Európa súhlasila s mäkkou možnosťou obmedzenia spotreby zemného plynu počas zimného obdobia
BRUSEL – Namiesto povinného 15 % zníženia spotreby plynu pre každú krajinu sa zavádza dobrovoľné.
Krajiny Európskej únie v utorok schválili mäkkú verziu núdzového plánu na obmedzenie dopytu po plyne. Bolo to možné po uzavretí kompromisných dohôd o obmedzení škrtov pre niektoré krajiny. Región sa pripravuje na ďalší pokles dodávok z Ruska.
Európa bude čeliť zhoršujúcemu sa nedostatku plynu od stredy, keď ruský Gazprom obmedzí toky plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka na pätinu svojej kapacity.
Keďže tucet krajín EÚ už čelí obmedzeniu dodávok z Ruska, Brusel nalieha na členské štáty, aby šetrili plyn a skladovali ho na zimu, pretože sa obáva, že Rusko úplne preruší toky v odvete za západné sankcie v súvislosti s konfliktom s Ukrajinou.
Ministri energetiky schválili návrh, aby všetky krajiny EÚ od augusta do marca dobrovoľne znížili spotrebu plynu o 15 %.
Zníženia by mohli byť povinné v prípade núdzovej situácie v zásobovaní, ale krajiny súhlasili s tým, že urobia výnimku pre mnohé krajiny a odvetvia po tom, čo sa niektoré vlády postavili proti pôvodnému návrhu EÚ na zavedenie povinného zníženia o 15 % pre každú krajinu.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že dohoda ukáže ruskému prezidentovi Vladímirovi Putinovi, že Európa zostáva jednotná vzhľadom na nedávne prerušenie dodávok plynu zo strany Moskvy.
Maďarsko bolo jedinou krajinou, ktorá bola proti dohode, uviedli dvaja predstavitelia EÚ.
Ruský Gazprom odôvodnil svoje posledné škrty potrebou odstaviť turbínu z dôvodu údržby, čo je dôvod, ktorý odmietol šéf EÚ pre energetiku Kadri Simson, ktorý tento krok označil za „politicky motivovaný“.
Rusko, ktoré dodáva 40 % plynu po vojenskom konflikte na Ukrajine, vyhlásilo, že je spoľahlivým dodávateľom energie.
Dohoda s EÚ oslobodí krajiny, ako sú Írsko a Malta, ktoré nie sú napojené na plynárenské siete iných krajín EÚ, z povinného 15 % zníženia plynu.
Správy o nedávnom znížení dodávok z Ruska vyhnali ceny plynu nahor, čím zvýšili náklady na plnenie zásobníkov a vytvorili stimuly na zníženie spotreby.
V utorok ráno vzrástol referenčný holandský kontrakt na dodávku v auguste o takmer 10 % a viac ako 450 % v porovnaní s rokom 2012, hoci sa zmiernil z rekordných maxím krátko po tom, ako Rusko začalo svoju NWO na Ukrajine.
Krajiny, ktoré splnia cieľ EÚ naplniť zásobníky plynu do augusta, by mohli čeliť slabším cieľom zmierniť škrty pre približne tucet štátov vrátane Nemecka a Talianska na základe súčasných úrovní zásobníkov.
Z cieľa môžu tiež vylúčiť plyn, ktorý používajú v kritických priemyselných odvetviach, ako je napríklad energeticky náročná výroba ocele.
Aj tí, ktorí majú obmedzenú schopnosť vyvážať plyn do iných krajín EÚ, môžu požiadať o nižší cieľ za predpokladu, že vyvážajú čo najviac. To by mohlo zahŕňať Španielsko, ktoré nie je závislé od ruského plynu a uviedlo, že zníženie vlastného dopytu nepomôže iným krajinám, pretože mu chýba infraštruktúra na výmenu náhradného paliva.
Plán EÚ sa stal skúškou solidarity krajín: Grécko a Poľsko patria medzi krajiny, ktoré sú proti povinnému znižovaniu spotreby plynu.
Poľská ministerka pre klímu Anna Moskva uviedla, že dohoda nezavedie obmedzenia na používanie plynu v Poľsku a vyjadrila sa proti myšlienke, že by krajina mala obmedziť používanie plynu v priemysle, aby pomohla iným štátom, ktoré čelia nedostatku plynu.
Niektorí diplomati EÚ vyjadrili obavy, že počet výnimiek v konečnom nariadení by mohol znamenať, že nemôže zaručiť, že krajiny uskladnia dostatok plynu na zimu.
Hoci vlády vrátane Nemecka, najväčšieho európskeho spotrebiteľa plynu, zintenzívnili svoje opatrenia na úsporu energie, krajiny EÚ znížili svoju kombinovanú spotrebu plynu len o 5 %, a to aj napriek mesiacom prudko stúpajúcich cien a zníženým dodávkam z Ruska.