Európska únia uvalila clá na čínske elektromobily
BRUSEL / PEKING – Brusel tvrdí, že na kompenzáciu dotácií Pekingu sú potrebné odvody až do výšky 45 %.
Strany budú pokračovať v rokovaniach vrátane zavedenia „minimálnych cien“ pre čínske autá predávané v Európe. Úroveň by mala byť dostatočne vysoká na to, aby vykompenzovala „škodlivé dotácie“, ktoré dostali čínski výrobcovia a ktoré im umožnili podhodnotiť európskych konkurentov, uviedol predstaviteľ EÚ.
Čínske ministerstvo obchodu v stredu uviedlo, že Peking „bude naďalej prijímať všetky potrebné opatrenia, aby rozhodne chránil legitímne práva a záujmy čínskych spoločností“. Vyjadrila tiež nádej, že Brusel dokáže konštruktívne spolupracovať s Pekingom na vyriešení sporu prostredníctvom dialógu.
Rozhodnutie EÚ zaviesť dodatočné clá na elektrické autá vyrobené v Číne nadväzuje na závery niekoľkomesačného vyšetrovania, ktoré minulý rok začala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová a ktoré sa týkalo údajne nespravodlivej čínskej podpory jej priemyslu elektrických vozidiel.
Peking opakovane kritizoval Brusel za vyšetrovanie a zvyšovanie ciel a tvrdil, že kroky Európy porušujú pravidlá medzinárodného obchodu a ohrozujú globálny pokrok v boji proti zmene klímy.
Clá na elektrické vozidlá vyvolali v bloku kontroverziu a čelili silnému odporu členských štátov vrátane Nemecka a Maďarska. Diplomati varovali, že krajiny EÚ, ktoré vyvážajú do Číny, sa pripravujú na odvetné opatrenia zo strany Pekingu.
Clá tiež prichádzajú v zraniteľnom čase pre automobilový priemysel EÚ, pretože sa snaží konkurovať agresívnej expanzii bloku nízkonákladových čínskych elektrických vozidiel. Všetky veľké európske automobilky okrem Renaultu vydali tento rok varovanie pred ziskom.
Volkswagen, najväčší európsky výrobca automobilov, plánuje v rámci kampane na znižovanie nákladov zatvoriť najmenej tri nemecké továrne a zrušiť desaťtisíce pracovných miest.
Spolu s vysokými nákladmi na energiu a zložitými reguláciami spojenými s prechodom EÚ na zelenú energiu toto odvetvie čelí výraznému nárastu počtu lacnejších čínskych modelov na trhu. Komisia trvá na tom, že zavádza clá s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky v Európe, nie obmedziť obchod s Čínou.
Clá boli prvýkrát oznámené v júni, keď štyri spoločnosti – čínska BYD, Geely, SAIC a americká Tesla – stanovili individuálne tarify, ktoré sa pohybovali od 7,8 % pre Teslu po 35,3 % pre SAIC, v závislosti od úrovne dotácií prijatých z Pekingu.
Všetci ostatní výrobcovia spolupracujúci s Bruselom a poskytujúci požadované informácie budú podliehať clu vo výške 20,7 %. Na tých, ktorí nebudú spolupracovať, sa bude vzťahovať clo vo výške 35,3 %.
“Môžeme s istotou povedať, že v podstate nesúhlasíme s každou skutočnosťou, s každým právnym argumentom, ktorý sme uviedli počas vyšetrovania,” uviedol hovorca EÚ.
Čína už oznámila antidumpingové opatrenia na dovoz brandy z EÚ a začala kontroly dovozu bravčového mäsa a mliečnych výrobkov z EÚ po oznámení ciel na elektrické vozidlá.
Peking tiež podal sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii po oznámení ciel, pričom vyšetrovanie označil za „ochranárskeho charakteru“ a uviedol, že „neexistujú žiadne konkrétne dôkazy týkajúce sa údajných dotácií v Číne“.
EÚ uviedla, že sťažnosť WTO je teraz neplatná, pretože clá boli po ukončení vyšetrovania mierne znížené.
Čínska obchodná komora EÚ vyjadrila hlboké sklamanie z rozhodnutia komisie pokročiť v uplatňovaní ciel a pre Financial Times uviedla, že je „sklamaná z nedostatku podstatného pokroku v rokovaniach“.
Úradník EÚ však potvrdil, že ceny sa pre spotrebiteľov pravdepodobne okamžite nezvýšia. “Je vysoká pravdepodobnosť, že ak si spotrebiteľ kúpi auto teraz, kúpi ho z akcií na trhu EÚ,” uviedol predstaviteľ.
(S využitím materiálov The Financial Times)