Čo týždeň dal: štátne dlhopisy posilňovali vo výnosoch, akcie smerovali skôr nadol

Začiatok posledného májového týždňa sa niesol vo sviatočnom duchu a niektoré trhy boli zatvorené.

Najlepší mesiac zaznamenali dlhopisy, ktoré minulý týždeň posilnili, čím utrpel akciový trh. Tento vývoj naznačuje výrazný vplyv dlhopisov na ostatné aktíva. Počas týždňa bola zverejnená aj správa, že startup xAI, ktorý patrí Elonovi Muskovi, bude využívať procesory spoločnosti Nvidia. Na druhej strane hodnota akcií napríklad Salesforce či Dell zaznamenala výrazný pokles.

V pondelok boli v USA aj v Spojenom kráľovstve sviatky a trhy boli zatvorené. Naopak sa darilo európskemu akciovému trhu, ktorý vzrástol vďaka pozitívnemu výhľadu ohľadne možnosti znižovania sadzieb. Člen Rady guvernérov Francois Villeroy de Galhau sa vyjadril, že ECB by nemala vylúčiť znižovanie sadzieb už v júni a júli. Tieto vyjadrenia sú však v rozpore s názormi ostatných kolegov z menovej rady. V týždni sa tiež očakávali inflačné dáta eurozóny, USA, Austrálie, či Ázie. Index MSCI Asia Pacific vzrástol najviac od 16. mája kvôli vplyvu hongkonských, čínskych a japonských indexov. Index Stoxx Europe 600 mierne vzrástol, k čomu mu dopomohli výrobcovia automobilov a verejné služby. Naopak ukazovateľ dolára klesol. V rámci akciových subjektov v Európe, EFG International vzrástla o 4,7% po správach, že Julius Baer Group sa snaží o akvizíciu konkurenčnej švajčiarskej privátnej banky. Pre Julius Baer to však znamenalo pokles akcií o 0,8%. Na začiatku týždňa sa darilo aj komoditnému trhu, keď drahé kovy aj ropa zaznamenali nárasty. Spotové zlato si pripísalo 0,73% na úroveň 2 350 USD. Futures na meď s júlovým dodaním vzrástli o 1,17% a platina si polepšila o viac ako 2,5%. Silný začiatok týždňa malo striebro, pričom spotové striebro vzrástlo o 4,42% a júlové kontrakty si pripísali 3,64% smerom nahor. Cena futures kontraktov na ropu Brent s augustovým dodaním vzrástla o 1,2%, pričom rovnako na tom boli aj júlové kontrakty na ropu WTI.

V utorok na americkom trhu vstúpilo do platnosti pravidlo T+1, kvôli pondelkovému sviatku, kedy sa akcie vyrovnajú za jeden deň na miesto dvoch. V utorok prebehol aj predaj 5-ročných štátnych dlhopisov v hodnote 70 miliárd USD za 4,55%, čo je tesne nad úrovňou 4,54 pred aukciou, pričom ponuka 2-ročných dlhopisov bola tiež slabá. Slabé predaje dlhopisov spôsobili rozšírenie strát na pokladničných poukážkach. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov stúpli o 8 bázických bodov na 4,54 %. Pozitívnou správou pre obchodníkov s dlhopismi, je oznámenie o spätnom odkupe dlhopisov s dlhou dobou splatnosti a ťažšie obchodovateľných dlhopisov. Odkup začal v stredu 29.mája a od júna plánuje centrálna banka s kvantitatívnym sprísňovaním. Po sviatočnom dni sa hlavný index S&P500 zmenil len málo. Nasdaq Composite prvý krát uzavrel nad úrovňou 17 000 bodov. Nedarilo sa indexu Dow Jones, ktorý stratil 0,55%. Miláčik trhu Nvidia vzrástla o 7%, po tom čo Elon Musk uviedol, že jeho startup xAI zameraný na umelú inteligenciu (AI) bude využívať grafické procesory Nvidie. Spoločnosť Hess schválila prevzatie spoločnosti Chevron v hodnote 53 miliárd USD, aj napriek námietkam niekoľkých investorov k sporu s Exxon Mobil. Druhý najväčší americký mobilný operátor T-Mobile sa dohodla na kúpe bezdrôtových operácií a niekoľkých aktív v oblasti frekvenčného spektra US Cellular Corp. Spoločnosť GameStop oznámila, že z predaja akcií získala takmer 1 miliardu USD k čomu jej pomohol záujem o meme akcie. Bitcoin klesol o 1,8%, keďže obchodníci sledovali prevody peňaženiek, ktoré patrili skrachovanej burze Mt. Gox. Ropa naďalej rástla, pričom dôvodom bol útok na utečeneský tábor v meste Rafah, ale aj kvôli útoku v Červenom mori. Posilnilo aj zlato a to viac ako 0,4% na úroveň 2 360 USD v prípade spotového zlata a 2 367 USD v prípade augustových kontraktov. Okrem toho trh očakáva aj piatkové údaje cenového indexu výdavkov, pričom sa očakáva nárast.

