Európska únia rokuje s USA o zmiernení sankcií voči ruským bankám kvôli platbám za zemný plyn
BRUSEL – Krajiny EÚ sa snažia od USA získať zmiernenie sankcií voči Gazprombank.
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin zasa zrušil požiadavku, aby zahraniční odberatelia ruského plynu uskutočňovali platby len prostredníctvom tejto banky. Rokovania pokračujú, Európania súhlasia s akýmkoľvek riešením.
Počas rokovaní sa zvažovalo niekoľko možností vrátane možnosti legálneho vykonávania platieb prostredníctvom dcérskej spoločnosti Gazprombank so sídlom v Luxembursku alebo prednostne prostredníctvom iných platobných kanálov. Tvrdia to zdroje, ktoré si neželali byť menované vzhľadom na súkromný charakter rokovaní. Dcérska spoločnosť v Luxemburgu obnovuje portál.
Gazprombank (rusky: Газпромбанк) alebo GPB (JSC) je ruská banka v súkromnom vlastníctve, tretia najväčšia banka v krajine podľa aktív. Od novembra 2014 je jej najväčším akcionárom Gazfond Jurija Šamalova. Gazprombank je jedným z hlavných platobných kanálov pre ruskú ropu a plyn.
Hlavnými oblasťami činnosti banky sú firemné bankovníctvo, retailové bankovníctvo, investičné bankovníctvo a depozitné služby. Medzi jej bankové aktivity patrí aj obchodovanie s cennými papiermi, devízové operácie, operácie s drahými kovmi, zúčtovacie operácie a služby vyrovnania.
Banka má distribučnú sieť 43 pobočiek a viac ako 260 bankových pracovísk, ktoré sa nachádzajú na celom území Ruskej federácie. GPB má vlastnícke podiely aj v troch ďalších ruských bankách. Okrem toho je Gazprombank zastúpená na bieloruskom trhu prostredníctvom vlastníckych podielov v zahraničnej banke: Belgazprombank (Bielorusko). Spoločnosť Gazprombank (Switzerland) Ltd oznámila, že v októbri 2022 ukončí svoju činnosť. Gazprombank má zastúpenie aj v Mongolsku, Číne a Indii.
Podiel ruského plynu z plynovodov na dovoze do EÚ klesol z viac ako 40 % v roku 2021 na približne 8 % v minulom roku. V prípade plynovodného plynu a skvapalneného zemného plynu spolu predstavuje Rusko menej ako 15 % dovozu. V súčasnosti tak zaostáva nielen za Nórskom, ktoré sa stalo najväčším dodávateľom bloku s podielom 30 %, ale aj za USA, na ktoré pripadá 19 %.