CVTI SR: špecializovaná databáza PressReader

BRATISLAVA – Viac ako 7 000 titulov, z viac ako 120 krajín sveta, vo viac ako 60 jazykoch. To je v číslach vyjadrená novinka v portfóliu e-zdrojov Centra vedecko-technických infomácií Slovenskej republiky.

„Na rok 2022 CVTI SR sme pre našich registrovaných používateľov predplatili prístup k celosvetovým denníkom a ďalším časopisom. Dostupné sú prostredníctvom špecializovanej databázy PressReader,“ konkretizuje Andrea Lebedová, vedúca Oddelenia elektronických publikácií a dát z CVTI SR. Povedala to marcovom liste správ pre médiá.

Ako dopĺňa:„Tituly sú dostupné online a ihneď. Používateľ ich obsah číta v plnom rozsahu, v deň vydania ich tlačenej verzie. Databáza triedi tituly na dve základné skupiny – noviny a časopisy. Navyše je možné vyhľadávať aj podľa ďalších kategórií – oblasti zamerania titulov. Napríklad Computers & Technology, Art, History&Science, Travel & Culture a podobne.“

V ponuke databázy PressReader nájde používateľ okrem uznávaných  zahraničných denníkov, ako sú napríklad The Guardian (UK), The Washington Post (USA), Le Figaro (FR), VDI Nachrichten (DE) aj české Lidové noviny či denník Dnes. Zo slovenskej tlače je tu denník Pravda.

Široká je aj ponuka magazínov. Databáza ponúka napríklad BBC sériu – WildLife, History, Science Focus, či titul The Week (UK).  Nechýbajú reprezentatívne americké tituly ako Forbes, Billboard, PC World či Popular Mechanics. V češtine si tu prečítate mesačník Kult!, kultúrno-informačný mesačník zameraný na film, hudbu, knihy.

PressReader môžete mať poruke aj vo svojom mobile či tablete ako aplikáciu.

„Tí, ktorí chcú využívať prístup k databáze pravidelne, na dennej báze, si môžu v databáze PressReader vytvoriť vlastné konto. Cez email a heslo. Okrem čítania získajú navyše možnosť zoradiť si tituly do vlastných výberov, pridávať ich medzi obľúbené položky, ukladať si ich, vytlačiť či zdieľať. Po prihlásení sú tieto ‚ich‘ tituly hneď na prvej stránke vo výbere. Nastaviť si môžu aj krajinu, ktorú preferujú.
Tituly sa budú zobrazovať v ľavej navigácii ako ‚For You články,‘ z rôznych titulov, v danom jazyku a krajine,“ uzatvára Lebedová.

Novinku PressReader môžu využiť registrovaní používatelia CVTI SR prostredníctvom vzdialeného prístupu do e-zdrojov. Databázu nájdu v sekcii Licencované e-zdroje. Tí, ktorí registrovanými používateľmi CVTI SR ešte nie sú môžu tak urobiť, spôsobom, ktorým im vyhovuje najlepšie. Registrácia používateľa je aktuálne dostupná online s následným overením emailom, telefonicky alebo osobnou návštevou.