Demonštrácia sily ekonomiky a zvýšené šance na Trumpovo víťazstvo podporujú výmenný kurz USD

WASHINGTTON – Výhľad úrokových diferenciálov je na devízovom trhu opäť v centre pozornosti, k čomu prispievajú aj očakávania Trumpovho návratu do Bieleho domu, ktorého politika by mala byť proinflačná, pričom v centre pozornosti sú jeho konfrontačná povaha a clá

V pondelok dolár vzrástol a hodnota bitcoinu dosiahla trojmesačné maximum. Dôvodom je skutočnosť, že výnosy amerických dlhopisov rastú, ako aj blížiace sa prezidentské voľby v USA, ktoré naďalej ovplyvňujú trhy.

Z grafu vyplýva, že rozdiel medzi výnosmi amerických a nemeckých desaťročných a dvojročných dlhopisov sa zvýšil na najvyššiu úroveň od júla.

Minulotýždňové pohyby meny boli spôsobené znížením úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou a silnými údajmi z USA, ktoré zvýšili očakávania, ako rýchlo by mohli úrokové sadzby v USA klesnúť, najmä ak vo voľbách zvíťazí bývalý prezident Donald Trump.

Dolárový index, ktorý meria americkú menu voči jej hlavným partnerom, naposledy vzrástol o 0,17 % na 103,65 bodu. V piatok klesol o 0,3 %, ale potom za celý týždeň opäť vzrástol o 0,55 %.

Euro kleslo o 0,16 % na 1,0849 USD a britská libra sa posunula o 0,2 % na 1,3022 USD.

Eric Nelson, makroekonomický stratég spoločnosti Wells Fargo, povedal, že sila dolára je “do veľkej miery spôsobená sadzbami a relatívnym rastom”.

“Mali ste relatívne solídne údaje z USA, počnúc správou o zamestnanosti zo začiatku tohto mesiaca. Mali ste slušné maloobchodné tržby, HDP sa v tomto štvrťroku vyvíja celkom dobre. Na druhej strane, v Európe sa veci nevyvíjajú tak dobre, ECB je mäkká… takže to bol príbeh divergencie.”

Analytici uviedli, že prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazujú rastúce šance bývalého prezidenta Donalda Trumpa na víťazstvo vo voľbách 5. novembra, tiež podporujú dolár voči niektorým menám, keďže jeho navrhované colné a daňové politiky sa považujú za pravdepodobné, že udržia vysoké úrokové sadzby v USA a poškodia obchodných partnerov.

Bitcoinu sa dostalo podpory vďaka rastúcim Trumpovým vyhliadkam, keďže jeho administratíva je vnímaná ako strana, ktorá zastáva miernejší postoj k regulácii kryptomien. Naposledy vzrástol o 0,2 % na 68 555 USD z maximálnej hodnoty 69 487 USD, pričom od 10. októbra vzrástol o 18 %.

Jen klesol o 0,2 % na 149,84 za dolár, ale zostal na úrovni 150 za dolár po tom, ako minulý týždeň prvýkrát od začiatku augusta nakrátko prelomil túto úroveň.

Chris Weston, vedúci výskumu austrálskej internetovej maklérskej spoločnosti Pepperstone, v poznámke uviedol, že najzrejmejším spôsobom, ako vyjadriť riziko Trumpových ciel, by bolo nakupovať doláre voči euru, švajčiarskemu franku a mexickému pesu.

“Obchodníci sa musia rozhodnúť, či je teraz ten správny čas začať s väčšou dôverou uzatvárať predvolebné obchody,” povedal Weston.

Minulý týždeň klesol jen o 0,3 %, euro o 0,6 % a šterlingy sa nezmenili. Mexické peso kleslo o 3 %.

Euro za tri týždne kleslo o viac ako 3 % a skĺzlo pod svoj 200-dňový kĺzavý priemer, pričom sa usadilo v blízkosti 2,5-mesačného minima.

Rozdiel medzi výnosmi amerických a nemeckých desaťročných dlhopisov sa zvýšil na približne 189 bázických bodov. Dôvodom je skutočnosť, že výnosy amerických dlhopisov v posledných týždňoch rástli, zatiaľ čo výnosy nemeckých dlhopisov klesali.

Podľa agentúry Reuters vedúci predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) na štvrtkovom zasadnutí, na ktorom sa stanovovali úrokové sadzby, uviedli, že by mali upustiť od svojho záväzku udržiavať prísnu politiku. Dôvodom je skutočnosť, že inflácia môže byť nižšia, ako sa pred niekoľkými týždňami očakávalo.

Výnosy v Spojenom kráľovstve sa tento mesiac zmenili aj v porovnaní s librou. Dôvodom boli slabé údaje o inflácii a očakávania, že ministerka financií Rachel Reevesová 30. októbra oznámi rozpočet priaznivý pre dlhopisy.

Rozdiel medzi výnosmi amerických a štátnych dlhopisov sa zmenil z 24 bodov v prospech libry na 3 záporné body.

Keďže tento týždeň sa neočakávajú žiadne významné ekonomické udalosti, pozornosť trhu sa sústredí na hospodárske výsledky podnikov a voľby v USA.

V Japonsku sa v nedeľu 27. októbra uskutočnia parlamentné voľby. Hoci prieskumy verejnej mienky ukazujú rozdielne výsledky o tom, koľko kresiel získa vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP), trhy sú optimistické a veria, že LDP spolu so svojím mladším koaličným partnerom Komeito zvíťazí.

(Pripravené na základe materiálov agentúry Thomson Reuters)