Čo týždeň dal: najlepší týždeň za posledný mesiac

NEW YORK – Akciovým indexom v Európe a Spojených štátoch sa tento týždeň darilo aj napriek slabším makro výsledkom a prejavu prezidenta Federálneho rezervného systému Jeroma Powella pred zákonodarcami. 

V pondelok boli akciové trhy v Spojených štátoch zatvorené z dôvodu federálneho sviatku Juneteenth, ktorý pripadá na 19. júna a pripomína oslobodenie afroamerických otrokov po americkej občianskej vojne. V Európe sa obchodovalo a na najznámejších akciových indexoch sme zaznamenali rast. Na nemeckom akciovom index DAX sme rástli o viac ako 1 %. Francúzsky akciový benchmark zaostal v reakcií na to ako prezident Emmanuel Macron stratil absolútnu väčšinu v parlamente, čo ohrozilo jeho reformný program. S rastom európskych indexov rástli spoločne aj futures kontrakty na americké akciové indexy, po najhoršom týždni od začiatku pandémie sme na indexe S&P 500 rástli o 1,1 %. V pondelok mala prejav aj prezidentka ECB Christine Lagarde, ktorá predstavila výhľad hospodárstva eurozóny a menovú politiku centrálnej banky. Skonštatovala že agresia Ruska voči Ukrajine má vážny vplyv na hospodárstvo eurozóny a výhľad je stále sprevádzaný veľkou neistotou. Podľa nej sú však vytvorené dobré podmienky na to, aby ekonomika naďalej rástla.

V utorok americké akcie rástli po minulotýždňovom prepade, ktorý bol najhorší od začiatku pandémie. Index S&P 500 pridal 2,4 % vďaka akciám z energetického sektoru. Index Nasdaq 100 po predĺženom víkende vzrástol o 2,5 %. Sentimentu pomohli komentáre prezidenta Joea Bidena, že recesia v USA nie je “nevyhnutná”. Stále viac sa však zvyšujú obavy, že guvernéri Fedu, ktorí chcú zmierniť cenové tlaky, zájdu priďaleko a vyvolajú spomalenie hospodárskeho rastu. Napríklad prezident Federálneho rezervného systému v Richmonde Thomas Barkin uviedol, že americká centrálna banka by mala úrokové sadzby zvyšovať čo najrýchlejšie, aby potlačila rozbiehajúcu sa infláciu. V nadväznosti na to stratégovia Morgan Stanley a Goldman Sachs Group Inc. varovali, že riziko recesie nie je plne zohľadnené a akcie môžu klesať aj v najbližších mesiacoch. Elon Musk v utorok potvrdil, že počet platených zamestnancov spoločnosti Tesla Inc. sa v nasledujúcich troch mesiacoch zníži približne o 10 %.

V stredu americké akcie klesli po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell pripustil riziko recesie v súvislosti so zvyšovaním sadzieb. Pri stredajšej výpovedi v Senáte sa Powell nezmienil o rozsahu budúcich zvýšení sadzieb, ale priznal, že Fedu sa nepodarilo splniť svoju úlohu čím narážal na zvýšenú infláciu a povedal, že bude ťažké dosiahnuť „soft landing“. Index S&P 500 klesol a prerušil dvojdňovú rally a výnosy štátnych pokladničných poukážok taktiež klesali, pričom 10-ročný výnos sa pohyboval okolo 3,15 %. Powell v stredu uviedol, že pokles kryptomeny Bitcoin zatiaľ nemá žiadne významné makro účinky. Zároveň uviedol, že kongres by mal objasniť, kto má právomoc ho regulovať. V súvislosti s prejavom Jeroma Powella klesali aj komodity, cena ropy klesla na najnižšiu úroveň za viac ako mesiac v dôsledku rastúcich obáv, že prípadná recesia nakoniec obmedzí dopyt. Powell si v stredu vypočul ostrú kritiku v súvislosti s infláciou najmä od republikánov. Senátor za Alabamu Richard Shelby mu povedal, že “Federálny rezervný systém sklamal americký ľud”.

