Čo týždeň dal: akcie technologických spoločností s veľkou kapitalizáciou sa prepadli
NEW YORK – Zápisnica z posledného zasadnutia Fedu naznačila, že predstavitelia zvažujú sprísnenie politiky. Dlhopisy predstavujú konkurenciu pre akciových investorov.
Akcie technologických spoločností zaznamenali v pondelok najlepší deň za posledné dva týždne. Štátne dlhopisy klesli. Technologický Nasdaq 100 vzrástol o 1,2 %, keďže spoločnosť Nvidia, obľúbená v oblasti umelej inteligencie a ďalší technologickí giganti sa postarali o pondelkový nárast. Investori sa zhodli na tom, že fundamentálny výhľad americkej ekonomiky nebol za posledné dva týždne podstatne zmenení. Výnosy štátnych pokladničných poukážok pred tým, ako sa zvýšili, zaváhali, keďže výnosy z predaju podnikových dlhopisov zaťažili cenu. Dvojročné dlhopisy citlivé na politiku sa už štvrtý deň posúvali na úroveň blížiacu sa k 5 %, zatiaľ čo 10-ročné dlhopisy sa obchodovali na úrovni 4,19 %, čo je najvyššia hodnota od novembra. Dolár posilnil, zatiaľ čo zahraničný jüan klesol na najslabšie hodnoty od novembra a rubeľ sa prepadol cez úroveň 100 za dolár prvýkrát od marca. Komodity ako zlato a ropa sa prepadli.
Americké akcie sa prepadli po tom, čo maloobchodné tržby vzrástli viac, ako sa predpokladalo, čo naznačuje, že ekonomika môže podporiť vyššie sadzby a potenciálne odradiť rozhodujúcich činiteľov od zmeny politiky. Spoločnosti Discover Financial Services sa darilo po tom, čo jej výkonný riaditeľ odstúpil. Investori sa čoraz viac obávajú, že spoločnosti zamerané na spotrebiteľov budú schopné udržať si svoju cenovú silu dlhšie, keďže sa prejavia oneskorené účinky sprísňovania politiky Fedu.. Obchodníci s opciami prekalibrovali stávky, aby zohľadnili možnosť, že úrokové sadzby a inflácia zostanú na vysokej úrovni dlhšie. Výnosy 10-ročných dlhopisov dosiahli 4,27 %, čo je najvyššia hodnota od októbra, zatiaľ čo dvojročné dlhopisy po prekročení úrovne 5 % klesli. Futures na ropu klesli na najnižšiu úroveň za posledný týždeň, keďže vyhliadky na spomalenie čínskej ekonomiky ovplyvnili náladu. V prípade mien sa najlepšie darilo britskej libre, keďže investori zvažovali vyhliadky na nadmerné zvýšenie úrokových sadzieb po tom, ako sa rast miezd zrýchlil na najvýraznejším tempom v histórii.
Tlak na americké akcie a štátne dlhopisy sa v posledných minútach stredajšej seansy zvýšil, keď obchodníci vstrebávali komentáre predstaviteľov Fedu z ich posledného zasadnutia. Index S&P 500 klesol o 0,8 %, čím sa prepadol už druhý deň po sebe, v dôsledku obáv, že centrálna banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Nasdaq 100 počas dvojdňovej série strát klesol o 2,2 %, keďže technologické giganty vrátane Meta Platforms a Amazon.com spolu s Tesla ťahali akcie benchmarkov. Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa v popoludňajšej seanse zvýšili, pričom 10-ročné dlhopisy sa priblížili k úrovni 4,3 %. Výnosy dvojročných dlhopisov citlivých na politiku sa priblížili k 5 %. V centre pozornosti sú hospodárske problémy Číny, a to aj napriek množstvu stimulačných krokov zo strany úradov. Jüan sa voči doláru prepadol, zatiaľ čo jen klesol na úroveň, ktorá v septembri vyvolala intervenciu Japonska. Čínska centrálna banka sa snažila podporiť krehké nálady pomocou silnejšou, než sa očakávalo, referenčnou sadzbou pre jüan a najväčšou injekciou krátkodobej hotovosti do finančného systému od februára.
