EÚ vyprázdňuje zásobníky plynu najrýchlejším tempom od vypuknutia energetickej krízy

LONDÝN – Financial Times: Zásoby plynu v EÚ pred ukončením tranzitu cez Ukrajinu klesajú.

Čo bude keď nebude vietor, slnko a ani ruský zemný plyn?

Krajiny EÚ vyčerpávajú zásoby plynu najrýchlejším tempom za posledné roky, píše Financial Times. Medzitým sa očakáva, že od 1. januára sa zastaví prečerpávanie ruského plynu cez Ukrajinu. Európa sa nachádza v mimoriadne zraniteľnej pozícii, čo ju môže vyjsť draho.

Chladné počasie a znížený dovoz LNG viedli k zvýšeným odberom plynu zo zásobníkov. EÚ vyprázdňuje svoje zásobníky plynu najrýchlejším tempom od vypuknutia energetickej krízy pred tromi rokmi, keďže nižšie teploty a znížený dovoz LNG zvýšili dopyt.

Od konca septembra, keď sa skončila sezóna doplňovania na trhoch s plynom, do polovice decembra klesol objem plynu v zásobníkoch EÚ približne o 19 %, o čom svedčia informácie od priemyselného združenia Gas Infrastructure Europe.

V predchádzajúcich dvoch rokoch boli poklesy zásob za rovnaké obdobie jednociferné. Potom, vďaka vyšším teplotám, ako je klimatická norma, zostali sklady plné aj na vrchole vykurovacej sezóny a priemyselné podniky obmedzili dopyt v dôsledku rastúcich cien palív.

„Európa musí túto zimu vytiahnuť zo svojich podzemných zásobníkov oveľa viac plynu v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi, aby vyrovnala klesajúci dovoz LNG a uspokojila rastúci dopyt,“ povedala Natasha Fieldingová, vedúca oddelenia európskych cien plynu v Argus Media.

Európa čelí aj zvýšenej konkurencii o dovoz LNG zo strany ázijských kupcov, ktorých lákajú súčasné ceny, ktoré v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne klesli. To viedlo k zníženiu dovozu a vyvolalo potrebu stiahnuť viac plynu z podzemných zásobníkov.

Naposledy sa zásobníky plynu vyprázdňovali rovnakým tempom do polovice decembra v roku 2021, keď Rusko začalo znižovať dodávky plynovodov.

Dnes sú skladovacie priestory EÚ plné na 75 %, čo je o niečo viac ako priemer za predchádzajúcich 10 rokov, keďže západné krajiny sa začali snažiť znížiť svoju závislosť od dovozu z Ruska. Minulý rok, k polovici decembra, boli skladové priestory zaplnené takmer na 90 %.

Európske ceny plynu sú dnes približne o 90 % nižšie ako počas energetickej krízy v lete 2022, keď presiahli 300 eur za megawatthodinu. No ak sa v zime vyprázdnia zásobníky plynu, doplnenie zásob v budúcom roku bude náročnejšie a drahšie.

Obchodníci už teraz obchodujú plyn na budúce leto za vyššie ceny ako na budúcu zimu. To je znak toho, že zarybňovanie je čoraz drahšie.

Krajiny EÚ v súlade s povinnými požiadavkami Európskej komisie na doplnenie zásob musia do začiatku novembra naplniť svoje zásobníky na 90 % svojej kapacity. V niektorých krajinách sú však tieto požiadavky nižšie.

Významná časť dodávok plynu sa dnes realizuje vo forme skvapalneného zemného plynu. V posledných týždňoch sa však takéto dodávky sú čoraz viac spolitizovan. Novozvolený americký prezident Donald Trump varoval EÚ, že Brusel sa musí zaviazať k nákupu „väčších množstiev“ americkej ropy a plynu. V opačnom prípade by USA mohli zaviesť clá. Katar pohrozil, že preruší dodávky LNG, ak krajiny Európskej únie dôsledne zavedú nový zákon, ktorý podriadi spoločnosti, ktoré nesplnia ciele v oblasti emisií uhlíka a nedodržiavajú pracovné a ľudské práva, pokutám a iným represívnym opatreniam.

Takýto rýchly odber plynu zo zásobníkov má aj ďalší dôvod. Počasie v Európe je dnes chladnejšie ako zvyčajne a to sprevádza jav zvaný Dunkelflaute – keď je zamračené a bezvetrie, čo spôsobuje, že solárne panely a veterné turbíny nevyrábajú elektrinu. Z tohto dôvodu rastie dopyt po plyne na výrobu elektriny.

Dopyt po priemyselnom plyne v deviatich krajinách severozápadnej Európy sa tento rok „zotavil z najnižšej úrovne v roku 2023“ a od januára do novembra vzrástol o šesť percent. Informovala o tom Anne-Sophie Corbeau, ktorá sa zaoberá medzinárodnými štúdiami v Centre pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej univerzite.

Niektoré krajiny vyčerpávajú svoje zásoby rýchlejšie ako iné. V Holandsku sa objem skladovania od začiatku zimy znížil o 33 % a vo Francúzsku o 28 %.

Dodávky ruského plynu putujúceho do Európy cez Ukrajinu majú tiež skončiť koncom roka z dôvodu uplynutia platnosti tranzitnej dohody. Táto trasa predstavuje približne 5 % dovozu plynu do EÚ.

„Nikto sa obzvlášť neobáva“ možného prerušenia dodávok ruského plynu cez Ukrajinu, povedal Andreas Guth, generálny tajomník priemyselného orgánu Eurogas. “Ale aj malé objemy plynu môžu byť veľmi dôležité počas sezóny plnenia zásobníkov,” poznamenal.