Dnes WTO rozhodne o spore medzi USA a EÚ
ŽENEVA – Svetová obchodná organizácia (WTO) dnes 30. septembra 2019 oznámi rozhodnutie o spore medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, ktorého posúdenie sa oneskorilo o 15 rokov. Ak Washington tento prípad zvíťazí, bude môcť úplne legálne zaviesť do európskych ciel miliardy eur na európsky tovar.
USA požadujú kompenzáciu za nespravodlivé dotácie, ktoré európske orgány poskytovali výrobcovi lietadiel mnoho rokov.
V Spojených štátoch tvrdili, že chcú zaviesť 100-percentné clo na európsky dovoz v hodnote 11,2 miliárd dolárov. Neskoršie zdroje vo vláde však uviedli, že v prípade víťazstva obmedzujúce opatrenia ovplyvnia menšie množstvo – približne 7,5 miliardy. Zoznam výrobkov, ktoré môžu podliehať obmedzeniam, je už známy. Vyberú si z neho po oznámení rozhodnutia WTO.
Začiatkom tohto mesiaca niekoľko zdrojov uviedlo, že WTO je pripravená podporiť Washington v obchodnom spore. Akcie Airbusu potom prudko poklesli.
Medzitým orgány EÚ vedú konanie aj v rámci WTO proti Spojeným štátom, v ktorých požadujú uznanie preferencií udelených spoločnosťou Boeing za nezákonné. Podľa predbežných odhadov bude trvať približne deväť mesiacov. EÚ zostavila aj zoznam amerického tovaru, pre ktorý sa v prípade víťazstva uložia povinnosti.
Podľa odborníkov by nové reštriktívne opatrenia mohli viesť k začatiu plnohodnotnej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. V súčasnosti sa clá na európsku oceľ a hliník uplatňujú v USA a EÚ – na tovar v hodnote 2,8 miliardy USD. V novembri Spojené štáty zvážia zavedenie ciel pre európsky automobilový priemysel. Orgány Európskej únie už sľúbili, že tieto akcie neopustia bez odpovede.
Obchodná vojna s Európou by mohla byť pre USA oveľa nebezpečnejšia ako konflikt s Čínou. Bude to mať priamy vplyv na moc USA vo svete a, ako poznamenal profesor na Johns Hopkins University (USA) Eric Jones, môže vyvrátiť všetky preferencie, ktoré americké podnikanie získalo od druhej svetovej vojny.
Svetová obchodná organizácia alebo WTO (World Trade Organization) je medzinárodná organizácia zaoberajúca sa pravidlami obchodu medzi členskými krajinami za účelom odstraňovania tarifných a netarifných prekážok v obchode. Vytvára pravidlá pre medzinárodný obchod a rieši spory medzi jednotlivými členskými štátmi, z ktorých všetky podpísali približne 30 dohôd.
Centrála WTO sa nachádza vo Švajčiarsku v Ženeve. Súčasným generálnym riaditeľom je Brazílčan Roberto Azevedo. Predposledným generálnym riaditeľom bol Pascal Lamy od 1. septembra 2005 do augusta 2013. Pred ním túto pozíciu zastával Supachai Panitchpakdi.
WTO má 164 členov (2. marec 2013). Medzi posledných zaradených členské štáty patria Tonga (27. júl 2007), Ukrajina (16. máj 2008), Kapverdy (23. júl 2008)., Čierna hora (29. apríl 2012), Samoa (10. máj 2012), Rusko (22. august 2012), Vanuatu (24. august 2012).
Všetky členské krajiny si musia vzájomne udeliť status „most favoured nation,“ z čoho vyplýva, že členská krajina musí používať rovnaký meter na všetky ostatné členské krajiny.