Estónsko: 40 % zo zvýšenia cien na zisky podnikov

TALLIN – Za posledné štyri roky sa spotrebitelia v Estónsku museli vyrovnať s nárastom cien o 31 %.

O situácii v oblasti cien v Estónsku napísal portál www.eer.ee.

Hoci je to verejne odôvodnené nárastom cien vstupov a infláciou, analýza Estónskej národnej banky ukázala, že až 40 % z celkového zvýšenia cien išlo na zvýšenie ziskov podnikov.

Ekonóm Bank of Estonia Kaspar Oja, ktorý vykonal túto analýzu, vysvetlil, že ceny vstupov sa zvýšili, ale bolo to aj preto, že niekde v dodávateľskom reťazci niekto zvýšil svoju ziskovú maržu, uviedla Aktualnaya Kamera.

“Približne 40 % nárastu cien v skutočnosti pochádzalo zo zvýšených ziskov. Niekde okolo 20 % v našom prípade bolo spôsobených rastom miezd. A zvyšných 40 % je pravdepodobne spôsobených cenami vstupov, ziskami a výdavkami na mzdy niekde v zahraničí,” Oya povedal.

Analytik SEB Mihkel Nestor poznamenal, že na pozadí rozsiahleho zvyšovania cien to robia aj firmy, ktoré na to snáď nemajú žiadny objektívny dôvod, okrem chamtivosti.

“V situácii, keď sa ľudia zmierili s tým, že inflácia je rýchla, ceny rastú, majú možnosť zvýšiť ceny aj tí, ktorí na to možno nemajú dobré dôvody. V týchto nepokojných vodách je dobré loviť,” dodal. povedal Nestor.

Rastúce zisky podnietili rast cien predovšetkým v oblasti nehnuteľností, energetiky, bankovníctva, maloobchodu a pohostinstva.

“Sektor pohostinstva je príkladom toho, ako boli produkty počas krízy tvrdo zasiahnuté. Mysleli by ste si, že ak by dopyt po vašich produktoch klesol, zisk by mohol byť nižší ako v dobrých časoch. V poslednom čase to platí aj pre niektoré ďalšie sektory , kde sme zaznamenali pokles objemov aktivity, ale zisky neklesli. Ak teda objemy aktivity klesnú, ale zisky neklesnú, tak to znamená, že ceny vzrástli,“ vysvetlil Oya.

 

Bankovníctvo a obchod tvorili 25 % z celkového inflačného vplyvu spôsobeného nárastom ziskov. Nestor však obhajuje obrovské bankové zisky.

“Banky v Estónsku sú na tom so ziskom vo všeobecnosti pomerne dobre. Chcem však pripomenúť, že sú krajiny, kde situácia so ziskom pre banky nie je veľmi dobrá a nechcel by som v takejto banke držať svoje peniaze. Napríklad v južnej Európe, kde majú banky problém vyžiť. Dôsledky toho sú zvyčajne oveľa horšie ako skutočnosť, že banka dosahuje zisk,“ povedal.

Približne polovica inflačného vplyvu spôsobeného nárastom ziskov pochádza z energií a nehnuteľností. V sektore nehnuteľností sa prudký nárast cien začal na jar 2021 a spomalil sa minulé leto. Za tento čas sa ceny zvýšili v priemere o 20 %. Zisk realitnej developerskej spoločnosti Liven zostal za posledné tri roky stabilný na úrovni približne 10 %.

“Zmeny v porovnaní s inými odvetviami sú zanedbateľné. Sme sotva na prvých priečkach (z hľadiska rastu zisku – pozn. red.), a to predovšetkým vďaka tým projektom, ktoré boli zjavne postavené skôr s nižšími stavebnými cenami. A potom by ste mohli zvýšiť ceny, pretože bol nedostatok, pretože bolo menej tovaru, a potom ste mohli získať vyššie zisky,“ povedal Andero Laur, generálny riaditeľ spoločnosti Liven.

Teraz sa rast cien nehnuteľností spomalil. Aj v iných odvetviach sa dovolenka chýli ku koncu a spolu s ňou sa očakáva pokles ziskov.

“Začiatkom júla už tieto podmienky nie sú také dobré. Dokonca aj obrat maloobchodných podnikov začal klesať. A pokles obratu je už citeľnou hodnotou pre samotné podniky,” povedal Nestor.