Čo týždeň dal: trh plný zvratov a prekvapení
NEW YORK – Témou číslo jedna stále ostáva trh práce a inflácia v Spojených štátoch.
Začiatok týždňa negatívny. Akcie klesali po tlačových konferenciách predstaviteľov Federálneho rezervného systému. Prezident banky Fed v Saint Louis James Bullard povedal, že trhy možno podceňujú šance na zvýšenie sadzieb, zatiaľ čo jeho kolega John Williams poznamenal, že predstavitelia majú ešte veľa práce. Problémy v Číne naďalej komplikujú vyhliadky týkajúce sa jej opätovného otvorenia. Peking a Šanghaj nasadili silnú policajnú prítomnosť, aby zabránili opakovaniu víkendových demonštrácií. Analytici Goldman Sachs Group Inc. varovali, že rastie pravdepodobnosť chaotického ukončenia politiky Covid Zero. Podľa stratégov Goldman Sachs a Deutsche Bank čaká akciové trhy v budúcom roku divoká jazda, keďže ešte neodrážajú riziko recesie v USA. Ich výzvy sú varovaním po tom, ako akcie v posledných dvoch mesiacoch prudko rástli v dôsledku stávok, že vrchol inflácie povedie k zmierneniu jastrabej politiky centrálnych bánk.
V utorok americké akcie z pondelka pokračovali v miernom poklese. Objem obchodovania bol však nižší ako priemer za posledný mesiac. Ukazovateľ merajúci globálnu výnosovú krivku sa prvýkrát za najmenej dve desaťročia obrátil smerom nadol, čo signalizuje recesiu. Podľa Davida Kostina z Goldman Sachs Group Inc. sa nafúknuté marže amerických spoločností začnú pravdepodobne znižovať v roku 2023, keď sa niektoré výdavky začnú normalizovať. Stratégovia tejto firmy spolu so stratégmi ďalších bánk vrátane Morgan Stanley hovorili, že v budúcom roku vidia spomalenie rastu ziskov. Protesty v Číne sa v pondelok večer zmiernili po tom, ako Peking nasadil silnú policajnú prítomnosť, aby potlačil zhromaždenia. V mestách ako Šanghaj, Chang-čou, Nan-ťing. Na platformách sociálnych médií sa zvýšila cenzúra diskusií súvisiacich s protestmi. Celkový počet prípadov v Číne zostáva zvýšený. Národná zdravotnícka komisia za pondelok hlásila 37 477 prípadov. Veľvyslanectvo USA vyzvalo Američanov v Číne aby mali po ruke lieky, vodu a potraviny na dva týždne.
Americké akcie ukončili stredajšiu seansu veľmi pozitívne. Akcie rástli vo všetkých odvetviach, po tom ako Jerome Powell naznačil spomalenie tempa sprísňovania už v decembri, pričom spomínal. že ďalšie zvyšovanie sadzieb v boji proti inflácii by nemalo byť razantné. Index S&P 500 dosiahol dvojmesačné maximum a pripísal si najdlhšiu rastovú sériu od augusta 2021. Index taktiež prekonal svoj 200-dňový kĺzavý priemer. Technologický index pridal 4,5 %. Obchodníci s dlhopismi znížili svoje očakávania týkajúce sa toho, ako vysoko bude podľa nich Fed musieť zvýšiť svoju referenčnú sadzbu. Swapové trhy naznačovali, že kľúčová jednodňová sadzba by mohla dosiahnuť vrchol v okolí 5 %. Jerome Powell zároveň poznamenal, že sadzby pravdepodobne dosiahnu o niečo vyššiu úroveň, ako guvernéri odhadovali v septembri.
Vo štvrtok sa odohrával boj na indexe S&P 500 okolo 200-dňového kĺzavého priemeru. Akcie boli volatilné ale v závere sme nedosiahli veľkú cenovú zmenu na väčšine akcií. Podľa Ryana Detricka, hlavného trhového stratéga spoločnosti Carson Group, v predchádzajúcich 13 prípadoch keď sa index S&P 500 nachádzal pod 200-dňovým kĺzavým priemerom viac ako šesť mesiacov a potom nad ním uzavrel, zaznamenal v nasledujúcich šiestich mesiacoch priemerný výnos 12 %. Akcie uzavreli takmer bez zmeny aj po tom ako sa americká priemyselná výroba v novembri prvýkrát od mája 2020 znížila. Správa zvýšila obavy, že zvyšovanie sadzieb Fedom zvýši pravdepodobnosť recesie. Banka Fedu v Chicagu vymenovala za svojho nového šéfa Austana Goolsbeeho, ekonóma a bývalého poradcu prezidenta Baracka Obamu, ktorý nahradí Charlesa Evansa, ktorý v januári odchádza do dôchodku.
Po zverejnení výsledkov z trhu práce v USA zamierili akcie nadol do červených čísel. Americkí zamestnávatelia vytvorili viac pracovných miest ako sa predpokladalo, Nonfarm payrolls vzrástli v novembri o 263000. Miera nezamestnanosti sa udržala na úrovni 3,7 %, keďže sa znížila miera participácie. Priemerný hodinový zárobok vzrástol dvakrát viac, ako sa predpokladalo. Silný trh práce dáva Fedu väčší priestor na to, aby držal sadzby vyššie a dlhší čas. Prostredie vysokých sadzieb je náročné na investovanie a mohlo by nás čakať ešte ťažké obdobie, kým sa inflácia výrazne nezníži. Obchodníci so swapmi zvýšili svoje stávky na to, kde bude sadzba centrálnej banky najvyššie. Momentálne sa očakáva, že sa sadzba vyšplhá až na 4,98 %, čo je o viac ako 10 bázických bodov nad očakávanou sadzbou pred zverejnením údajov. Dvojročné americké výnosy, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa kroky Fedu sa v jednom momente pohybovali nad úrovňou 4,4 %.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá sa v novembri 2022 nezmenila a dosiahla 3,7 %, čo zodpovedá očakávaniam trhu. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v októbri 2022 na nové rekordné minimum 6,5 % z 6,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Súkromné podniky v Spojených štátoch prijali 127 tisíc pracovníkov v novembri 2022 v porovnaní s 239 tisíc v októbri 2022. Podľa predbežných odhadov sa ročná miera inflácie v eurozóne v novembri 2022 znížila na 10 % z rekordnej októbrovej úrovne 10,6 %. Oficiálne PMI výrobného sektora v Číne klesol za mesiac november zo 49,2 bodu na 48 bodov. Už druhý mesiac po sebe klesá pokles aktivity v továrňach z dôvodu novej vlny COVID-19. Miera nezamestnanosti v Japonsku zostala v októbri 2022 nezmenená na úrovni 2,6 %. Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v októbri 2022 znížil na 5,3 miliardy eur z 12,5 miliardy eur rok predtým.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +1,12 %
DOW JONES: +0,24 %
NASDAQ: +2,09 %
DAX: -0,08 %
Euro Stoxx 50: +0,39 %
NIKKEI: -1,79 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -14,55 %
DOW JONES: -5,25 %
NASDAQ: -26,74 %
DAX: -8,53 %
Euro Stoxx 50: -7,46 %
NIKKEI: -3,52 %
Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.