Diskusia o stave vojnového konfliktu v Ukrajine
Finančné noviny prinášajú prepis televíznej diskusie “Veľká hra”, ktorú moderuje Dmitrij Simes riaditeľ Centra národných záujmov založeného Richardom Nixonom (Center for the National Interest) a vydavateľ časopisu The National Interest .
Diskusia bola 24. februára 2022.
Hosťami relácie boli pán Jevgenij Bužinskij, vedúci Centra politických a vojenských štúdií Fakulty svetovej politiky Moskovskej štátnej univerzity, generálporučík v zálohe; pán Konstantin Zatulin, prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy Ruskej federácie pre záležitosti SNŠ, euroázijskú integráciu a vzťahy s krajanmi; pán Konstantin Remčukov, šéfredaktor ruského denníka Nezavisimaja Gazeta a Vadim Karasev, riaditeľ Inštitútu pre globálne stratégie z Ukrajiny. Druhým moderátorom bol Dmitrij Suslov.
Dmitrij Suslov: Rusko pokračuje v operácii a je súćasne pripravené na rokovania…
Dmitri Simes: Vo Washingtone vidia riziká. Situácia je omnoho zložitejšia ako by sa mohlo zdať. Z hľadiska administatívy, jemne povedané dnes je správy deň, aby sa mohla začať hovoriť o nejakých rozhovorov s Ruskom. Vníma sa to ako ukazovateľ slabosti, prebytočnej pružnosti, vyvolalo by to problémy pre administratívu prezidenta. Ukrajinská armáda sa nachádza v situácii hluchej obrany, hraničiacej s útekom. Iniciatíva rokovaní sa považuje vo Washingtone za nemiestnu. Súčasne však vedia, že ukrainská armáda nemôže reálne zastaviť ruské vojská na ceste do Kyjeva, do iných priemyselných a kultúrnych centier Ukrajiny, že ruskú armádu môže zastaviť len diplomacia. V roku 2008 keď bola situácia s Južným Osetskom, keď ruské vojská prešli do protútoku. Keď boli na území Gruzínska blízko Tbilisi, prišla diplomatická iniciatíva, hlavným iniciátorom a architektom bol francúzsky prezident Nicolas Sarkozy…
…V najbližšie dni budú mať Američania záujem o tajné rokovania s Ruskom. Myslím si, že to čo povedal minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, že Rusko je otvorené k rokovaniam, Vo Washingtone to pochopili a ak chcete, tak to aj ocenili. Je rozdiel medzi slovami chcieť hovoriť a chcieť sa dohodnúť. Od tohto sme reálne ďaleko. Chcel by som sa opýtať generála Bužinského. Povedzte z ruského pohľadu…Kam to smeruje. Kam sa pohybuje ruská vojenská kampaň v Ukrajine?
Jevgenij Bužinskij: Ciele sú splnené. Systém protivzdušnej obrany je mimo prevádzky. Vidieť totálnu neprístomnosť ukrajinského letectva vo vzduchu. Je poškodená sieť letísk, rolovacie a pristávacie pásy, sklady a radiolokátory. Poškodené sú najmä sklady s muníciou, ale aj infraštruktúra prístavov. Údery boli okrídlenými raketami zo vzduchu a mora. Začala sa pozemná operácia. Najväčší odpor bol v línii dotyku na Donbase. Veľkí odpor je v regióne mesta Mariupoľ, kde sú najväčšie nacionalistické sily. Sú tam pluky Azov a Ajdar. Tie mínujú podniky. Bariéry na línii dotyku su silné. Aby ich zlomili, bude potrebné značné úsilie a istý čas. Myslím si, že najbližšie ciele sú vstup do administratívnych centier Doneskej a Luganskej oblasti, blokovanie pobrežia Azovského mora. Nemyslím si, že Rusko sa zamotná do dlhej pozičnej vojny, o to viac, že do partizánskej vojny…
Dmitrij Suslov: Z vyhlásenia prezidenta Volodymyra Zelenského…
Volodymyr Zlenskyj: Nie Ukrajina si vybrala cestu vojny. Ukrajina navrhuje vrátiť sa na cestu k mieru. Hovoril som s lídrami mnohých krajín…Ak nám nepomôžete, vojna zajtra zaklope na vaše dvere.
Dmitrij Suslov: Chcem sa opýtať poslanca Štátnej Dumy Konstantina Fjodoroviča Zatulina. Mier v chápaní Zelenkého je vťahovanie NATO do vojny?
Konstantin Zatulin: Telefonáty mu málo čo prinesú z hľadiska reálnych možností obrazenia ruskej špeciálnej operácie. Pretože j jeho očiach to zvyšuje jeho význam. Na druhej strane dvíhajú slúchadlo a hovoria s ním. Nie je vôbec jasné, ako to môže ovplyvniť aktuálny priebeh udalostí na území samotnej Ukrajiny. Aj sme ústami tlačového tajomníka prezidenta povedali, že teraz môžeme diskutovať priamo s vedením Ukrajiny o tých otázkach, o ktorých si myslíme, že je dôležité o nich diskutovať. A to neutrálny status Ukrajiny, demilitarizáciu Ukrajiny a tak ďalej…
A počujeme