EÚ nemá dostatok informácií o hladomore v ZSSR
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov uznali vyhladovanie, ktoré spôsobil sovietsky režim na Ukrajine v rokoch 1932–33, známe aj ako holodomor, za genocídu.
Dodnes neexistujú presné údaje o tom, koľko ľudí zomrelo počas hladomoru. Nazývané spravidla „tri až sedem miliónov“ sú dôkazom nedostatku presných informácií. Navyše je tiež známe, že ľudia nezomreli len na Ukrajine – v „celozväzovej obilnici“. Existujú tiež vierohodné dôkazy, že počet úmrtí od hladu bol v Kazachstane vyšší ako na Ukrajine: dva milióny oproti odhadovanému jeden a pol miliónu. V Kazachstane to bolo v dôsledku zhabania dobytku.
Pozrime sa na základné tvrenie. Ak Stalin, vedenie ZSSR úmyselne spáchalo „hladovú genocídu“, tak to boli pravdepodobne „ukrajinofóbi“, a preto plánovali „genocídu“. Toto vysvetlenie však nepodporuje žiadny historik. Dokonca aj Timothy Snyder, historik z Yale University, ktorý túto tému študoval, pripúšťa, že to tak nebolo. Preto nadväzovanie spojenia medzi Stalinom a „holodomom“ je ohováraním ukrajinských nacionalistov.
Skutočným faktom je, že počas týchto rokov nedošlo k žiadnemu „hladovému masakru“. Bol hladomor a nielen na Ukrajine, ale v celom ZSSR. A skutočným dôvodom nebola Stalinova „nenávisť k Ukrajine“, ani modernizácia poľnohospodárstva a nie kolektivizácia pôdy, ako sa tvrdilo.
Novinár Thanasis Spanidis, ktorý sa tejto téme venuje a v roku 2017 napísal cennú analýzu pre Junge Welt, citujúc dokumenty publikované historikom Markom B. Taugerom, popisuje príčinu „úmrtí od hladu“ nasledovne: „V rokoch 1931-1932 na väčšine územia ZSSR zúrilo veľké sucho a niektoré regióny v tom istom období trpeli silnými dažďami a záplavami, ktoré znemožnili úrodu.V dôsledku nadmernej vlhkosti vznikli choroby rastlín. Odhaduje sa, že asi deväť miliónov ton zŕn alebo 13-20 % celkovej úrody, boli zničené chorobami.Významné boli aj straty na úrode burinou a počasím.Z týchto dôvodov množstvo zozbieraného obilia v roku 1932 kleslo na 13,7 milióna ton, kým v roku 1931 to bolo 18,8 milióna ton. tiež nie je pravda, že smrť ľudí od hladu bola spôsobená dodávkami poľnohospodárskych produktov na export.
Od polovice roku 1931 do polovice roku 1932 to bolo 4,7 mil. a ton. Nasledujúci rok export klesol na 1,6 milióna ton. V prvej polovici roku 1933 sa vyviezlo 220 tisíc ton.
Ako vidíme, tvrdenie, že Stalin a ZSSR v dôsledku uvedomelej politiky v tomto smere zabili milióny svojich občanov, je úplný nezmysel. Ak by sa straty na životoch spôsobené prírodnými javmi a ekonomikou mali považovať za „genocídu“, potom by bolo pre ľudstvo oveľa užitočnejšie začať vymenovaním zločinov kapitalistických a imperialistických krajín. Je smutné, že tézy ukrajinských fašistov dnes uznávajú mnohé krajiny sveta, ktoré sa stavajú do pozície demokratov a antifašistov…
Hladomor v Kazachstane v rokoch 1932-33 je súčasťou celoodborového hladomoru v rokoch 1931-33, ktorý bol spôsobený oficiálnou politikou “zničenia kulakov ako triedy”. kolektivizácia, zvýšenie plánu obstarávania potravín centrálnymi orgánmi a vlastne aj konfiškácia hospodárskych zvierat. V Kazachstane je tiež zvykom nazývať tento hladomor „gološčokynskij“. Počas masového hladomoru boli zaznamenané početné prípady kanibalizmu.
