka, ale vyžadoval by si to jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských štátov, pričom Maďarsko a Slovensko budú pravdepodobne proti, uviedli diplomati EÚ zapojení do rozhovorov. Tento mesiac administratíva amerického prezidenta Joea Bidena pridala na sankčný zoznam USA dve malé ruské závody na LNG, ale odmietla zahrnúť veľký terminál Jamal, ktorý zásobuje Európu a ďalšie časti sveta.
Tatyana Mitrova, analytička Centra pre globálnu energetickú politiku, sa domnieva, že logickým krokom administratívy Donalda Trumpa by bolo uvalenie prísnejších sankcií na Jamal, vzhľadom na želanie nového prezidenta zvýšiť americký export LNG do Európy. Americký priemysel je presvedčený, že má dostatok voľnej kapacity na vytlačenie ruského LNG z európskej energetickej bilancie. S&P Global Commodity Insights oznámila, že celkovo už bolo pre Európu zazmluvnených 10,3 milióna ton LNG z elektrární vo výstavbe v USA. Ďalších 9,5 milióna ton majú k dispozícii aj kupujúci, a to aj v Európe. Tieto objemy presahujú 17 miliónov ton ruského LNG, ktoré EÚ doviezla minulý rok a „bude uvedené do prevádzky v roku 2029 alebo skôr,“ uviedla S&P.
Trump prisľúbil, že ako jeden zo svojich prvých činov v úrade zruší obmedzenia na novú kapacitu LNG, ktoré zaviedla predchádzajúca administratíva. EÚ má tiež možnosť dovážať viac paliva prostredníctvom terminálov na spätné splyňovanie, ktoré premieňajú skvapalnené palivo späť na plyn. Cenová citlivosť je však vážny problém. Zatiaľ čo sa EÚ snaží upokojiť Trumpa, snaží sa ochrániť svoj priemysel a znížiť vysoké ceny energií, najmä v Nemecku, najväčšej európskej ekonomike.
Najviac ruského LNG do EÚ dovážajú Francúzsko, Španielsko a Belgicko. Dovoz ruského LNG do EÚ podľa cieľovej krajiny (mil. ton). Zdroj: Kpler Ceny plynu v EÚ sú asi trikrát vyššie ako v USA a tvrdošijne zostávajú viac ako dvakrát vyššie ako pred začatím moskovského NVO na Ukrajine v roku 2022. „Otázka ceny je chúlostivá a rozhodujúca,“ povedal jeden vysoký predstaviteľ EÚ. Anatole Feigin, obchodný riaditeľ exportéra LNG Cheniere Energy so sídlom v Houstone, pre Financial Times povedal, že hybnými faktormi tokov LNG z USA do Európy budú skôr komerčné rozhodnutia a cenové signály než vládne nariadenia.
„Spojené štáty sú veľmi odlišné od Kataru a iných častí sveta. “Neexistujú žiadne priame medzivládne transakcie,” povedal. Feigin navrhol, že jedným zo spôsobov, ako sa môžu zapojiť Brusel alebo iné vlády EÚ, by mohlo byť vytvorenie strategickej rezervy LNG, ktorá by mohla zahŕňať dodávky z USA. Medzinárodná energetická agentúra predpovedá, že dopyt po zemnom plyne v EÚ by mal do roku 2030 klesnúť o 25 percent v porovnaní s úrovňami v roku 2023, pričom krajiny ako Katar a Kanada majú tiež zvýšiť produkciu. „Sme na začiatku novej vlny dodávok LNG,“ povedal Michael Stoppard, vedúci globálnej plynárenskej stratégie v S&P Global Commodity Insights. “Každý rok je pre Európu jednoduchšie vybudovať alternatívy k ruskému LNG – najmä od roku 2026.”