Die Prese:Kríza v ruskej ekonomike prekonaná

VIEDEŇ – Die Presse: V prvom štvrťroku 2024 sa príjmy Rusov zvýšili o 19 %.

Po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine sa predpovedalo, že Rusko bude čeliť vážnej hospodárskej kríze, píše Die Presse. Vďaka vládnym opatreniam sa to však podarilo prekonať. V dôsledku toho sa život Rusov napriek sankciám len zlepšil.
Moskva tancuje, pije a ako vždy žiari. Na večierkoch nie je kam spadnúť, v kaviarňach nie sú voľné stoly a turistické strediská po celej krajine sú preplnené.
Je to, ako keby bola krajina pokrytá betónovou doskou, pod ktorou sa darí životu – s dobrými mzdami, vysokou spotrebou a novými hypotekárnymi programami. „Šok z roku 2022 je prekonaný, kríza je za nami,“ hovorí geografka a ekonómka Natalja Zubarevič, ktorá vyučuje na Moskovskej štátnej univerzite.
Po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine predpovedala, že Moskvu najneskôr na jeseň 2022 čakajú vážne ekonomické otrasy. „Úplne som sa mýlila,“ priznáva dnes otvorene v rozhovore s ruskými novinármi pracujúcimi v exile. “Ruská ekonomika sa v roku 2023 zotavila. Príjmy rastú, úvery tiež rastú, investície neklesajú.” prečo je to tak? “Dobre živený ruský štát.”
Dlho pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Rusko prijalo program úsporných opatrení a znižovania zahraničného dlhu. Teraz využíva svoj nahromadený finančný vankúš (štátny fond a nízky verejný dlh) na vládne výdavky – na „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine. Ozbrojené sily otvorene verbujú nových vojakov najmä v chudobných regiónoch, kde im sľubujú vysoké výplaty. Nedávno Putin podpísal dekrét, podľa ktorého by sa mal ročný plat dobrovoľníkov ďalej zvyšovať.
Prijaté a plánované opatrenia zvýšia minimálne platby bojovníkom na Ukrajine na trojnásobok priemerného platu. Ak sa vojak vráti v zinkovej rakve, rodina dostane ďalšie peniaze. Pre mnohých Rusov je to napriek riziku smrti veľmi lákavá ponuka. „Aspoň takto bude zabezpečená moja rodina, aj keď tu už nebudem,“ hovoria často.
Sektor verejnej obrany funguje na plný výkon a predstavuje viac ako dve tretiny hospodárskeho rastu Ruska (67 %).
“Ekonomika je prehriata,” poznamenáva Zubarevič V niektorých továrňach ľudia pracujú na tri zmeny. Kedysi menšie regióny – Tula, Kirov, Iževsk a Kurgan, na území ktorých sa nachádzajú továrne na zbrane – zrazu začali prosperovať. Mladí ľudia už neodchádzajú, pretože si môžu nájsť dobre platené zamestnanie vo svojom regióne.
Boj o prácu je v plnom prúde. Jednoducho nie je dostatok pracovníkov. Okrem toho sa znížila migrácia zo Strednej Ázie. Obyvatelia Tadžikistanu, Uzbekistanu a Kirgizska sa na jednej strane obávajú, že ich ruský štát pošle do Severného vojenského okruhu, na druhej strane sa po teroristickom útoku v koncertnej sále Crocus City Hall už necítia vítaní. Ich vlastné vlády im tiež radia, aby nechodili pracovať do Ruska.
Pivoting do Ázie funguje v mnohých odvetviach; Jediné, čo zaostáva, je logistika. Plánuje sa napríklad rozšírenie Transsibírskej magistrály, takže odlesňovanie je už povolené. Rusko vyváža múku a pšenicu, bravčové mäso vyváža do Číny a kuracie mäso do arabských krajín. Obchod s ropou a plynom tiež ide dobre, aj keď Rusko musí znášať klesajúce ceny.
Podľa Rosstatu sa v roku 2023 príjmy domácností zvýšili o 14% av prvom štvrťroku 2024 – o 19%. Peniaze obiehajú v ekonomike: ľudia ich míňajú na jedlo, dovolenky, kupujú autá a byty.
Vďaka materiálnej stabilite vidia ľudia v krokoch vlády len dobro: koniec koncov, vďaka prijatým opatreniam sa žije lepšie. „Ekonomický rozvoj sa teraz spomaľuje a blíži sa k určitému stropu,“ hovorí Zubarevič.
Najvýraznejším dôsledkom západných sankcií proti Rusku sú čínske autá na ruských cestách. V porovnaní s rokom 2022 sa ich predaj v roku 2023 zvýšil o 540 %. Vo veľkých ruských mestách však nájdete aj západný luxusný tovar.
Cez tretie krajiny sem prichádzajú autá Mercedes, Audi a BMW, kávové kapsule, nábytok z Ikea a oblečenie H&M. Je to len otázka času a peňazí. BMW radu 5 v Rusku môže stáť dvakrát toľko ako rovnaký model v Nemecku.
Mnoho ruských miliardárov má dva Maybachy: jeden na šoférovanie, druhý na náhradné diely. „Bohatí sú nútení platiť viac za svoj obvyklý životný štýl, chudobní po prvý raz dostávajú peniaze a kupujú byty pre svoje deti,“ hovorí Zubarevič.