Štvrtkový obchodný deň priniesol rast amerických štátnych dlhopisov po tom, čo sme zaznamenali horšie výsledky indexu PMI v Európe a Spojených štátoch. Globálny index PMI (tzv. index nákupných manažérov) v EU v sektore služieb a vo výrobnom sektore prekvapivo klesol o viac ako sa čakalo na najnižšie hodnoty za posledných 22 mesiacov. Podobné výsledky PMI sme zaznamenali aj v Spojených štátoch kde sme klesli na päťmesačné minimum. Európske akcie na tieto horšie výsledky reagovali negatívne a hlavné európske akciové indexy uzavreli v červených číslach. Akcie v USA sa počas obchodného dňa obchodovali v červených číslach ale nakoniec uzavreli pozitívne. Index S&P 500 ukončil obchodný deň takmer o 1 % vyššie a za posledné tri dni vzrástol o viac ako 3 %. V súvislosti s horšími makro výsledkami klesali výnosy 10-ročných dlhopisov, ktoré klesli pod 3,10 % a pod predajný tlak sa dostali aj komodity. Cena ropy West Texas Intermediate klesla na 104 USD za barel, pričom za posledný týždeň sa znížila o viac ako 10 %. Nemecko vo štvrtok ale varovalo, že kroky Ruska zamerané na zníženie dodávok zemného plynu do Európy môžu vyvolať kolaps na energetických trhoch.

Počas piatkového obchodného dňa americké akcie vzrástli po tom, ako sa zmiernili inflačné očakávania a prezident Fedu v Saint Louis James Bullard naznačil, že obavy z recesie sú prehnané. Sentiment sa zlepšil po tom, ako sa ukazovateľ spotrebiteľských inflačných očakávaní Michiganskej univerzity ustálil z pôvodne uvádzaného 14-ročného maxima, čo by mohlo znamenať pomalšie zvyšovanie sadzieb. Investori v dôsledku týchto výsledkov očakávajú pomalšie sprísňovanie a pohrávajú sa s myšlienkou, že by sme už v roku 2023 mohli vidieť zníženie sadzieb. Ropa West Texas Intermediate po poklese počas predchádzajúcich dvoch seáns opäť vzrástla. Vzrástol taktiež aj predaj nových domov v USA. Index S&P 500 v piatok rástol o viac ako 2 %, a akcie mali pred sebou najlepší týždeň za posledný mesiac. Podobne na tom boli aj ďalšie akciové indexy. Nasdaq 100 rástol skoro o 3 % a akciové indexy v Európe rástli v priemere o 2,5 %.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku inflácia cien výrobcov v Nemecku, ktorá sa v máji znížila na 1,60 percenta z 2,80 percenta v apríli 2022, čo je najmenej za tri mesiace. Predaj nových domov v Spojených štátoch vzrástol o 10,7 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na sezónne upravenú ročnú mieru 696 000 v máji 2022, čo je nad očakávaniami trhu. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v júni 2022 na 92,3 bodu z 3-mesačného maxima 93 bodov v predchádzajúcom mesiaci, keďže hrozba nedostatku plynu je pre nemeckú ekonomiku veľkým problémom. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v máji 2022 medzimesačne znížili o 0,5 % po nadol revidovanom zvýšení o 0,4 % v apríli. Podľa predbežného odhadu index S&P Global PMI v službách eurozóny v júni 2022 klesol na 52,8 bodu z 56,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, pričom trhový konsenzus bol 55,5 bodu.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +6,68 %

DOW JONES:     +5,23 %

NASDAQ:            +9,03%

DAX:                     -0,06 %

Euro Stoxx 50:   +2,75 %

NIKKEI:                 +2,04 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -17,93 %

DOW JONES:      -13,31 %

NASDAQ:            -25,81 %

DAX:                     -17,42 %

Euro Stoxx 50:   -17,80 %

NIKKEI:                -7,99 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.