Nasdaq 100 klesol vo štvortok o 3,2 % a zaznamenal najhorší trojdňový pokles od februára. Investori strácajú vieru, že Fed už skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb, keď zápisnica z posledného zasadnutia naznačila, že predstavitelia zvažujú sprísnenie politiky. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli až na 4,33 %. Údaje z obdobia pred otvorením newyorského trhu ukázali, že trh práce zostáva zdravý, čo len málo zmenilo názor, že Fed možno čaká ďalšie sprísňovanie. Ukazovateľ strachu na Wall Street, index volatility Cboe alebo VIX, sa prvýkrát po siedmich seansách dotkol hodnoty 18. Index VIX nedosiahol hodnotu vyššiu ako 30, čo je úroveň považovaná za znak zvýšenej volatility, odkedy trhom otriasla séria bankrotov bánk v marci. Štátne dlhopisy boli hlavným motorom globálneho výpredaja dlhu, keďže odolnosť najväčšej svetovej ekonomiky odoláva očakávaniam, že séria zvyšovania úrokových sadzieb Fedu vyvolá recesiu. Čína vo štvrtok zvýšila úsilie o zastavenie strát svojej meny tým, že prostredníctvom dennej referenčnej sadzby pre riadenú menu ponúkla najvýraznejšie usmernenie od októbra.
Nasdaq 100 v piatok klesol 0,2 %, zatiaľ čo globálny akciový benchmark MSCI zaznamenal najväčší pokles o 0,2 %, čo predstavuje týždennú stratu od marcového krachu banky Silicon Valley. Zatiaľ čo obavy z blížiacej sa recesie ustupujú, opatrní investori namiesto toho čelia zakorenenej inflácii a vyhliadky na ďalšie sprísňovanie politiky. To poškodilo riziko, keďže aktíva ako Bitcoin klesol až o 8 % a ropa si pripísala prvú týždennú stratu od júna. Investori sa obávajú, že ak výnosy dlhopisov budú naďalej rásť, ekonomika je príliš silná a Fed bude musieť zvýšiť úrokové sadzby a pri vysokých výnosoch dlhopisov to predstavuje konkurenciu pre akciových investorov, ktorí majú pocit, že dlhopisový trh je teraz menej rizikový ako akciový trh. V prípade štátnych dlhopisov sa výnosy 10-ročných dlhopisov stiahli zo štvrtkových úrovní, ktoré sa blížili k najvyšším od 2007. Britské a nemecké dlhopisy si polepšili. Spoločnosť Nvidia, poháňaná umelou inteligenciou má v stredu oznámiť svoje príjmy. Na ostatných trhoch sa Bitcoin obchodoval na úrovni okolo 26 000 USD.
Podľa predbežných údajov sa japonská ekonomika v 2. štvrťroku 2023 medzikvartálne posunula o 1,5 %, čím prekonala trhové prognózy rastu o 0,8 %. Novozélandská centrálna banka (Reserve Bank of New Zealand) na svojom augustovom zasadaní ponechala oficiálnu peňažnú sadzbu (OCR) na nezmenenej úrovni 5,5 %, čím druhý mesiac po sebe predĺžila sadzobnú pauzu a vyrovnala sa konsenzu trhu. Medziročný index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve dosiahol 6,80 % v porovnaní s 7,90 % minulý mesiac a 10,10 % minulý rok. Zásoby ropy v USA klesli v týždni do 11. augusta 2023 o 5,96 mil. barelov, čo prekonalo trhové očakávania zníženia o 2,32 mil. barelov. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 12. augusta znížil o 11 000 oproti predchádzajúcemu týždňu. Index spotrebiteľských cien v eurozóne je aktuálne na úrovni 123,36, čo je menej ako 123,47 v minulom mesiaci a viac ako 117,14 pred rokom. Oproti minulému mesiacu ide o zmenu o -0,09 % a oproti stavu spred roka o 5,31 %.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: – 2,67 %
DOW JONES: – 2,29 %
NASDAQ: – 3,36 %
DAX: – 2,07 %
Euro Stoxx 50: – 2,71 %
NIKKEI: – 1,90 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 13,81 %
DOW JONES: + 4,08 %
NASDAQ: + 26,98 %
DAX: + 11,86 %
Euro Stoxx 50: + 11,05 %
NIKKEI: + 20,53 %
Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.