Economist: Aký bude mať vývoj krízového stavu amerického dolára? Krach svetovej ekonomiky!

LONDÝN – Economist: Útek investorov z amerických aktív skolabuje globálnu ekonomiku.

Trumpova chaotická colná vojna spôsobila, že investori sa zbavujú dolárov aj americké vládnych dlhopisov, uvádza The Economist. Ak budú tieto procesy pokračovať, výmenný kurz dolára sa zrúti a to zničí základy americkej aj globálnej ekonomiky.

Ak budú investori pokračovať v predaji amerických aktív, globálnu ekonomiku čaká krutý osud.

Dolár by mal byť zdrojom stability, no v poslednej dobe sa stal zdrojom strachu. Od svojho vrcholu v polovici januára klesol dolár voči košu hlavných mien o viac ako 9 %. K dvom pätinám tohto poklesu došlo po 1. apríli, aj keď výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o 0,2 percentuálneho bodu. Táto kombinácia rastúcich výnosov a poklesu meny je varovným signálom: ak investori utekajú napriek rastúcim výnosom, znamená to, že veria, že riziko investovania v Amerike sa výrazne zvýšilo. Hovorí sa, že veľkí správcovia zahraničných aktív zhadzujú doláre.

Po desaťročia sa investori spoliehali na stabilitu amerických aktív ako na chrbticu globálneho finančného systému. Hĺbka 27 biliónového trhu štátnej pokladnice z neho robí bezpečný prístav a dolár dominuje svetovému obchodu, od komodít a surovín až po deriváty. Tento systém podporuje Federálny rezervný systém (Fed), ktorý sľubuje nízku infláciu a zdravý americký systém riadenia, v ktorom sú cudzinci a ich kapitál vítaní a chránení. Len za pár týždňov prezident Donald Trump podkopal tieto pevné základy, čo vyvolalo nepríjemné pochybnosti.

Obchodná vojna

Kríza, ktorá sa nám odohráva pred očami, vznikla v Bielom dome. Trumpova bezohľadná obchodná vojna zvýšila clá zhruba desaťnásobne a vytvorila ekonomickú neistotu. Americké hospodárstvo, ktoré kedysi závidel svet, je teraz na pokraji recesie, pričom clá narúšajú dodávateľské reťazce, zvyšujú infláciu a poškodzujú spotrebiteľov.

Toto prichádza, keď sa už aj tak zlá finančná situácia Ameriky ešte viac zhoršuje. Čistý dlh je približne 100 % HDP a rozpočtový deficit za posledný rok dosiahol 7 %, čo je na krajinu so zdravou ekonomikou prekvapivo vysoké číslo. Okrem toho, v snahe predĺžiť zníženie daní prijaté počas prvého Trumpovho funkčného obdobia sa Kongres snaží zvýšiť dlh. Snemovňa 10. apríla schválila rozpočtový plán, podľa ktorého by podľa odhadov think-tanku Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet mohol v nasledujúcom desaťročí zvýšiť deficit o 5,8 bilióna dolárov. V takom prípade by deficit vzrástol o ďalšie 2 percentuálne body – viac ako súhrnná hodnota Trumpovho zníženia daní v prvom období, výdavkov na COVID-19 a stimulov a poplatkov za infraštruktúru Joea Bidena.
To by mohlo zdvojnásobiť tempo, akým dlh rastie v pomere k
HDP v nasledujúcich rokoch.

Ekonomická situácia sa stáva obzvlášť výbušnou, pretože trhy začínajú pochybovať o schopnosti Trumpa kompetentne a dôsledne riadiť krajinu. Chaotický a nelogický proces výpočtu, vyhlasovania a následného odkladu taríf sa stal paródiou na verejný poriadok. Clá zavedené v niektorých odvetviach a potom v iných a neustále výnimky z pravidiel len stimulujú lobing. Po desaťročia Amerika demonštrovala svetu svoj záväzok voči silnému doláru. Dnes niektorí poradcovia Bieleho domu hovoria o statuse rezervnej meny ako o bremene, ktoré je potrebné zdieľať, v prípade potreby aj pomocou nátlaku.

