Elon Musk uviedol, že prvý ľudský pacient dostal mozgový implantát a zotavuje sa dobre

NEW YORK – Spoločnosť Neuralink uviedla, že jej počiatočným cieľom je umožniť ľuďom ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu pomocou svojich myšlienok.

Startup miliardára Elona Muska s mozgovými čipmi Neuralink tvrdí, že jeho prvý ľudský pacient dostal implantát a zotavuje sa dobre.

“Počiatočné výsledky ukazujú sľubnú detekciu hrotov neurónov,” uviedol Musk v príspevku na X, predtým Twitteri.

Neuróny sú bunky, ktoré používajú elektrické a chemické signály na odosielanie informácií okolo mozgu a do tela, ako to opisuje americký Národný inštitút zdravia. Hroty sú aktivita neurónov.

Spoločnosť Neuralink uviedla, že jej cieľom je pomôcť pacientom prekonať neurologické stavy, ako je paralýza. Musk povedal, že prvý produkt od spoločnosti sa bude volať Telepatia.

Implantát má 1 024 elektród, ktoré robot pripája k mozgu pomocou jemnej ihly. Spoločnosť Neuralink vybrala pacientov s tetraplégiou – paralýzou nôh a rúk – pre klinické skúšanie, ktoré bude trvať šesť rokov.

Spoločnosť získala minulý rok povolenie na vykonanie prvej skúšky na testovanie implantátov na ľuďoch americkým Úradom pre potraviny a liečivá (FDA). Uviedla, že v septembri dostala súhlas na nábor do štúdie na ľuďoch.