V stredu akciový trh smeroval smerom nadol, keďže bol ťahaný slabými predajmi dlhopisov. Po utorňajšom slabom dopyte, sa v stredu ponúkali 7-ročné dlhopisy v hodnote 44 miliárd USD za 4,65%, čo bolo tiež tesne nad úrovňou pred aukciou. Je zjavné, že dlhopisy majú čoraz väčší vplyv na viaceré triedy aktív a zdôrazňujú neistotu v súvislosti s menovou politikou. Výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli o 6 bázických bodov na 4,61 %. Prepad zaznamenalo aj európske dlhopisy, čím sa výnosy dostali na niekoľkomesačné maximá po tom, ako sa inflácia v Nemecku zrýchlila viac, ako sa očakávalo. Dolár vzrástol najviac za posledný mesiac a všetky hlavné americké indexy klesli. Fed zverejnil aj svoju Béžovú knihu, kde sa uvádza, že inflácia vo väčšine regiónov od apríla mierne vzrástla. Pozitívne údaje hospodárenia zverejnila spoločnosť HP Inc., ktorej tržby prekonali očakávania. Akcie Abercrombie & Fitch vzrástli o viac ako 24% vďaka tržbám, ktoré prekonali očakávania. Skupina BHP, ktorá sa snaží o prevzatie Anglo American, rozhodla nepodať ponuku na odkup a nateraz odstúpila z tejto transakcie. Podľa údajov maklérskej spoločnosti Goldman Sachs Group, expozícia hedžových fondov voči americkým technologickým gigantom dosiahla rekordnú úroveň po tom, čo spoločnosť Nvidia zverejnila zisky, ktoré prekonali prognózy. Podľa tejto správy, tzv. Veľkolepá sedmička teraz predstavuje približne 20,7 % celkovej čistej expozície hedžových fondov voči jednotlivým akciám v USA. Drahé kovy ako zlato, meď, platina či spotové striebro zaznamenali pokles. Naopak kontrakty na striebro s júlovým dodaním vzrástli o 0,73%. Nedarilo sa ani rope, ktorá stratila približne 0,75%.

V predposledný deň obchodného týždňa akcie rozšírili straty a dlhopisy naopak posilnili. Dôvodom boli hospodárske údaje, ktoré naznačili spomalenie dynamiky. Výnosy 2-ročných štátnych dlhopisov klesli o 5 bázických bodov na 4,92 %, kým výnosy na 10-ročných dlhopisoch klesli o 7 bodov na 4,54%. Dolár klesol. Newyorský obchodníci mali vo štvrtok ráno problémy so živými cenami indexov S&P 500 a Dow Jones. Oba indexy aj spolu s indexom Nasdaq Composite rozšírili straty z predchádzajúceho dňa. Najviac stratil Nasdaq a to viac ako 1%, keďže spolu s indexom S&P 500 boli ťahané nadol technologickými firmami. Americké úrady spomalili vydávanie licencií výrobcom čipov na dodávky akcelerátorov AI na Blízky východ. Toto rozhodnutie ovplyvní Nvidiu ako aj Advanced Micro Devices. Spoločnosť Dell Technologies prepadla o viac ako 5%, keďže jej nárast tržieb nepresvedčil investorov. Spoločnosť Salesforce predpovedala najpomalší štvrťročný rast tržieb vo svojej histórii, čo obnovilo obavy investorov, že spoločnosť zostane pozadu v rozmachu AI. Tento výhľad poslal akcie smerom dole o takmer 20%, čo je najviac za takmer 20 rokov. Podľa vyhlásenia amerických regulačných orgánov budú aj naďalej pokračovať v prísnych kontrolách výroby lietadiel Boeing. Ropa rozšírila straty z predchádzajúceho dňa. Kontrakty na ropu Brent stratili 2,1% a ropa WTI klesla o 1,67%. Na hodnote tiež poklesla platina a to o 0,5%, meď s poklesom takmer 3%, spotové striebro a futures na striebro o viac ako 2%. Naopak zlatu sa v tento deň darilo a futures kontrakty vzrástli o 0,62%.