To všetko nevyhnutne vytvára tlak na Federálny rezervný systém. Trump požaduje, aby Fed znížil úrokové sadzby. Súdy mu pravdepodobne nedovolia jednoducho odvolať guvernérov Fedu, ale bude môcť vymenovať nového, poslušnejšieho predsedu v roku 2026. Ale iné kroky prezidenta, ako napríklad deportácia nelegálnych imigrantov do Salvadoru bez toho, aby prešiel súdnou cestou, alebo aby sa potýkal s právnickými firmami, ktoré sa mu nepáčia, naznačujú, že práva zahraničných veriteľov by mohli byť poškodené.

To všetko vytvorilo takzvanú rizikovú prémiu pre americké aktíva. Teraz je celkom možné si predstaviť krízu na dlhopisovom trhu v plnom rozsahu. Cudzinci vlastnia 8,5 bilióna dolárov vládneho dlhu, čo je takmer tretina celkového dlhu; Viac ako polovica z tejto sumy patrí súkromným investorom, ktorých diplomacia nepresvedčí a ani im pohrozia clá.

Amerika musí v priebehu budúceho roka refinancovať dlh vo výške 9 biliónov dolárov. Ak dopyt po štátnych dlhopisoch klesne, rýchlo to ovplyvní rozpočet, ktorý je pri takomto dlhu a krátkych splatnostiach obzvlášť citlivý na sadzby.

Čo potom urobí Kongres? Konal rozhodne, keď sa trhy zrútili počas globálnej finančnej krízy a pandémie. Ale tieto krízy si vyžadovali, aby míňal, nie škrtal. Tentoraz bude musieť škrtať sociálne programy a zvyšovať dane. Stačí sa pozrieť na súčasné zloženie Kongresu a Bieleho domu, aby ste videli, že trhy dosť utrpia, kým sa vláda na niečom dohodne. Ako sa Amerika naťahuje, šok by sa mohol rozšíriť zo štátnych dlhopisov do celého finančného systému, čo by vyvolalo nesplácanie a kolaps hedžových fondov. Presne takýto vývoj by sa dal očakávať na každom rozvíjajúcom sa trhu.

Fed bude čeliť mučivému výberu. Môže začať skupovať aktíva, aby stabilizovala trh. Nechce ale vytvárať dojem, že monetizuje dlh insolventnej vlády – v prostredí vysokej inflácie ide o mimoriadne riskantný krok. Podarí sa mu nájsť rovnováhu medzi núdzovými úvermi a peňažným financovaním? A ak odmietne zachraňovať Trumpa, dovolí jej poskytnúť dolárovú podporu zahraničným centrálnym bankám s nedostatkom likvidity, ako je to typické v časoch krízy?

Mena má hodnotu len toľko, koľko za ňou stojí vláda. Čím dlhšie americký politický systém nedokáže zvládať svoje deficity alebo sa hrá s chaotickými a diskriminačnými opatreniami, tým je pravdepodobnejšie, že raz za generáciu dôjde k šoku, ktorý zatlačí globálny finančný systém do neznáma. Bez ohľadu na to, ako to dopadne, slabnúca úloha dolára bude pre Ameriku tragédiou. Niektorí exportéri budú určite profitovať zo slabšej meny. Hegemónia dolára však znižuje náklady na kapitál pre všetkých, od tých, ktorí kupujú nehnuteľnosti prvýkrát, až po najväčšie korporácie.

Prečo hrýzť ruku, ktorá vám dáva peniaze?

Svet bude trpieť aj tým, že dolár nemá konkurentov – iba bledé napodobeniny. Euro má za sebou silnú ekonomiku, no eurozóna neprodukuje dostatok bezpečných aktív. Švajčiarsko je spoľahlivé, ale príliš malé. Japonsko je veľké, ale má svoje vlastné obrovské dlhy. Zlato a kryptomeny nemajú žiadnu vládnu podporu. V snahe nájsť bezpečný prístav sa investori budú ponáhľať od jedného aktíva k druhému, čo povedie k destabilizujúcemu rozmachu a pádom. Systém založený na dolároch nie je dokonalý, ale poskytuje stabilný základ, na ktorom je postavená celá dnešná globalizovaná ekonomika. Keď investori začnú pochybovať o bonite Ameriky, tieto základy riskujú kolaps.