Čo streda dala: Trumpovo víťazstvo podnietilo k rastu k maximám Bitcoin a indexu S & P500
Po volebnom dni v USA je jasné, že novým prezidentom je Donald Trump.
Jeho znovuzvolenie bolo vo všeobecnosti prijaté v pozitívnom duchu, pričom najväčšie zisky mal dolár, Bitcoin, S&P 500 a niektoré akcie, ktoré patria do sektoru, ktorý republikánsky kandidát podporuje. Výsledky mali však negatívny dopad na Čínu a spoločnosti, ktoré sa venujú čistej energii. Okrem týchto informácií sa v komentári pozrieme aj na hospodárske výsledky spoločností a komodity.
Absolútna správa
Bývalý americký prezident Trump sa vracia späť do Bieleho domu a Republikánska strana pravdepodobne prevezme kontrolu nad Senátom, Kongresom ako aj Snemovňou reprezentantov. Jeho úradovanie bude mať veľký vplyv na americkú fiškálnu, obchodnú a migračnú politiku, ako aj oblasti ako zelené energie, vojna na Ukrajine či kryptomeny, pričom jeho návrhy by mohli zvýšiť infláciu v USA.
Trumpovo víťazstvo posilnilo dolár voči väčšine hlavných mien, ktorý vyskočil najviac za posledné roky. Digitálne zlato Bitcoin počas rána dosiahol historické maximum 75 330 USD, neskôr v klesol, stále však bol v zisku viac ako 5 %. Hlavné akciové indexy Dow Jones a Nasdaq otvorili stredajšie obchodovanie s viac ako 1 %-tný nárastom na 42 221 a 18 439 bodov, v prípade S&P 500 to bolo viac ako 2 % na nové maximum 5 906. Kým akcie Trump Media & Technology prudko vzrástli o 22 %, Tesla vzrástla o 14 %, keďže Elon Musk je všeobecne známy ako veľký podporovateľ Trumpa. Bankovníctvo je ďalším sektorom, ktorý nový prezident podporuje, pričom Bank of America a Citigroup vzrástli o 8 %, akcie Well Fargo si pripísali okolo 13 %. Naopak spoločnosť venujúca sa obnoviteľnej energii First Solar klesla o 15 %. V rámci hospodárskych výsledkov, Super Micro Computer znížil usmernenia do ďalších kvartálov, kvôli čomu sa ich akcie prepadli o 23 % a automobilka Rivian klesla o 4,7 %, pretože očakáva pokles príjmov.
Kým akciové indexy v Európe zaznamenávali ráno rast, v priebehu dňa zisky znížili a preklopili sa do červených čísiel. Po otvorení trhu v USA bol STOXX 50 a DAX o 1 % nižšie, STOXX 600 a FTSE približne 0,1 % v poklese a francúzsky CAC 40 v strate 0,6 %. Automobilka BWM v rámci hospodárskych výsledkov vykázala pokles zisku a nesplnila očakávania investorov, čo poslalo jej akcie o 7 % nadol. Kvôli obavám z Trumpovej politiky voči Číne hongkonský index Hang Seng klesol o 2,2 %, Shanghai Composite uzatvoril deň mierne nižšie, kórejský Kospi stratil 0,5 %. Vďaka silnému doláru, vzrástli Nikkei 225 o 2,6 % a Topix o 2 %. Komoditný trh zaznamenal výrazné straty. Zlato kleslo o približne 3 % a o 15:30 sa kontrakty na žltý kov pohybovali na 2 672 USD, zatiaľ čo spotové zlato malo cenu 2 663 USD. Až 5 %-tné straty zaznamenalo striebro a meď. Ropa sa pohybovala o 1,5 % nižšie, pričom kontrakty na ropu Brent sa obchodovali na 74 USD, kontrakty na ropu WTI mali cenu 71 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Index sentimentu Reuters Tankan japonských výrobcov klesol v novembri na +5 z +7 v októbri v dôsledku rastúcich obáv z obchodných podmienok, spôsobených spomalením čínskej ekonomiky a pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi, ako dôvod boli spomínané aj volatilita na menových trhoch a neistota ohľadom prezidentských volieb v USA. Pri pohľade na nasledujúce 3 mesiace, výrobcovia očakávajú len mierne zlepšenie podnikateľského sentimentu s prognózou rastu indexu na +6. PMI služieb bol v Japonsku v októbri revidovaný vyššie na 49,7 z predbežných odhadov 49,3 a po konečných 53,1 v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles v sektore služieb od júna, keďže nové obchody sa spomalili a Zamestnanosť rástla 13. mesiac po sebe a najrýchlejším tempom za 3 mesiace.
Európa – Index HCOB PMI v oblasti služieb v eurozóne v októbri mierne vzrástol na 51,6 z 51,4 v predchádzajúcom mesiaci a bol mierne vyššie ako očakávaniami trhu 51,5. Čo sa týka nasledujúcich 12 mesiacov, respondenti naďalej prejavovali dôveru v úroveň aktivity. Rovnaký index HCOB PMI v oblasti služieb v jednotlivých krajinách bloku dopadol nasledovne. V Španielsku index klesol na 54,9 bodu zo septembrového 1,5 ročného maxima 57 bodov, čím zaostal za očakávaniami trhu na úrovni 56,8 bodu. Napriek tomu to znamenalo 14. mesiac expanzie za sebou, čo naznačuje trvalý rast, pričom dôvera na budúci rok zostala silná s očakávaním zvýšenia aktivity obchodných iniciatív a v rozširovaní prevádzok. Index klesol v porovnaní so septembrom aj vo Francúzsku, keď v októbri dosiahol úroveň 49,2 (v septembri to bolo 49,6). Najnovšie číslo znamenalo najprudší pokles v sektore služieb od marca v dôsledku pretrvávajúceho slabého dopytu. Čo sa týka budúceho vývoja, rastové očakávania firiem od septembra prudko klesli. V Taliansku hodnota indexu vzrástla na 52,4 v porovnaní s prognózami trhu a septembrovým číslom 50,5. Išlo o najsilnejší rast od júna a bol nad dlhodobým priemerom série. Podnikateľská dôvera sa v októbri nezmenila, a tak zostala podľa historických štandardov utlmená. Nakoniec HCOB Index v Nemecku v októbri vzrástol na 51,6 bodov v porovnaní s 50,6 v septembri a odhadmi. Takáto mierna expanzia znamenala prvé zvýšenie za 5 mesiacov, aj keď základný dopyt zostal slabý. Obchodný výhľad sa mierne zlepšil zo septembrového minima, hoci očakávania budúceho rastu zostali mierne.
USA – Návrh Trumpa znížiť dane a zvýšiť clá, ktoré môžu viesť k vyššiemu deficitu a inflácie, podporili výnosy zo štátnych dlhopisov, ktoré vzrástli na niekoľkomesačné maximá. Výnosy z 30-ročných dlhopisov vzrástli o 4,7 %, výnosy z 10-ročných dlhopisov si pripísali 4,41 % nahor a 5-ročné výnosy 3,17 %.
Adam Babinec, Capital Markets