V posledný májový deň zaznamenal akciový trh záchvev volatility. Štátne dlhopisy rozšírili zisky a ukončili najlepší mesiac tohto roku, keďže jadrový ukazovateľ cien splnil odhady. Výnosy 10-ročných dlhopisov klesli o 5 bázických bodov na 4,49%. Dolár sa zmenil len málo, ale zaznamenal prvú mesačnú stratu od decembra. Index S&P 500 si pripísal 0,8% nahor a zaznamenal najlepší mesiac od februára a uzavrel na úrovni 5 277 bodov. Priemyselný index Dow Jones vzrástol o 1,5 %, čo je najviac od novembra. Nasdaq 100 ukončil týždeň bez zmeny. Podľa stratégov Bank of America, obchodníkov, ktorí sa spoliehajú na to, že technologickí giganti budú ďalej zvyšovať zisky, by mohlo čakať náročné obdobie, keďže ich začnú dobiehať iné sektory. Podľa prieskumu clevelandskej pobočky Fedu sa inflácia môže vrátiť k cieľu Fedu na úrovni 2% až v polovici roka 2027. 1-dňové indexové swapové kontrakty viazané na nadchádzajúce zasadnutia centrálnej banky naďalej počítajú so znížením sadzieb v decembri, pričom šanca na septembrové znižovanie sa zvýšila na približne 50%. Kontrakty na celý tento rok predpokladajú zníženie sadzieb v celkovej výške 35 bázických bodov, čo je o niečo viac ako v závere štvrtkového obchodovania. Dell Technologies klesla o takmer 18%, čo je najviac od roku 2018 po tom, čo jej prvý nárast tržieb od roku 2022 nestačil na to, aby zaujala investorov s veľkými očakávaniami v oblasti serverov s umelou inteligenciou. Farmaceutická spoločnosť Moderna získala v USA schválenie pre svoju vakcínu proti RSV u starších dospelých, čím získala druhý produkt na trhu, keďže sa snaží prekonať slabnúci dopyt po vakcínach proti Covid-19. Komoditný trh ukončil týždeň v stratách. Kontrakty na ropu Brent klesli o 0,29% a ropa WTI klesla o 1,18%. Spotové zlato stratilo 0,68% a kontrakty na zlato klesli o 0,87%. Výrazný prepad zaznamenali kontrakty na striebro a to o takmer 3,5% a spotové striebro stratilo 2,58%.

Európa – Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko bol v máji stabilný na úrovni 89,3, rovnako ako v apríli a výrazne pod prognózami. Na druhej strane, obchodné očakávania sa zlepšili na 90,4 z nadol revidovaných 89,7. Výrobný, obchodný a stavebný sektor sa zotavujú, hoci sektor služieb dostal mierny zásah. Predbežné odhady ročnej miery inflácie v Nemecku v máji hovoria o miernom náraste na 2,4% v porovnaní s trojročným minimom na úrovni 2,2% v predchádzajúcich dvoch mesiacoch a je v súlade s očakávaniami. Rovnako s očakávaniami sú aj predbežné odhady ročnej miery inflácie v Taliansku, ktorá bola v máji na úrovni 0,8%, predbežne teda zostala nezmenená v porovnaní s aprílom. Index spotrebiteľskej dôvery v Taliansku v máji mierne vzrástol na 96,4 z aprílových 95,2, čo je mierne nad očakávaniami trhu. Miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v apríli nové rekordné minimum na úrovni 6,4%, čo je pokles zo 6,5% v každom z predchádzajúcich piatich mesiacov a mierne pod prognózou trhu. V rámci hlavných ekonomík eurozóny Španielsko naďalej zápasí s najvyššou mierou nezamestnanosti na úrovni 11,7%, nasleduje Francúzsko so 7,3% a Taliansko s 6,9%. Naopak, najnižšiu mieru zaznamenalo Nemecko na úrovni 3,2%. Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne vzrástol v máji na 96 bodov, čo je najviac za štyri mesiace, v porovnaní s 95,6 v apríli, ale mierne pod prognózami. Ročná miera inflácie v eurozóne v máji vzrástla po prvý raz za päť mesiacov na úroveň 2,6% z 2,4% v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov a podľa predbežných odhadov bola nad úrovňou 2,5 %.

Ázia – Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v máji na 36,2 z minulo mesačných 38,3 a bol pod trhovými prognózami. Boli to najnižšie čísla od vlaňajšieho novembra, keďže nálada domácností sa zhoršila voči všetkým zložkám. Nezamestnanosť bola v apríli na úrovni 2,6%, čo je stabilná úroveň posledné tri mesiace po sebe a je v súlade s prognózami trhu. Je to najvyššia miera nezamestnanosti od septembra minulého roka. Priemyselná produkcia v Južnej Kórei v apríli medziročne vzrástla o 6,1%, pričom išlo o najväčší nárast od začiatku roka. Maloobchodné tržby krajiny sa v apríli v porovnaní s marcom znížili o 1,2%. Južná Kórea zaznamenala v máji obchodný prebytok vo výške 4,96 miliardy USD, čím prekonala očakávania trhu a posunula z deficitu v tom istom mesiaci minulého roka. Bol to dvanásty mesiac prebytku a najväčšia suma od decembra 2020, keďže vývoz rástol, zatiaľ čo dovoz klesal. Výrobný PMI Národného štatistického úradu v Číne v máji klesol na 49,5 z marcových 50,4 a zároveň bol pod prognózami. Znamenalo to prvé zníženie továrenskej aktivity od februára. Čo sa týka cien, inflácia vstupných nákladov sa zrýchlila na osemmesačné maximum, zatiaľ čo výstupné ceny po poklese v predchádzajúcich siedmich mesiacoch vzrástli.

USA – Ekonomika USA v prvom štvrťroku tohto roka anualizovane vzrástla o 1,3%, čo je menej ako predbežné odhady na úrovni 1,6% a menej 3,4% vo štvrtom štvrťroku minulého roka, najmä v dôsledku revízie spotrebiteľských výdavkov smerom nadol. Spotrebiteľské výdavky sa spomalili viac, než sa pôvodne očakávalo. Na druhej strane investície do nehnuteľností na bývanie boli revidované vyššie. Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti v USA vzrástol v týždni končiacom sa 25. mája o 3 000 na 219 000, čo je mierne nad očakávaniami trhu na úrovni 218 000. Počiatočný počet žiadostí zostal pod zvýšenými úrovňami z mája, ale bol výrazne nad priemerom od februára do apríla. Základný cenový index PCE, preferované meradlo Fed na meranie inflácie, vzrástol v apríli o 0,2% v porovnaní s 0,3% náraste v marci, čo je doteraz najpomalší nárast v roku 2024 a pod očakávaniami trhu. Medzitým sa hlavný ukazovateľ zvýšil o 0,3%, rovnako ako v marci a februári. Aj ročná inflácia PCE zostala na úrovni 2,7%, čo zodpovedá marcovému 4-mesačnému maximu, a jadrová sadzba na úrovni 2,8%, čo je najnižšia úroveň od marca 2021.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:             +0,18 %

DOW JONES:      -0,97 %

NASDAQ:             -0,01 %

DAX:                      -0,68 %

Euro Stoxx 50:   -0,81 %

NIKKEI:                 +0,06 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             +10,64 %

DOW JONES:      +2,64 %

NASDAQ:             +11,48 %

DAX:                      +11,32 %

Euro Stoxx 50:   +10,98 %

NIKKEI:                 +16,31 %