Čo týždeň dal: po búrliovom máji pokojné časy
NEW YORK – Búrlivý máj pre trhy skončil takmer presne tam, kde začal, s poklesom na konci obchodného dňa, ktorý v utorok dostal index S&P 500 o menej ako bod vyššie ako bola jeho úroveň na začiatku mesiaca.
Bol to ironický koniec mesiaca, v ktorom sme mohli pozorovať prudký nárast volatility, riešenie problematiky spojenej s infláciou a samozrejme plán Federálneho rezervného systému na potlačenie inflácie a následný vplyv reštriktívnej politiky na ekonomiku.
V pondelok sa lídri Európskej únie dohodli na čiastočnom zákaze ruskej ropy, čím sa pripravila pôda pre šiesty balík sankcií proti Rusku ako dôsledok invázie na Ukrajinu. Sankcie zakazujú nákup ropy a ropných produktov z Ruska dodávaných do členských štátov po mori, ale zahŕňajú dočasnú výnimku pre ropu z ropovodu, povedal predseda Európskej rady Charles Michel na summite v Bruseli. Úradníci a diplomati sa ešte musia dohodnúť na technických detailoch a sankcie musí formálne prijať všetkých 27 krajín. Maďarsko, ktoré bude naďalej odoberať ruskú ropu potrubím, blokovalo minulý mesiac embargo, pretože hľadalo záruky, že jeho dodávky energie nebudú prerušené. Zásielky ropy cez ropovod Družba do strednej Európy budú pretrvávať, kým sa nenájde technické riešenie, ktoré uspokojí energetické potreby Maďarska a ďalších vnútrozemských krajín. Námorné dodávky tvoria približne dve tretiny dovozu ruskej ropy a po zavedení by toto opatrenie stálo Putina až 10 miliárd dolárov ročne na stratených príjmoch z exportu, uvádza agentúra Bloomberg.
V utorok akcie začali deň v červených číslach kvôli obavám, že inflácia sa ukáže ako trvalejšia, čo zintenzívnilo diskusiu o tom, ako rýchlo centrálne banky zvýšia úrokové sadzby. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v máji vzrástli o 8,1 % na rekordnú úroveň predchádzajúceho roka. Medzitým ropa WTI zaznamenala nárast ako dôsledok čiastočného zákazu ruskej ropy zo strany Európskej únie. Obavy zo zvýšenia sadzieb centrálnej banky, ktoré by mohlo uvrhnúť ekonomiku do recesie, držia investorov v pozore, pretože rastúce náklady na potraviny a energie tlačia na spotrebiteľov. V máji došlo k takmer bezprecedentnej volatilite akcií, keďže index S&P 500 klesol o viac ako 3 % v troch rôznych časových obdobiach. Tieto pohyby prichádzajú uprostred skepticizmu ohľadom toho, či je trh blízko dna, avšak volatilita zostáva zvýšená, čo spôsobuje naďalej neistotu na trhu. Peter Oppenheimer, hlavný globálny akciový stratég v spoločnosti Goldman Sachs, hovorí, že neistota ohľadom načasovania vrcholu inflácie a rozsahu spomalenia ekonomického rastu zahmlieva vyhliadky akciových trhov. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell sa dnes stretne s prezidentom Bidenom na zriedkavom stretnutí v oválnej kancelárii, aby prediskutovali infláciu pred mesačnými údajmi o mzdách v USA, ktoré sa zverejnia koncom tohto týždňa.
V stredu Index S&P 500 zaznamenal pokles, pretože údaje ukázali neočakávaný pokrok vo výrobnej aktivite v USA, ako aj výnimočne vysoký počet otvorených pracovných miest, čo podnietilo obavy, že Fed bude musieť byť reštriktívnejší, aby spomalil nekontrolovateľný nárast cien. Finančné firmy v indexe klesli až o 2,5 % po tom, čo Dimon povedal, že súkromní dlžníci môžu uviaznuť v dôsledku sprísnenia podmienok. Ropa vzrástla pred stretnutím OPEC+, na ktorom sa diskutovalo o politike dodávok. Kvalitné ekonomické údaje zaplavili trh, kde , momentálne u investorov prevládajú obavy, či prísnejšia politika Fedu nevyvolá recesiu. Centrálna banka od marca dvakrát zvýšila sadzby a naznačila, že na svojom ďalšom zasadnutí uzákoní ďalšie dve zvýšenia o 50 bázických bodov. Zatiaľ čo niektoré ekonomické údaje sa začali spomaľovať, iné zostávajú dostatočne robustné na to, aby investori teraz videli možnosť tretieho 50-bodového nárastu. Prezident Fedu v St. Louis, James Bullard, v stredu naliehal na tvorcov politík, aby agresívne zvýšili úrokové sadzby, po ktorých bude nasledovať zníženie. Stratégovia Citigroup Inc. uviedli, že po ťažkých prvých piatich mesiacoch roku 2022 sa problémy globálnych akciových trhov ešte nemusia skončiť. Vyhliadka na revízie odhadov ziskov smerom nadol je najnovšou prekážkou, ktorej musia čeliť akcioví investori, už otrasení infláciou a potenciálnym vplyvom sprísnenia centrálnej banky zameraného na kontrolu inflácie, uviedli stratégovia na čele s Jamiem Fahym.
