Čo týždeň dal: akcie tentoraz zasiahla korekcia trhu
NEW YORK – Akciové trhy naprieč celým svetom zaznamenali výrazný pokles a v rámci celého týždňa skončili v červených číslach. Investori negatívne reagovali na rastúce výnosy na dlhopisovom trhu a prudký rast cien komodít, ktoré signalizujú prichádzajúcu infláciu.
Minulý týždeň začal veľmi pozitívne. V pondelok sa vrátil pozitívny sentiment na trhy, pričom investori ignorovali obavy z dopadov vyšších výnosov vládnych obligácií. V rámci širokej rally zaznamenal index S&P 500 najväčší rast za posledných takmer deväť mesiacov, Nasdaq Composite vzrástol o 3 %. Spoločnosť GameStop pridala k minulotýždňovému nárastu viac ako 150 %, keď retailoví investori propagovali jej akcie na platformách sociálnych médií, ako sú Reddit a StockTwits. Štátne obligácie s dlhším dátumom splatnosti obnovili svoj výpredaj, pričom sa trh pripravoval na reakcie zástupcov Federálneho rezervného systému k trhovej volatilite. Cena Bitcoinu sa opäť stabilizovala po správe banky Citigroup, ktorá vyhlásila, že digitálna mena by mohla hrať väčšiu úlohu v globálnom finančnom systéme a kryptomena sa môže stať „mena výberu pre medzinárodný obchod“ v nasledujúcich rokoch.
Nasledujúce dni sa však nálada otočila o 180 stupňov. Obavy z rastúcich výnosov a signály prehriatia akciového trhu spôsobili pomerne silný výpredaj. Ďalší pokles cien dlhopisov podporila aj správa Európskej centrálnej banky o minulotýždňovom spomalení tempa ich núdzového nákupu, čo naznačuje, že tvorcovia politiky sa väčšinou spoliehali na slovné intervencie zamerané na zastavenie rastúcich výnosov, ktoré ohrozujú hospodárske oživenie regiónu. Dôvodom mali byť splatnosti daných obligácií. Viacero predstaviteľov ECB však upozorňuje na rast výnosov a riziká s ním spojené. Výpredaj na akciovom trhu sa týkal prevažne malých spoločností a technologického sektora, čo však kompenzoval rast akcií z energetického a finančného sektora.
Saudská Arábia a jej spojenci z krajín OPEC+ šokovali trh s ropou rozhodnutím udržať ponuku na uzde, čím spôsobili prudké zvýšenie cien a zvýšenie inflačného tlaku na globálnu ekonomiku. Kráľovstvo rok po vypuknutí cenovej vojny, ktorá spôsobila pokles ceny ropy pod nulu ukázalo, že jeho prioritou je skôr zachovanie ťažko získaného ropného zotavenia, ako prílišná starosť o trh. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci diskutovali o tom, či v apríli obnovia produkciu až na 1,5 milióna barelov ropy denne. Členovia OPEC+ súhlasili s udržaním stabilnej produkcie na súčasnej úrovni – s výnimkou mierneho zvýšenia poskytovaného Rusku a Kazachstanu. To znamená, že kartel bude stále držať mimo trhu asi 7 miliónov barelov denne, čo zodpovedá asi 7 % globálneho dopytu, aj keď sa v mnohých krajinách obnoví spotreba paliva.
USA vo štvrtok uviedlo, že pozastaví na štyri mesiace odvetné clá na britský tovar, ktorý uviazol v dlhotrvajúcom spore kvôli nelegálnej pomoci spoločnostiam Boeing a Airbus. V piatok sa k dohode pridala aj EÚ. Spolu s USA sa dohodli na pozastavení ciel na tovary v objeme miliárd dolárov, čo posunulo 17-ročný transatlantický spor o krok vpred. Boj za pomoc spoločnostiam Airbus a Boeing vyústil do ciel schválených Svetovou obchodnou organizáciou, ktoré sa zameriavajú na transatlantický obchod v celkovom objeme 11,5 miliárd dolárov a ovplyvňujú celý rad priemyselného, poľnohospodárskeho a spotrebného tovaru. EÚ v novembri uvalila clá na americké výrobky v hodnote 4 miliárd dolárov – asi rok potom, čo administratíva Donalda Trumpa ignorovala európske žiadosti, aby upustila od uvalenia poplatkov na dovoz z bloku vo výške 7,5 miliárd dolárov. USA uvalilo clá na kľúčové európske výrobky, ako sú francúzske víno a španielske olivy, zatiaľ čo Európa zasiahla americké traktory, orechy a ovocie. Medzi spoločnosti ovplyvnené tarifami patria LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, Caterpillar či Microsoft. Airbus uviedol, že rozhodnutie víta.
Capital Markerts, o.c.p., a.s.,