Čo týždeň dal: Wall Street riskuje, banky rastú

NEW YORK – Prírastky pracovných miest a mzdy v USA sa zvyšujú, čo signalizuje odolnosť pracovnej sily. Spoločnosť Meta získala 8,5 miliardy USD, čím sa stala hlavnou emisiou dlhopisov investičného stupňa.

Medzi ďalších významných emitentov v pondelok patria spoločnosti Hershey a Comcast.

Trh so štátnymi dlhopismi zasiahol nový záchvat výpredajov, pričom údaje z tovární priniesli len malú útechu v oblasti inflácie a niekoľko spoločností ponúklo dlhopisy pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému. V čase, keď sa Wall Street pripravuje na desiate zvýšenie sadzieb Fedu v rade od marca minulého roka, sa po ukončení výpadku príjmov hromadí niekoľko dlžníkov, pričom emisie amerických dlhopisov investičného stupňa dosiahli v jednej z najrušnejších seáns v roku 2023 viac ako 22 miliárd USD. Medzi významnými firmami, ktoré využívajú trh, sú napr: USD, spoločnosť Comcast Corp. uzavrela obchod v hodnote 5 mld. USD a spoločnosť Hershey Co. predala dlhopisy v hodnote 750 mil. Tieto veľké ponuky zvyčajne predstavujú dvojnásobný úder pre štátne dlhopisy, ktoré majú tendenciu zlacňovať v konkurencii nového dlhu a v čase, keď upisovatelia predávajú štátne dlhopisy s cieľom zablokovať emisiu pre firemných kupujúcich. Ďalším faktorom, ktorý v pondelok ovplyvnil ceny dlhopisov, bola stabilizácia nálady po tom, ako sa spoločnosť JPMorgan Chase & Co. rozhodla prevziať skrachovaného veriteľa First Republic Bank. Podľa Krishna Guha zo spoločnosti Evercore obchodovanie naznačuje len malý alebo žiadny presah tejto situácie, čo je v súlade s názorom, že tu zhruba nie je žiadne prekvapenie a trh by bol ochotný rozlišovať medzi First Republic a inými finančnými spoločnosťami.

Len deň po tom, čo si Wall Street vydýchla záchranou First Republic Bank, výpredaj amerických regionálnych veriteľov podporil nové obavy o finančnú stabilitu, potopil akcie všetkých spoločností a podnietil útek do najbezpečnejších kútov trhu. Pre mnohých obchodníkov nemohlo byť načasovanie horšie.  V predvečer rozhodnutia Federálneho rezervného systému boli viaceré zastavenia volatility v PacWest Bancorp a Western Alliance Bancorp vnímané ako znepokojujúce. Obe akcie sa prepadli minimálne o 15 %. Finančný sektor výrazne zaťažil index S&P 500, ktorý sa v jednom momente prepadol o takmer 2 %, než straty znížil. Podľa poznámky Johna Flooda, partnera spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. boli medvedí obchodníci z hedžových fondov prítomní pri výbuchu predaja, ktorý vypukol v utorok a neskôr podnietil k predaju aj investorov s dlhými pozíciami. “Wall Street rýchlo stláča tlačidlo predaja, pretože sa zdá, že bankové otrasy tak skoro nezmiznú,” povedal Ed Moya, hlavný trhový analytik spoločnosti Oanda. “Rizikový apetít nemal šancu, keďže obchodníci sa sústredili na pretrvávajúce pochybnosti o regionálnych bankách, rastúce šance na recesiu a rastúce riziká, že USA by mohli budúci mesiac nesplatiť svoj dlh.” Všetky tieto faktory spolu len prehlbujú pocit znepokojenia investorov z hlavolamu Fedu. Okrem finančného napätia vyplývajúceho zo zlyhania bánk sa predstavitelia naďalej zmietajú medzi tvrdohlavo vysokou infláciou a údajmi poukazujúcimi na hospodársky pokles – ako napríklad utorňajší záznam JOLTS o počte otvorených pracovných miest, ktorý klesol na najnižšiu úroveň za takmer dva roky.

