Európa stratila na cenách energií 1 bilión USD

BRUSEL / NEW YORK – Európa stratila odhadom 1 bilión dolárov v dôsledku rastúcich cien energií v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu a najhlbšia kríza za posledné desaťročia sa práve začína. Bloomberg k tomu dospel na základe výsledkov svojich výpočtov.

Ako sa uvádza v materiáli agentúry, po tejto zime bude musieť región doplniť zásoby plynu prakticky bez dodávok z Ruska, čím sa zvýši konkurencia pri zásobách paliva pre tankery. Dokonca aj s novou kapacitou dodávok LNG sa očakáva, že trh zostane napätý až do roku 2026, keď bude k dispozícii dodatočná kapacita z USA do Kataru. To znamená, že od vysokých cien nenastane „oddych“.

Zatiaľ čo vlády dokázali pomôcť podnikom a spotrebiteľom prekonať tento úder pomocou pomoci vo výške viac ako 700 miliárd dolárov, podľa bruselského think-tanku Bruegel môže núdzový stav trvať roky. S rastúcimi úrokovými sadzbami a pravdepodobným hospodárskym poklesom je podpora, ktorá tlmila ranu pre milióny domácností a podnikov, čoraz viac nedostupná.

„Ak to všetko spočítate – pomoc, dotácie – dostanete nepríjmne veľkú sumu,“ povedal Martin Devenish, riaditeľ poradenskej firmy S-RM. “Vlády budú mať budúci rok oveľa ťažšie riešiť túto krízu.” Rozpočtové možnosti vlád sa už medzitým vyčerpali. Približne polovica členských krajín Európskej únie má dlh presahujúci limit bloku 60 % HDP.

Zhruba 1 bilión dolárov vypočítaný agentúrou Bloomberg na základe trhových údajov predstavuje celkové množstvo drahšej energie pre spotrebiteľov a podniky, z ktorých niektoré, ale nie všetky, boli kompenzované balíkmi pomoci. Bruegel má podobný odhad dopytu a zvýšenia cien, ktorý bol zverejnený tento mesiac v správe Medzinárodného menového fondu.

Náhon na naplnenie zásobníkov minulé leto, napriek takmer rekordným cenám, nateraz zmiernil výpadok dodávok, no mrazivé počasie vystavuje európsky energetický systém prvému skutočnému testu túto zimu. Minulý týždeň nemecký sieťový regulátor varoval, že sa nešetrí dostatok plynu a niektoré ukazovatele vrátane úrovne spotreby sa stali kritickými.

Kvôli obmedzenej ponuke boli podniky a spotrebitelia požiadaní, aby znížili používanie. EÚ sa v tomto roku podarilo znížiť dopyt po plyne o 50 miliárd m3, no podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu v roku 2023 región stále čelí potenciálnemu nedostatku 27 miliárd m3. To naznačuje, že ruské dodávky klesnú na nulu a čínsky dovoz LNG sa vráti na úroveň z roku 2021.

„Získanie plynu je absolútnou nevyhnutnosťou a pravdepodobne budeme svedkami rozsiahleho hromadenia zásob v celej Európe,“ povedal Bjarne Schieldrop, hlavný analytik komodít švédskej banky SEB AB, ktorý predpovedá „trh predajcov“ najmenej na nasledujúcich 12 mesiacov. Podľa neho prebiehajú preteky o doplnenie zásob zemného plynu v EÚ“ až do budúcej zimy.

Európske futures na plyn dosiahli tento rok v priemere okolo 135 EUR za MWh po tom, čo v júli vyvrcholili na úrovni 345 EUR. Podľa Jamieho Rusha, hlavného ekonóma pre Európu z Bloomberg Economics, ak ceny opäť stúpnu na 210 eur, náklady na dovoz by mohli dosiahnuť 5 % HDP. To by mohlo spôsobiť, že sa predpovedaná plytká recesia zmení na hlbokú recesiu.