Čo týždeň dal: kedy sa zníži nákup dlhopisov Federálnym rezervným systémom otáznikom

NEW YORK – Americká ekonomika vytvorila v auguste 2021 iba 235 000 pracovných miest, čo je najnižšia hodnota za posledných 7 mesiacov.

Je  výrazne nižšia ako trhové prognózy, ktoré počítali s vytvorením 750 000 pracovných miest. Táto situácia komplikuje potenciálne rozhodnutie Federálneho rezervného systému so začatím  znižovania menovej podpory do konca tohto roka. Spomalenie prijímania zamestnancov pravdepodobne odráža rastúce obavy z rýchlo sa šíriaceho delta variantu Covid-19 a taktiež problémy s obsadzovaním voľných pozícií. V auguste 5,6 milióna ľudí uviedlo, že sú kvôli pandémii práceneschopní, čo je nárast o 0,4 milióna oproti júlu, informovalo o tom ministerstvo práce. Prudký nárast prípadov, ktorý už obmedzil aktivitu spotrebiteľov a narušil plány osobného vzdelávania a návratu do kancelárií, mohol viesť podniky k zvýšenej opatrnosti pri prijímaní zamestnancov a odrádzal niektorých pracovníkov od hľadania vysoko kontaktných pracovných príležitostí. Predstavitelia Fedu, vrátane predsedu Jerome Powella, zdôraznili dôležitosť mesačných správ o zamestnanosti, ktoré fungujú ako  meradlo pre správne načasovanie, kedy bude vhodné začať znižovať nákupy aktív.

Európska centrálna banka by mala začať s diskusiami o tom, ako bude postupne znižovať ekonomické stimuly z obdobia pandémie. V blízkej budúcnosti by mala zvoliť také nástroje, ktoré by podľa člena Rady guvernérov Roberta Holzmanna pomohli dosiahnuť udržateľný cieľ inflácie na úrovni 2%. Ekonomika v eurozóne zažíva zotavenie, čo dáva možnosť tvorcom menovej politiky so začiatkom diskusií o možnosti spomalenie nákupov dlhopisov v rámci núdzového programu. Zatiaľ čo hlavné centrálne banky, ako napríklad Bank of England, pomaly oznamujú možnosť spomalenia ekonomickej pomoci z obdobia krízy, tak ECB ponecháva ultra voľnú politiku s vidinou udržania ekonomického oživenia v Európe. Značným impulzom, ktorý by mohol viesť k rozhovorov tvorcom menovej politiky by mohla byť rastúca inflácia, pretože v tomto mesiaci  spotrebiteľské ceny rástli najrýchlejším tempom za posledných desať rokov. Predstavitelia ECB však uviedli, že nárast inflácie by mal byť len dočasný.

OPEC a jeho spojenci po krátkej videokonferencií dospeli k dohode, že ostanú pri súčasnom pláne mesačného zvyšovania produkcie ropy. Ministri ratifikovali zvýšenie dodávok o 400 000 barelov denne, ktoré je naplánované na október, uviedli delegáti. Jednalo sa o jedno z najrýchlejších stretnutí v poslednom období a na dosiahnutie dohody potrebovala skupina menej ako hodinu. Ceny ropy sa väčšinou zotavili z poklesu, ktorý nastal v polovici augusta a prognózy zásobovania na zvyšok roka sú na relatívne dobrej úrovni a preto skupina nenašla dôvod na zmenu existujúceho harmonogramu počas ktorého sa bude  navyšovať produkcia ropy o 400 000 barelov denne. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci vrátane Ruska sú v procese rušenia bezprecedentných obmedzení produkcie realizovaných počas krízy Covid-19 v minulom roku. Skupina navrhla aby plán postupného navyšovania produkcie bol v účinnosti až do septembra 2022.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku pokles ukazovateľa ekonomického sentimentu v eurozóne, ktorý klesol v auguste 2021 na 117,5 bodu z historického maxima 119,0 bodu v predchádzajúcom mesiaci a dosiahol úroveň pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s poklesom na 117,9 bodu. Sentiment sa zhoršil prvýkrát od januára kvôli rastúcim obavám z Delta variantu. Morálka medzi poskytovateľmi služieb klesla zo 14-ročného maxima. Oficiálny NBS Manufacturing PMI pre Čínu klesol v auguste 2021 na 50,1 bodu z júlových 50,4 bodu a nesplnil trhové očakávania, ktoré počítali s poklesom na 50,2 bodu. Išlo o najslabšie tempo nárastu výrobnej činnosti od februára 2020. Za najnižšiu úroveň môžu nové ohniská variantu Delta, vyššie náklady na materiál a kampaň na zníženie emisií uhlíka. Deficit americkej obchodnej bilancie sa znížil na 70 miliárd dolárov čo je mierne pod trhovými prognózami, ktoré počítali s deficitom 71 miliárd dolárov. Export sa medzimesačne zvýšil o 1,3% na 212,9 miliardy dolárov, čo je najvyššia úroveň od mája 2019 a import medzimesačne zaznamenal pokles o 0,2% na 282,9 miliardy a tak klesol z rekordného maxima, ktoré bolo namerané v júni v hodnote 283,3 miliárd dolárov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +0,58 %

DOW JONES: -0,24 %

NASDAQ: +1,55 %

DAX: -0,45 %

Euro Stoxx 50: +0,26 %

NIKKEI: +5,38 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +20,75 %

DOW JONES: +15,56 %

NASDAQ: +19,21 %

DAX: +15,03 %

Euro Stoxx 50: +18,28 %

NIKKEI: +6,14 %

Michal Bernát, Dealing desk

Capital Markets, o.c.p., a.s.

www.capitalmarkets.sk 

www.mnyman.eu