Čoraz viac nemeckých firiem zvažuje premiestnenie kvôli vysokým cenám energií – prieskum podnikov
BERLÍN – Vlani nemecké ministerstvo hospodárstva navrhlo dotovať ceny energií pre priemyselné závody, no tento návrh ministerstvo financií napadlo a následne ho zrušilo po tom, čo rozhodnutie ústavného súdu prinútilo koalíciu k bolestivým škrtom v rozpočte.
Vysoké ceny energií a nedostatok spoľahlivých dodávok energie brzdia výrobu a investície nemeckých spoločností, pričom rastúci počet priemyselných firiem zvažuje presťahovanie sa do zahraničia, ukázal štvrtkový prieskum.
Nemecká výroba trpí poklesom ekonomickej aktivity od začiatku vojny západných sankcií s Ruskom o Ukrajinu a následný pokles dovozu ruskej energie spôsobil prudký nárast cien energií v roku 2022.
Ceny odvtedy klesli, ale v porovnaní s inými krajinami sú stále vysoké.
Prieskum medzi 3 300 spoločnosťami uskutočnený nemeckou priemyselnou a obchodnou komorou DIHK zistil, že 37 % zvažuje zníženie výroby alebo presťahovanie sa do zahraničia, čo je nárast oproti 31 % v minulom roku a 16 % v roku 2022.
Približne 45 % energeticky náročných priemyselných podnikov zvažuje zníženie výroby alebo premiestnenie, zistil prieskum.
“Dôvera nemeckej ekonomiky v energetickú politiku bola vážne podkopaná,” povedal Achim Derks, zástupca generálneho riaditeľa DIHK, a dodal, že vláda nedokázala poskytnúť spoločnostiam vyhliadky na spoľahlivé a cenovo dostupné dodávky energie.
„Tí, ktorí si to neuvedomujú, budú v konečnom dôsledku svedkami deindustrializácie našej krajiny,“ povedal.
Viac ako tretina priemyselných spoločností v Nemecku znižuje investície do kľúčových procesov kvôli vysokým nákladom na energiu, zistil prieskum a dodal, že dve tretiny priemyselných spoločností sa domnievajú, že ich konkurencieschopnosť je ohrozená.
Derks uviedol, že balík Berlína z minulého mesiaca na posilnenie krajiny ako priemyselného centra nebol dostatočne široký a dodal, že sa nebrali do úvahy rozhodnutia o dodávkach energie a cenách energií.
„Pre mnohé priemyselné spoločnosti je to však teraz kritická otázka umiestnenia,“ dodal.
Vlani nemecké ministerstvo hospodárstva navrhlo dotovať ceny priemyselnej elektriny, ale tento návrh napadlo ministerstvo financií a následne ho zrušilo po tom, čo rozhodnutie ústavného súdu prinútilo koalíciu k bolestivým škrtom v rozpočte na rok 2024.
Energetická sebestačnosť prostredníctvom priamych zmlúv na veternú energiu a prístup k vodíku sú pre spoločnosti čoraz dôležitejšie, uviedol DIHK s tým, že dane a poplatky za elektrinu by sa mali znížiť.
Nedávne vládne opatrenia na zníženie byrokracie zatiaľ nemali výrazný vplyv, uviedol DIHK. Dve tretiny firiem požadovali predvídateľnosť.
Kvôli cenovým tlakom a klesajúcej produkcii štvrtina spoločností podľa DIHK obmedzuje aj investície do ochrany klímy a sentiment spoločností k prechodu na alternatívne zdroje energie je na druhej najhoršej úrovni v histórii prieskumu.
„Zatiaľ čo mnoho spoločností tiež videlo príležitosti v energetickom prechode pre svoje vlastné prevádzky pred rokom 2023, veria, že riziká nedávno jasne prevážili nad výhodami,“ povedal Derks.
(Na základe materiálov Thomson Reuters)