Drahé Vianoce v dôsledku rastúcich cien masla
Ceny masla v Európe dosiahli rekordné výšky a medziročne vzrástli o 83 %.
Pekári by sa mohli v predvianočnom období pre rastúce ceny ocitnúť v neľahkej pozícii. Výrobcovia mlieka a mliečnych výrobkov uprednostňujú výnosnejší syr pred maslom. Analytici očakávajú pokles cien s rastom produkcie
Analytici tvrdia, že ceny rastú v dôsledku vysokého dopytu po masle, obmedzených dodávok a výrobcov, ktorí sa snažia používať viac mlieka na výrobu ziskovejších produktov, ako je syr.
Podľa najnovších údajov Európskej komisie sa do 29. septembra ropa na svetových trhoch predávala za rekordnú cenu 8 706 dolárov za tonu, čo je o 83 % viac ako v predchádzajúcom roku.
V Austrálii a na Novom Zélande ceny tiež medziročne rástli, boli však pod letnými maximami.
Podľa Paula Boivina, riaditeľa Francúzskej federácie pekárov a cukrárov vo februári, dôsledky pre malých výrobcov budú značné, keďže zvýšenie cien je nevyhnutné.
Produkcia mlieka vlani klesla vo väčšine častí sveta, vrátane Európy, Spojených štátov a Nového Zélandu, najväčšieho svetového exportéra mlieka a masla. Nízke ceny a vysoké náklady na krmivo odstrašili mnohých chovateľov dojníc.
Celosvetová produkcia mlieka sa v roku 2024 mierne zotavila, ale v porovnaní s rastúcim dopytom zostala obmedzená, tvrdí analytik mlieka z Rabobank Michael Harvey. To podnietilo výrobcov uprednostniť výrobu syra pred výrobou masla.
Podľa najnovších údajov EÚ sa produkcia mlieka v EÚ od januára 2023 do júla 2024 zvýšila o 0,7 %. Za rovnaké obdobie výroba masla klesla o 1,6 % a zásoby dosiahli historicky nízku úroveň. Výroba syrov vzrástla o 3,2 %.
USDA tento mesiac zvýšila svoju predpoveď cien masla v USA v roku 2024 na 3 doláre za libru, čo je o 15 % viac ako v minulom roku. Čiastočne je to spôsobené znížením počtu kráv a znížením produkcie mlieka na zviera.
„Očakáva sa, že nižšie dodávky mlieka a pretrvávajúci dopyt povedú v roku 2025 k vyšším cenám,“ uviedol USDA.
Očakáva sa, že celosvetové príjmy z trhu s maslom dosiahnu v roku 2024 42 miliárd USD, čo je o 8 % viac ako v roku 2022, podľa údajovej platformy Statista. Očakáva sa, že do roku 2029 bude trh rásť o 7 % ročne.
Analytici poznamenávajú, že obavy z ďalšieho znižovania dodávok mlieka v dôsledku šírenia chorôb dojníc v západnej Európe, vrátane katarálnej horúčky oviec a epizootickej hemoragickej choroby, sa stali jedným z faktorov rastu cien masla v Európe.
Počet prepuknutí vtáčej chrípky medzi dojnicami v USA však nebol dostatočne veľký na to, aby ovplyvnil úroveň národnej produkcie mlieka, uviedol ekonóm USDA Michael McConnell.
Ceny masla by mali klesnúť z rekordných hodnôt, keďže výrobcovia mlieka a mliečnych výrobkov zvyšujú produkciu, aby mohli profitovať z vysokých cien, uviedla Susan Kilsby, analytička z ANZ Bank na Novom Zélande. Môže však trvať niekoľko mesiacov, kým ceny výrazne klesnú.
(Pripravené na základe materiálov od Thomson Reuters)