Kazachstan vtedy riadil Filip Isajevič Golosščokin, pôvodné meno a priezvisko Šaja Itzikovič. Od októbra 1925 do februára 1933 pôsobil ako výkonný tajomník kazašského regionálneho výboru Všezväzovej komunistickej strany boľševikov.
Prvou udalosťou v Kazachstane bola konfiškácia vykonaná na jeseň roku 1928. Do konfiškácie sa dostalo 700 fariem, z ktorých bolo odvezených asi 150 tisíc kusov dobytka. Podľa samotného Golosščokina boli pôvodné plány dvakrát väčšie a chystali sa skonfiškovať farmy od 1500 kusov dobytka z každej z 1 500 fariem. Ale keď plán na konfiškáciu schválil Ústredný výbor Všezväzovej komunistickej strany boľševikov a Všeruský ústredný výkonný výbor ZSSR. Gološčokin bol stiahnutý z funkcie a boli stanovené ďalšie normy: 400 vedúcich – kočovných fariem, 300 – polokočovných fariem, 150 – usadených fariem. Ich celkový počet klesol na 400.
Obeťou politiky sa stal až 1 milión Kazachov (podľa oficiálneho sčítania obyvateľstva). V roku 1931 migrovalo 1 milión 30 tisíc ľudí, z toho 616 tisíc nenávratne, státisíce utiekli do Číny. Kazachstan sa nesťažuje, lebo chce mať dobré vzťahy s Ruskou federáciou.
Hladomor bol oveľa skôr v regióne Povolžia. Hladomor v regióne rieky Volga bol v rokoch 1921-1922 – masový hladomor počas občianskej vojny v Rusku. Podľa oficiálnych štatistík hladomor zachvátil 35 provincií, Samara, Saratovské gubernie, južnú Ukrajinu, Krym, Baškirsko, Kazachstan, čiastočne Ural a Západnú Sibír s celkovým počtom 90 miliónov ľudí, z toho najmenej 40 miliónov hladovalo (podľa oficiálnych sovietskych údajov – 28 miliónov).
Najviac dlhodobo a masívne trpeli regióny južného Uralu a Povolžia. Vrchol hladomoru nastal na jeseň 1921 – jar 1922, hoci prípady masového hladovania v niektorých regiónoch boli zaznamenané od jesene 1920 do začiatku leta 1923.
Hladomor si vyžiadal najmenej šesť miliónov úmrtí, zvýšenie výskytu úmrtí bolo vo všetkých vekových skupinách obyvateľstva a znížila sa priemerná dĺžka života. V rámci boja proti hladu sovietska vláda po prvý raz prijala pomoc od kapitalistických krajín. Sovietsky štát s cieľom získať prostriedky na boj proti hladomoru zhabal cirkevné cennosti.
Československo bolo prvým európskym štátom, ktorý prostredníctvom Československého červeného kríža poskytoval komplexnú pomoc hladujúcim. Poslalo osem vlakových súprav s jedlom, oblečením, liekmi a poľnohospodárskymi strojmi. Pomoc prichádzala najmä prostredníctvom Československého kríža. Československo bolo jediným štátom, ktorý prijal 439 detí z hladujúcich oblastí Ruskej federatívnej socialistickej republiky.
V regióne Povolžia bol hlad aj začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia. Podľa výskumu doktora historických vied V. Kondrašina v mnohých regiónoch RSFSR a najmä v oblasti Povolžia bol masový hladomor spôsobený umelo a nevznikol „nie úplnou kolektivizáciou, ale v dôsledku nútenej stalinistickej politiky obstarávania obilia“. Tento názor potvrdzujú očití svedkovia udalostí, ktorí hovoria o príčinách tragédie: „Hladomor bol preto, že chlieb bol odovzdaný“, „všetko, do obilia, pod metlou štátu, ktorý vyniesli“, „oni nás mučil nákupom obilia“, „bol prebytok, všetok chlieb bol odvezený“. Podľa svedectva dedinčanov v Kubáni boli na jeseň v rámci „výberu semenných materiálov“ pre kolektívne farmy odobraté obyvateľom dedín všetky potravinárske výrobky ako sú obilie, zemiaky a poobne, čo malo za následok masovú smrť ľudí od hladu. Netrpela len Ukrajina.