Vo štvrtok americké akcie zaznamenali nárast a zotavili sa po dvojdňovom poklese, pred piatkovou správou o nefarmárskych mzdách, keďže obchodníci očakávajú nižší dopyt po pracovnej sile, čo by mohlo zmierniť určité obavy z inflácie. Nová správa naznačuje, že Saudská Arábia môže zvýšiť produkciu ropy. Stalo sa tak tesne pred dnešným stretnutím OPEC+. Kartel zápasí s tým, koľko ruskej ropy môže zmiznúť v dôsledku sankcií. OPEC+ súhlasil, že v júli a auguste zvýši objem svojich dodávok ropy o približne 50 %, pričom sa podvolil tlaku veľkých spotrebiteľov vrátane USA, aby zaplnili medzeru vytvorenú sankciami, ktoré boli uvalené na ruské dodávky. Nižšie ceny ropy by mohli zmierniť inflačné tlaky. Investori však zostávajú v neistote, pretože niektorí sa obávajú, že tempo sprísňovania menovej politiky by mohlo uvrhnúť ekonomiku do recesie. Účastníci trhu veria, že Fed bude pokračovať v znižovaní súvahy, ale bude trpezlivý pri zvyšovaní úrokových sadzieb.
V piatok akcie prudko klesli po tom, čo májové údaje o nových zamestnancoch prekonali očakávania, čo naznačuje, že trh práce zostáva dostatočne robustný na to, aby Fed mohol zvýšiť sadzby, keďže bojuje s vysokou infláciou. Očakáva sa, že Fed na svojich najbližších dvoch zasadnutiach zvýši sadzby o 50 bázických bodov. Trhové šance na tretie zvýšenie tohto rozsahu v septembri zostali po správe o pracovných miestach blízko 85 %. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Inc. Elon Musk uviedol, že musí výrobca elektromobilov znížiť počet zamestnancov približne o 10 %. Druhá polovica roku 2022 bude pre investorov horská dráha, pokiaľ Fed nebude schopný dostať infláciu pod kontrolu bez tvrdého pristátia, povedal to Peter Essele, vedúci portfóliového manažmentu v Commonwealth Financial Network. „Zdá sa, že väčšina investorov v tomto bode vsádza na scenár typu crash-and-burn, keďže existuje veľa obáv z recesie a akciové trhy nedokážu vyvinúť žiadnu pozitívnu dynamiku.“ Investori sú naďalej oddaní ekonomickým údajom a tomu, ako to ovplyvní tempo sprísňovania menovej politiky v USA, keďže sa množia obavy, že reštriktívna politika Fedu by mohla uvrhnúť najväčšiu svetovú ekonomiku do recesie.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku Ročná miera inflácie v eurozóne, ktorá v máji 2022 vzrástla na 8,1 %, čo je nový rekord a výrazne prekonala trhové prognózy, ktoré počítali s mierou inflácie na úrovni 7,7 %. Bez započítania energií by inflácia vzrástla na 4,6 % zo 4,1 %, čo je viac ako dvojnásobok cieľa ECB, ktorý je vo výške 2 %, čo je znakom toho, že cenové tlaky v Európe zostávajú zvýšené a nedosiahli vrchol, čím sa posilnil dôvod, aby ECB začala zvyšovať náklady na pôžičky. Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v apríli 2022 nezmenená na rekordnom minime 6,8 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s očakávaniami trhu. Americká ekonomika pridala v máji 2022 až 390 000 pracovných miest, čo je najmenej od apríla minulého roka, no nad trhovými prognózami, ktoré počítali s 325 000 pracovnými miestami. Podľa najnovších údajov zostalo v ekonomike 822 tisíc pracovných miest alebo 0,5 % pod úrovňou pred pandémiou, čo je znakom toho, že trh práce zostáva odolný a blíži sa k plnej zamestnanosti.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +1,25 %
DOW JONES: +0,80 %
NASDAQ: +2,32 %
DAX: -0,01 %
Euro Stoxx 50: -0,66 %
NIKKEI: +3,66 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -13,80 %
DOW JONES: -9,46 %
NASDAQ: -23,22 %
DAX: -8,97 %
Euro Stoxx 50: -11,98 %
NIKKEI: -3,58 %
Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.