Fed v očakávaní prichádzajúcej recesie ekonomiky

Ústrednou udalosťou odchádzajúceho týždňa na západných trhoch bola banková konferencia v Jackson Hole, na ktorej v piatok vystúpili predstavitelia americkej centrálnej banky. 

Investori s napätím očakávali prejav šéfa amerického regulátora Jeroma Powella, od ktorého očakávali usmernenie o ďalšom postupe Fedu v boji proti inflácii. Pozornosť sa ako obvykle sústreďujú na očakávania sadzby, ktorú tento rok regulátor zvýšil už 4-krát (naposledy koncom júla o 0,75% až na 2,25-2,5%). Powellove vyjadrenia nakoniec neobsahovali konkrétne novinky, no potvrdil rezolútny postoj Fedu s poznámkou, že regulátor je „pripravený na náklady“ na zníženie inflácie.

Investori, ktorí sa obávajú možnej recesie v USA, nakoniec reagovali nervózne. V dôsledku obchodovania v piatok stratil index S&P 500 3,37 %, Dow Jones – 3,03 %, NASDAQ – 3,94 %. Finam.ru zozbieral odborné názory na to, čo čaká americkú ekonomiku a trhy.

Ústrednou udalosťou odchádzajúceho týždňa na západných trhoch bola banková konferencia v Jackson Hole, na ktorej v piatok vystúpili predstavitelia americkej centrálnej banky. Investori s napätím očakávali prejav šéfa amerického regulátora Jeroma Powella, od ktorého očakávali usmernenie o ďalšom postupe Fedu v boji proti inflácii. Pozornosť sa ako obvykle sústreďujú na očakávania sadzby, ktorú tento rok regulátor zvýšil už 4-krát (naposledy koncom júla o 0,75% až na 2,25-2,5%). Powellove vyjadrenia nakoniec neobsahovali konkrétne novinky, no potvrdil rezolútny postoj Fedu s poznámkou, že regulátor je „pripravený na náklady“ na zníženie inflácie.

Investori, ktorí sa obávajú možnej recesie v USA, nakoniec reagovali nervózne. V dôsledku obchodovania v piatok stratil index S&P 500 3,37 %, Dow Jones – 3,03 %, NASDAQ – 3,94 %. Finam.ru zozbieral odborné názory na to, čo čaká americkú ekonomiku a trhy.

Predstavitelia Fedu, ktorí vystúpili pred svojím šéfom Powellom, však okamžite nasadili „jastrabie“ stanovisko. Šéf Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard teda povedal, že vysoká inflácia potrvá dlhšie, než sa očakávalo, a sadzby stále nie sú dostatočne vysoké na to, aby ju podržali. Vyjadril názor, že sadzba do konca roka by mala byť na úrovni 3,75-4 %.

Šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová dodala, že zatiaľ nie je jasné, či bude spomalenie inflácie zaznamenané v júli udržateľné. A Rafael Bostic z atlantského Fedu dodal, že ak sa inflácia nezlepší, je možné ďalšie zvýšenie sadzby o 0,75 percentuálneho bodu.

Samotný Powell sa zatiaľ snažil byť vo svojich prejavoch opatrný a investorov skôr upokojoval. Takže v roku 2020 na podobnej konferencii v Jackson Hole ubezpečil, že kroky Fedu na stimuláciu ekonomiky USA nepovedú k zvýšeniu inflácie a v roku 2021, že inflácia je dočasný jav a „test“ s ním spojený. bol prekonaný. Tieto tvrdenia sa však nakoniec nenaplnili, keďže rast cien neskôr dosiahol 40-ročné maximá.

Tento rok bol predseda Fedu rozhodujúci a hovoril jednoznačne „jastrabím“ tónom. Potvrdil tak, že zníženie inflácie na cieľovú úroveň 2 % je teraz hlavným ťažiskom konania regulátora a Fed je „pripravený na náklady“. Powell varoval, že je pravdepodobné obdobie „pod trendu“ ekonomického rastu a zhoršujúcich sa podmienok na trhu práce. Spomalenie ekonomiky a vysoká nezamestnanosť podľa neho „spôsobujú menšiu bolesť“ ako nekontrolovaný rast cien. Spomalenie inflácie v júli je vítané, no zatiaľ nie je isté, či bude udržateľné, dodal Powell.

Šéf regulátora nedal signál o možnom zvýšení sadzieb Fedu v septembri s tým, že rozhodnutie bude dovtedy závisieť od ekonomických údajov a prognóz. Powell zároveň upozornil, že Fed v rámci boja proti inflácii zámerne zvyšuje menovú politiku na úrovne, ktoré obmedzujú ekonomický rast. Aktuálna hodnota sadzby 2,25 – 2,5 % je podľa neho blízka dlhodobo neutrálnej úrovni, no vzhľadom na súčasné miery inflácie „to nie je hranica, pri ktorej sa možno zastaviť“.

Na pozadí krokov Fedu medzitým narastajú obavy, že americká ekonomika sa v blízkej budúcnosti prepadne do recesie. Podľa štúdie asociácie, ktorej výsledky citujú médiá, tak 73 % členov Národnej asociácie podnikovej ekonomiky (NABE) pripúšťa recesiu v Spojených štátoch v najbližších dvoch rokoch. Podľa štúdie 73 % opýtaných expertov spochybňuje schopnosť Fedu znížiť infláciu zo súčasných 8,5 % na 2 % bez uvrhnutia ekonomiky krajiny do recesie. Zároveň 25 % opýtaných ekonómov očakáva recesiu americkej ekonomiky v treťom alebo štvrtom štvrťroku 2022 a takmer polovica (48 %) – v roku 2023.

A generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon, ktorého cituje Yahoo Finance, nedávno povedal, že vidí len 10% šancu, že spomalenie americkej ekonomiky nepovedie k recesii. Varoval však, že pravdepodobnosť „niečoho horšieho“ ako len recesia je medzi 20 a 30 %. Dimon presne nešpecifikoval, čo tým myslel. Ako dôvody na obavy uviedol sprísňujúcu sa politiku Fedu, otrasy na ropnom trhu, situáciu na Ukrajine a rastúce napätie medzi USA a Čínou.

Generálny riaditeľ Goldman Sachs David Solomon podobne varoval pred budúcimi problémami a vyzval, aby sa pripravili na blížiacu sa recesiu, podľa článku Yahoo Finance. Nájdu sa však aj optimistickejšie názory. Napríklad generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink v rozhovore pre CNBC vyzval investorov, aby zostali pokojní, pričom pre dlhodobých investorov nazval ekonomické prekážky, ktoré v súčasnosti sužujú trhy, „obchod ako obvykle“. Generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Schewing dáva 50% šancu na recesiu, zatiaľ čo Jason Fuhrman, ekonóm Harvardu a ekonomický poradca Bieleho domu Baracka Obamu, povedal, že recesia je menej pravdepodobná.