Film Sobibor na základe poznámok Pečerského

V pondelok 7. mája 2018 bude v Bratislave premiéra ruského filmu Sobibor. Film mal svetovú premiéru 23. apríla tohto roku vo Varšave. V Moskve bola jeho premiéra 3. mája 2018. Režisérom filmu a predstaviteľom hlavnej postavy Alexandra Pečerského je Konstantin Chabenskij. Postavu nemeckého veliteľa Sonderkomanda Karla Augusta Wilhelma Frenzela hrá francúzsky a americký herec Chritopher Lambert. 

Scenár filmu vychádza z knihy Iľju Vasilieva “Alexander Pečerskij: útek do nesmrteľnosti. Kniha je založená na osobných poznámkach Alexandra Pečerského. Pracovný názov filmu je “Legenda o úteku”. Spočiatku režisér bol Andrej Maľukov. Potom ho nahradil herec Konstatin Chabenskij, pre ktorého sa stal režijným debutom.  Kto bol Alexander Pečerskij? Bol to sovietsky dôstojník, ktorý spolu s  Leonom Feldhendlerom v júli a augiste 1943 zorganizovali vzburu väzňov vyhladzovacieho tábora.

Vzbura bola 14. októbra 1943. Väzni dokázali zabiť 11 mužov SS a niekoľko ukrajinských strážcov. Ušlo asi 300 zajatcov, ale väčšina z nich neskôr zahynula. Asi 50 z nich prežilo vojnu.

Časť príjmov z predaja lístkov ide na pomoc chorým deťom. Ako uviedol pre agentúru TASS, Sobibor je “prvý ruský film, z ktorého 5% z každého predaného lístka pôjde pre deti, ktoré bojujú s rakovinou mozgu”. Konstantin Chabenskij predstavil film aj na pôde OSN v New Yorku. Oslovujúc hostí tejto akcie – veteránov, diplomatov, členov sekretariátu OSN a novinárov, Chabenskij povedal, že má osobitný vzťah a rešpekt voči ľuďom, ktorí pracujú na stenách sídla svetovej organizácie. Podľa neho “je v ich silách zabezpečiť, aby naše deti, deti našich detí, žili v mieri, harmónii, v láske, v kultúrnej výmene.”

Prvýkrát v Rusku film predstavili 29. januára 2018 na akcii venovanej Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu a výročiu oslobodenia Leningrad od nacistickej blokády v Židovskom múzeu a centre tolerancie. Na predpremiére bol ruský prezident Vladimir Putin, izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

V roku 1987 režisér Jack Gold natočil televízny film Útek zo Soroboru (Escape from Sobibor).