Európske indexy sa pohybovali rôznymi smermi

Akciové indexy najväčších krajín západnej Európy počas obchodovania v závere týždňa nevykazovali rovnomernú dynamiku.

Optimizmus vyvolaný správami, že prezident USA a Ruska sa dohodli na začatí rozhovorov o urovnaní ukrajinského konfliktu, v posledných dňoch posilnil európske trhy, ale teraz mizne, poznamenáva Trading Economics.

Obchodníci hodnotia nové kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti zahraničného obchodu. Deň predtým Trump inštruoval svoju administratívu, aby zvážila zavedenie odvetných opatrení voči viacerým americkým obchodným partnerom, ktorí využívajú dovozné clá na americký tovar a iné obchodné bariéry.
Nové dovozné clá budú stanovené individuálne pre každú krajinu a vypracovanie vhodných rozhodnutí môže trvať týždne alebo dokonca mesiace.

Trumpov nominant na ministra obchodu USA Howard Lutnick uviedol, že problém by mal byť vyriešený do 1. apríla a Trump by mohol okamžite konať.


Investori prijali pozitívne skutočnosť, že Trumpove predtým sľúbené „odvetné opatrenia“ nenadobudli účinnosť okamžite, ale o nejaký čas sa oneskorili, poznamenáva Market Watch. Toto rozhodnutie podľa odborníkov ponecháva priestor na rokovania.
Údaje zverejnené v piatok ukázali určité posilnenie inflačných tlakov v Nemecku.

Index veľkoobchodných cien Nemecka v januári medziročne vzrástol o 0,9 percenta po raste o 0,1 percenta v predchádzajúcom mesiaci, informoval nemecký federálny štatistický úrad. Januárový rast indexu bol najvyšší od apríla 2023.

Medzitým sa v Španielsku rast spotrebiteľských cien, vypočítaný podľa noriem EÚ, v januári zrýchlil na šesťmesačné maximum 2,9 % z 2,8 % v decembri. Konečné čísla zverejnené v piatok boli v súlade s predbežným odhadom.

Kompozitný index Stoxx Europe 600 najväčších európskych spoločností k 10:50 stredoeurópskeho  času vzrástol o 0,11 % na 554,36 bodu.

Britský FTSE 100 klesol o 0,22 %, nemecký DAX o 0,05 % a španielsky IBEX 35 o 0,01 %. Francúzsky CAC 40 zároveň vzrástol o 0,56 % a taliansky FTSE MIB o 0,26 %.

Medzi lídrami rastu medzi komponentmi Stoxx Europe 600 boli v piatok akcie Rheinmetall (+5,4 %), Neste Oyj (+5,1 %), medzi lídrami poklesu boli akcie Umicore SA (-9,9 %), Fresenius Medical Care (-5,1 %), Teleсom Italia (-4,8 %).

Akcie Hermes International v obchodovaní vzrástli o 2,2 % po silných výsledkoch francúzskeho módneho domu za štvrtý štvrťrok. Rastú aj podiely ostatných výrobcov luxusného tovaru, vrátane LVMH o 1,5 %, Kering o 2,1 % a Burberry o 0,9 %.

Trhová hodnota francúzskeho dodávateľa leteckých komponentov Safran vzrástla o 0,6 %. Spoločnosť vykázala v roku 2024 rekordné tržby, prevádzkový zisk a voľný peňažný tok a zlepšila svoj výhľad na rok 2025. Okrem toho Safran oznámil zvýšenie dividend o 32 % na 2,9 EUR na akciu.

Akcie NatWest Group klesli o 2 % napriek silným finančným výsledkom britskej banky a optimistickým prognózam. Čistý zisk NatWest za štvrtý štvrťrok vzrástol o 8 % na 3,83 miliardy libier, čím prekonal očakávania trhu 3,71 miliardy libier. Banka očakáva, že jej upravený zisk v roku 2025, ako aj kľúčový ukazovateľ ziskovosti, budú nad úrovňou predchádzajúceho roka.

Akcie Coca-Cola Europacific Partners v piatok vzrástli o 1,2 %. Spoločnosť oznámila program spätného odkúpenia akcií v hodnote 1 miliardy eur. V roku 2025 očakáva zvýšenie výnosov o 4 % a prevádzkového zisku o 7 %.