Čo deň dal: od USA po Áziu rozličné ekonomické trendy formujú globálnu scénu
BRATISLAVA – Svetová ekonomika je v neustálom pohybe a tento týždeň prináša odlišné trendy naprieč kľúčovými trhmi v rôznych regiónoch.
Spojené štáty americké ukazujú pozitívne signály, čo vedie k zníženiu obáv z recesie, zatiaľ čo ázijské trhy vykazujú zmiešané výsledky v očakávaní rozhodnutí o úrokových sadzbách. Európa medzitým zažíva pokles cien nehnuteľností a zlepšenie obchodnej bilancie.
Absolútna správa
Investičná banka Goldman Sachs znížila pravdepodobnosť recesie v USA na 20 % po zverejnení pozitívnych ekonomických údajov, vrátane nárastu maloobchodných tržieb za júl. Banka tiež očakáva zníženie úrokových sadzieb v septembri. Na začiatku obchodovania miestne indexy v pondelok zaznamenali len malé zmeny: S&P 500 vzrástol o 0,05 %, Nasdaq o 0,10 % a Dow Jones o 0,03 %. Medzi kľúčové udalosti tohto týždňa patrí prejav šéfa Fedu Jeromea Powella v Jackson Hole, údaje o mzdách, PMI indexy a volatilita cien ropy v dôsledku geopolitického napätia. Ázijské trhy v pondelok vykázali zmiešané výsledky, keď investori čakali na utorkové oznámenie úrokových sadzieb v Číne, štvrtkové rozhodnutie Bank of Korea o sadzbách a piatkové údaje o inflácii z Japonska a Singapuru.
Medzitým japonské indexy Nikkei 225 a TOPIX ukončili päťdňový rast so stratami 1,77 % a 1,4 %, juhokórejský Kospi klesol o 0,85 %, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng a čínsky CSI 300 vzrástli o 0,81 % a 0,34 %. Európske trhy zas v pondelok pokračovali v raste, pričom index Stoxx 600 zostal v zelených číslach. Ťažobný sektor a maloobchodné akcie prispeli k rastu, zatiaľ čo sektor potravín a nápojov evidoval pokles. Nemecký strojársky koncern Rheinmetall vykázal stratu po správach o možnom zastavení pomoci Ukrajine zo strany Nemecka. Medzi kryptomenami zaznamenali Ethereum ETF za posledný týždeň čistý odliv 14 miliónov USD, napriek 2,19 % nárastu ceny éteru, hoci v pondelok jeho cena klesala, zatiaľ čo bitcoin rástol.
Na menovom trhu jen posilnil o 1 % voči doláru, euro dosiahlo ročné maximum 1,1051 USD a dolár klesol na sedemmesačné minimum 102,15. Očakávané zníženie úrokových sadzieb by mohlo dolár ďalej oslabiť. Ceny ropy zostali stabilné kvôli obavám z nižšieho dopytu v Číne a napätiu na Blízkom východe; futures na Brent sa o 15:30 SELČ obchodovali za 79,64 USD za barel a WTI za 75,59 USD za barel. V USA upútal pozornosť verejnosti aj nárast cien vajec, ktoré v júli vzrástli o 19,1 % na viac ako 3 USD za tucet, čo je najväčší mesačný nárast od marca 2023, spôsobený epidémiou vtáčej chrípky.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Na začiatku týždňa sa znížili výnosy amerických štátnych dlhopisov s 10 ročným výnosom klesajúcim o viac ako 2 bázické body na 3,871 % a 2-ročným výnosom o 1,5 bázického bodu na 4,051 %. Tento pokles nastáva pred zverejnením zápisnice zo zasadnutia Fedu v Jackson Hole. Trhy naďalej predpokladajú zníženie úrokových sadzieb v USA v septembri, hoci pravdepodobnosť zníženia o 50 bázických bodov klesla na 26,5 %.
Ázia: Objednávky japonských základných strojov v júni vzrástli o 2,1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, prekonajúc očakávania, hoci medziročne klesli o 1,7 %. Thajská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku 2024 medziročný rast o 2,3 %, čo je zrýchlenie oproti 1,6 % v prvom štvrťroku a nad očakávanú prognózu. Medzikvartálne HDP vzrástlo o 0,8 %, pričom sa očakáva, že ročný rast bude medzi 2,3 % a 2,8 %.
Európa: Ceny nehnuteľností v Spojenom kráľovstve v auguste klesli o 1,5 %, keď dopyt po nehnuteľnostiach vzrástol o 19 % po znížení úrokovej sadzby Bank of England na 5,00 %. Na medziročnej báze sa rast cien nehnuteľností.
Adam Babinec, Dealing desk
CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU