Čo týždeň dal: rast cien v USA sa spomalil
NEW YORK – Rast spotrebiteľských cien v USA sa v auguste znížil a zaznamenal najnižší nárast za posledných sedem mesiacov.
Tieto údaje naznačujú, že tlak na infláciu začína slabnúť.
V pondelok snemovňa demokratov navrhla zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 26,5 %. Demokrati predložili zvýšenie daňovej sadzby, ktorá je v súčasnosti 21 % a ponúkajú menej ako 28 %, ktoré požadoval prezident Biden. Demokrati teda navrhli v snemovni balík zvyšovania daní, ktorý nie je v súlade s ambíciami prezidenta Joe Bidena. Je to uznanie toho, ako politicky neistá je ekonomická agenda Bieleho domu vo výške 3,5 bilióna dolárov. Tento návrh spôsobil na akciových trhoch miernu volatilitu ale väčšina hlavných amerických indexov uzavrela nakoniec v zelených číslach.
V utorok akciový trh očakával údaje o raste spotrebiteľských cien v Spojených štátoch amerických. Tieto dáta ukázali, že sa rast spotrebiteľských cien v auguste znížil a zaznamenal najnižší nárast za posledných sedem mesiacov. Ceny zaplatené americkými spotrebiteľmi v auguste vzrástli o niečo menej, ako sa predpokladalo, čím sa zvýšili príjmy spotrebiteľov. Tieto údaje naznačujú, že tlak na infláciu začína slabnúť. Index CPI za mesiac august vzrástol medzimesačne o 0,3 %, v porovnaní s minulým rokom sa CPI zvýšil o 5,3 %. Údaje o inflácii prišli týždeň pred zasadnutím Federálneho výboru pre voľný trh, kde budú predstavitelia Fedu diskutovať o tom, ako a kedy začať obmedzovať nákupy aktív. Predseda Fedu Jerome Powell minulý mesiac uviedol, že centrálna banka by mohla začať znižovať svoje mesačné nákupy dlhopisov v tomto roku, ale neuviedol konkrétny časový harmonogram. Čísla CPI ponúkajú určité potvrdenie názorov predstaviteľov Fedu a Bidenovej administratívy, že vysoká inflácia sa ukáže ako dočasná. Táto správa by tiež mohla pomôcť potlačiť kritiku republikánov, ktorá tvrdí, že ekonomické stimuly prezidenta Joe Bidena vyvolávajú škodlivú infláciu. Americké akciové trhy uzavreli utorkové obchodovanie v červených číslach.
V stredu zaznamenali americké akcie najväčší rast za takmer 3 týždne. Dôvodom bolo zmiernenie obáv zo spomalenia hospodárskeho rastu, ktoré zaťažovali sentiment investorov. Darilo sa aj cenám ropy, pričom globálna referenčná cena ropy Brent vzrástla prvýkrát od začiatku augusta nad 75 dolárov za barel, zatiaľ čo futures na americkú ropu v stredu vzrástli až o 3,6 %. Ropa sa držala v zisku po tom, čo správa vlády USA ukázala väčší než očakávaný pokles zásob ropy, čo signalizovalo pomerne rýchle ubúdanie zásob. Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli po tom, ako v utorok vzrástli po správe o nižšej inflácii.
Vo štvrtok sa americký akciový trh pohyboval medzi ziskami a stratami. Toto zmiešané obchodovanie bolo do istej miery zapríčinené uplynutím platnosti opcií a futures, ktoré nás čakalo počas nasledujúceho dňa, čo zvyčajne prináša zvýšenú volatilitu na trhu. Trhy začali kolísať aj z dôvodu, že investori zvažovali vplyv zmiešaných ekonomických údajov na plány Federálneho rezervného systému v oblasti znižovania stimulov. Počas obchodného dňa boli zverejnené maloobchodné tržby v Spojených štátoch amerických, ktoré v auguste neočakávane vzrástli. Nárast nákupov vo väčšine kategórií viac ako kompenzoval slabšie výsledky u predajcov automobilov, čo ukazuje odolný spotrebiteľský dopyt po tovare. Údaje o celkových maloobchodných nákupoch za minulý mesiac ukázali rast o 0,7 % po júlovom poklese o 1,8 %. Prekvapivé zlepšenie tržieb, čiastočne podporované nákupmi do školy a platbami pre milióny rodín s deťmi, naznačuje zdravý dopyt po tovare. Podľa správy ministerstva obchodu 10 z 13 sledovaných kategórií zaznamenalo nárast tržieb. Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones uzavreli štvrtkové obchodovanie s miernou stratou a technologický index NASDAQ uzatváral mierne v pluse.
V piatok tvorcovia menovej politiky Európskej centrálnej banky naznačili, že inflácia v eurozóne potenciálne prekračuje prognózy, nakoľko sa ekonomika zotavuje a problémy v dodávateľskom reťazci zvyšujú ceny vstupov. Pripomienky troch členov Rady guvernérov poukazujú na vášnivejšiu diskusiu o súčasnej ultra uvoľnenej politike centrálnej banky, pričom program nákupu dlhopisov z obdobia pandémie vyprší do marca budúceho roku. Región eurozóny teraz zažíva najrýchlejšie nárasty cien za posledné desaťročie s mierou 3 %. Prezidentka Christine Lagardeová zdôraznila, že tento nárast je do značnej miery prechodný a prognózy uvádzajú, že inflácia bude v tomto roku v priemere 2,2 % a do roku 2023 sa spomalí na 1,5 %. ECB má inflačný cieľ 2 %.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku priemyselná produkcia v eurozóne, ktorá vzrástla v júli medziročne o 7,7 % a prekonala trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 6,3 %. Americký export sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v auguste 2021 zvýšili o 0,4 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 11. septembra zvýšil na 332 tisíc z pandemického minima 312 tisíc, ktoré bolo hlásené minulý týždeň. Maloobchodné tržby v USA v auguste 2021 medzimesačne vzrástli o 0,7 % po júlovom poklese o 1,8 % a prekonali odhad trhu, ktorý očakával pokles o 0,8 %. Ročná miera inflácie v eurozóne za august bola potvrdená na úrovni 3,0 % a je najvyššia od novembra 2011 a vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky vo výške 2,0 %. Podľa predbežných odhadov sa spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA v septembri 2021 zvýšil na úroveň 71,0 bodu a zaostal za očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 72,0 bodu.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -0,58 %
DOW JONES: -0,07 %
NASDAQ: -0,47 %
DAX: -0,77 %
Euro Stoxx 50: -0,95 %
NIKKEI: +0,39 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +18,01 %
DOW JONES: +13,00 %
NASDAQ: +16,73 %
DAX: +12,91 %
Euro Stoxx 50: +16,28 %
NIKKEI: +11,13 %
Tomáš Ferech, dealing desk
Capital Markets, o.c.p., a.s.