Nadšenie Wall Street z možného pozastavenia agresívneho sprísňovania Federálneho rezervného systému nestačilo na udržanie akciovej rallye, keďže Jerome Powell zatiaľ od znižovania úrokových sadzieb ustúpil. Trh s dlhopismi tomu neverí. Swapové kontrakty naďalej naznačovali výrazné uvoľnenie menovej politiky do konca roka 2023. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov klesli až o 16 bázických bodov na úroveň okolo 3,8 %, zatiaľ čo dolár zaznamenal spätný pokles. “Potenciálna pauza Fedu, ale zatiaľ žiadny obrat Fedu,” povedal Jason Pride, šéf investičnej stratégie a výskumu v spoločnosti Glenmede. “Fed telegrafuje, že k ďalšiemu sprísneniu menovej politiky môže, ale nemusí dôjsť, ale zníženie sadzieb zatiaľ nie je na stole.” Po zvyčajných dňoch Fedu, ktoré sa konajú v opačnom smere, index S&P 500 vymazal rally, ktorá sa priblížila k 1 %. V neskorom obchodovaní sa burzový fond sledujúci americký akciový benchmark (SPY) s hodnotou 370 miliárd USD vybičoval k poklesu, keď sa znovu prejavili obavy o stabilitu finančného systému po tom, ako agentúra Bloomberg News informovala, že spoločnosť PacWest Bancorp. zvažuje celý rad strategických možností vrátane predaja. To vytvára predpoklady pre väčšiu volatilitu vo štvrtok. Powell uviedol, že podmienky v bankách sa od začiatku marca “vo všeobecnosti zlepšili”, ale povedal, že napätie v sektore “zrejme vedie k ešte prísnejším úverovým podmienkam pre domácnosti a podniky” po sprísnení úverovania v minulom roku.

Na trhoch sa vo štvrtok rozbúrila situácia v regionálnych bankách, pričom obavy z ďalšieho finančného problému prinútili obchodníkov zvýšiť svoje stávky na zníženie sadzieb Federálneho rezervného systému. Spoločnosť Apple Inc. v neskorých hodinách po zverejnení výsledkov vzrástla. Ďalšie znepokojujúce kolo zastavenia obchodovania vo finančnom sektore tentoraz zasiahlo spoločnosti Western Alliance Bancorp a PacWest Bancorp uprostred strát, ktoré v prípade každej z nich presiahli 60 %. Rutina zachvátila niekoľko ďalších veriteľov – veľkých aj malých -, pričom spoločnosť First Horizon Corp. klesla o viac ako 30 % po tom, ako bola zrušená jej fúzia s Toronto-Dominion Bank. Na nálade sa podpísalo aj vyšetrovanie úlohy Goldman Sachs Group Inc. pri transakcii so Silicon Valley Bank. Všetkých 21 akcií v bankovom indexe KBW Bank Index, ktorý tvoria ťažké finančné váhy, ako napríklad JPMorgan Chase & Co. a Bank of America Corp. ustúpilo. Burzovo obchodovaný fond SPDR S&P Regional Banking v hodnote 2,5 miliardy USD uzavrel na najnižšej úrovni od októbra 2020. Vývoj bánk udržal pod pokrievkou širší trh, pričom index S&P 500 zaznamenal štvrtý pokles v rade.

Chaotický týždeň na finančných trhoch sa chýli ku koncu, rizikové aktíva získavajú ponuky, pretože regionálne banky sa odrazili od brutálnej krízy a dobré údaje o zamestnanosti zmiernili obavy z hospodárskej recesie. Futures na index S&P 500 signalizovali, že akciový benchmark po najdlhšej sérii strát od februára stúpne. Po šesťdňovom výpredaji, počas ktorého sa jej akcie prepadli o viac ako 70 %, vzrástla spoločnosť PacWest Bancorp. Vzrástli aj spoločnosti Western Alliance Bancorp a First Horizon Corp, ktoré boli v predchádzajúcej seanse silne zasiahnuté. Apple Inc., najhodnotnejšia spoločnosť na svete, vzrástla vďaka dobrým výsledkom. V USA pribudlo v apríli viac pracovných miest, ako sa očakávalo, a miera nezamestnanosti klesla späť na niekoľko desaťročí nízke hodnoty, čo poukazuje na silu trhu práce napriek rastúcim ekonomickým protivetrom. “Táto správa je zatiaľ ďalším znakom toho, že Fed ešte nezlomil ekonomiku. Najlepším argumentom medveďov je, že recesia je za rohom, ale tento argument môže byť ťažký, kým neuvidíme skutočné dôkazy v údajoch o zamestnanosti,” povedal Callie Cox zo spoločnosti eToro.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.