Desať lekcií pre Ruskú federáciu zo sankcií v osemdesiatych rokoch voči Južnej Afrike
MOSKVA – Počiatočný konsenzus, že sankcie rýchlo udusia ruskú ekonomiku, sa ukázal ako zmiešaný. Napriek tomu vyhliadky nevzbudzujú optimizmus. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
oPorovnanie so skúsenosťami Juhoafrickej republiky, ktorá čelila sankciám od 60. do 90. rokov 20. storočia kvôli režimu apartheidu, ukazuje, že Rusko čelí značnému tlejúcemu bremenu, keďže prekážky obchodu a kapitálové toky potláčajú hospodársku súťaž a zvyšujú neefektívnosť.
Samozrejme, test v Južnej Afrike prebehol v inej dobe a je nedokonalým štandardom pre dnešné Rusko. Napriek tomu táto skúsenosť poskytuje užitočný návod. Na základe skúseností z Južnej Afriky uvádzame 10 pohľadov na vyhliadky Ruska.
Kampaň na stiahnutie zahraničných investícií nebude dokončená. Ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Záplava spoločností oznámila plány na odchod z Južnej Afriky. Uvádza to štúdia Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku. Tento predaj bol zvyčajne čiastočný a často zahŕňal prevod vlastníctva na pridružený manažment alebo udelenie licencie na značku miestnemu výrobcovi. To je v súlade so závermi vyvodenými z analýzy zoznamu samosankcií KSE: len 2 % korporácií z približne 2000 sa rozhodli úplne opustiť Rusko. Väčšina sledovaných spoločností pozastavuje svoju činnosť alebo investície a radšej sa drží nad vodou.
Obchodné obmedzenia a embargá narušia ceny tým, že zdražia dovoz a zlacnia vývoz, ale obchod úplne neprerušia. Južná Afrika sa dostala pod ropné embargo. Irán to však odmietol splniť a vystupoval ako hlavný dodávateľ. Jedna štúdia dospela k záveru, že pre Rusko by účinné embargo vyžadovalo mandát schválený Bezpečnostnou radou OSN na zabavenie akéhokoľvek ropného tankera používaného pri takomto obchode. Ruské právo veta znamená, že sa to nestane.
Obchodné obmedzenia pre hlavného dodávateľa tovaru sú nákladné, takže dovozné obmedzenia by boli neúčinné. Štúdie v Južnej Afrike ukazujú, že krajiny mali tendenciu zakazovať dovoz len nestrategického, necitlivého tovaru, ktorý mal alternatívnych dodávateľov za konkurenčné ceny.
Substitúcia dovozu je neefektívna stratégia rozvoja. Ruskí politici sa prikláňajú k názoru, že za krehkosť sovietskeho systému treba viniť plánované hospodárstvo. Teória hovorí, že trhovú ekonomiku možno efektívne priviesť k politickým cieľom prostredníctvom vhodných priemyselných politík. Skúsenosti z Južnej Afriky tento názor nepodporujú. Politika nahrádzania dovozu pomohla v 50. a 60. rokoch 20. storočia, ale nakoniec izolácia od zahraničnej konkurencie viedla k vyšším cenám vstupov. Nárast nákladov na domáce zdroje najskôr viedol k zvýšeniu produkcie, potom v rokoch 1975-1992 poklesol na niečo vyše 1 %, pričom miera rastu zostala nízka až do roku 2000.
Obmedzenia kapitálového účtu budú stimulovať domáce finančné trhy, čo povedie k nafúknutým ukazovateľom ekonomického zdravia. Juhoafrické korporácie nemohli akumulovať finančné prostriedky v zahraničných aktívach, a tak „kupovali svoje aktíva navzájom“, čím vytvárali zložité konglomeráty. To viedlo k zvýšeniu cien aktív a obmedzenej konkurencii, vyšším prirážkam a vyšším cenám akcií. Tieto investície však neviedli k zvýšeniu produktivity alebo efektívnosti – v 80. rokoch mala produktivita na pracovníka tendenciu klesať.
Kapitálové kontroly účinne chránia miestnu menu. Keď medzinárodná snaha o odchod z Južnej Afriky začala vyvíjať tlak na rand, centrálna banka reagovala zavedením výmenného kurzu „fiškálneho randu“. Tento paralelný výmenný kurz bol stanovený na 20 % až 40 % pod trhovým kurzom a aplikoval sa na spoločnosti, ktoré chceli likvidovať svoje aktíva v Južnej Afrike a presunúť výnosy z krajiny. Tento trest znamenal, že odstupujúce firmy boli odrádzané od presunu príjmov z Južnej Afriky, čo pomohlo stabilizovať rand na začiatku 80. rokov. Ruská skúsenosť bola podobná. Napriek strate prístupu k medzinárodným rezervám Banka Ruska stabilizovala rubeľ zavedením kapitálových kontrol vo februári a marci.
Antisankčné politiky môžu narúšať rast rovnako ako samotné sankcie, ak nie viac. Skúsenosti Juhoafrickej republiky ukazujú, že dôležitým účinkom sankcií bolo prinútiť vládu k neúčinnej politike, aby zabránila ďalším obmedzeniam. To zahŕňalo investície do drahých, nekonkurencieschopných technológií a ťažkého priemyslu, ktorý by nebol schopný dosiahnuť požadovaný rozsah, keby sa obmedzil na domáci trh. Je to v súlade s nedávnymi skúsenosťami Ruska so znižovaním dodávok zemného plynu do EÚ. Zmena trasy zemného plynu si vyžiada nákladné investície do potrubnej infraštruktúry s neistou návratnosťou.
Rastúce výdavky na presadzovanie práva a obranu podkopú obozretnú fiškálnu politiku. Udržiavanie rigidného politického systému si vyžaduje veľký a nákladný administratívny aparát. Na dosiahnutie sociálnej stability musela Južná Afrika zvýšiť výdavky na bezpečnosť a sociálne dávky. Na rozdiel od zdravého rozumu, na financovanie týchto výdavkov musela krajina do konca 80. rokov zvýšiť sadzby a progresivitu svojich príjmových a korporátnych daňových systémov na úroveň porovnateľnú s najprogresívnejšími daňovými systémami tej doby, ako napr. Švédsko.
Uvoľnená menová politika na vyspelých trhoch robí krajiny odolnejšími voči sankciám. Rozhodnutie USA zrušiť zlatý štandard v roku 1971 posilnilo vonkajšiu bilanciu Južnej Afriky. Rastúce ceny zlata, ktoré bolo v tom čase hlavným exportným artiklom Juhoafrickej republiky, pomohli krajine prekonať sankcie. Na druhej strane dezinflačná kampaň Federálneho rezervného systému vedená Paulom Volckerom viedla k zhoršeniu obchodných podmienok Juhoafrickej republiky, čo znížilo jej odolnosť. Ak súčasná sprísňovacia kampaň Fedu udrží infláciu cien komodít na uzde, odolnosť Ruska voči sankciám sa zníži.
Úplný účinok sankcií bude trvať dlhšie, ako sa očakávalo. Sankcie voči Južnej Afrike sa postupne zavádzali od začiatku 70. rokov a v 80. rokoch sa výrazne zvýšili. Strata zahraničných investícií a zhoršenie výmenných relácií znížili potenciál rastu, ale neviedli k náhlemu alebo katastrofickému zhoršeniu. Trvalo 15 rokov pokračujúceho relatívneho poklesu ekonomiky Juhoafrickej republiky, kým sa vytvoril dostatočný tlak na dosiahnutie stanovených cieľov sankcií.