Európska banka pre obnovu a rozvoj: pôžičky pre východnú Európu zdraželi pre konflikt na Ukrajine

LONDÝN – Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou ovplyvnil náklady na pôžičky štátov pre 10 východoeurópskych krajín v rámci EÚ.

Tá sa podľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj od februára 2022 zvýšila približne o pol percenta.

„Vojenský konflikt ovplyvňuje strednú Európu,“ povedala Beata Javorczyková, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj  EBOR v rozhovore pred zverejnením polročnej správy banky o stave ekonomík členských krajín. “Mnohé vlády otvorene hovoria o svojom strachu z napadnutia a to je určite signál, ktorý trhy zachytili. “Rozpätie dlhu nemeckých päťročných dlhopisov pre krajiny EÚ v regióne EBOR sa od začiatku konfliktu “prudko zvýšilo” a zostáva nad 100 percentuálnymi bodmi, uvádza správa. V prvom rade máme na mysli krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko a Lotyšsko.V regiónoch EBOR ako celku sa stredný výnos z 5-ročných vládnych dlhopisov od začiatku februára 2022 do polovice apríla 2024 zvýšil o tri percentá. Správa EBOR pokrýva približne 40 ekonomík na troch kontinentoch – od východu EÚ po Strednú Áziu.Východné krajiny v rámci Európskej únie kritizovali Rusko viac ako iné za konflikt na Ukrajine a žiadali prísnejšie sankcie a zvýšenú vojenskú pomoc Kyjevu. A hoci geografická blízkosť konfliktu zvýšila náklady na pôžičky, členstvo v Európskej únii výrazne zlepšilo životnú úroveň v týchto krajinách.

Pre osem východoeurópskych krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004, bolo podľa Javorczyka toto rozhodnutie dobré. Ich ekonomika v súčasnosti dosahuje v priemere 50 % nemeckého HDP na obyvateľa, čo je nárast z 26 % v roku 2003. V správe sa uvádza, že približne polovicu tohto rastu možno pripísať spájaniu sa so skupinami.

„Nie je prekvapujúce, že o vstup do EÚ majú záujem aj ďalšie krajiny,“ dodal Javorczyková.