USA: majitelia Robinhood po IPO hneď miliardármi

NEW YORK – Služba pre rýchly prístup na akciový trh Robinhood má za sebou Initial Public Offering (IPO) – prvú verejnú ponuku akcií. Majetok tvorcov firmy Teneva a Bhattu sa odhaduje na 2,4 miliardy dolárov a 2,8 miliardy dolárov.

Pýtate sa v duchu, čo je to IPO?  Skratka označuje proces, pri ktorom spoločnosť prvýkrát vstupuje na burzu a ponúka svoje akcie širokej verejnosti. Dôvodov, prečo spoločnosti chcú realizovať IPO je niekoľko. Medzi najvýznamnejšie však patrí potreba navýšiť kapitál spoločnosti, teda získať dodatočné finančné zdroje.

V dôsledku predaja akcií za 38 dolárov na akciu mal podľa Bloomberg Billionaire Index Tenev, generálny riaditeľ spoločnosti, majetok v hodnote 2,4 miliardy dolárov. Bhatt, ktorý do minulého roka pôsobil ako generálny riaditeľ, má majetok v hodnote 2,8 miliardy dolárov.

“Počiatočná verejná ponuka posilňuje pozíciu tvorcov Robinhood medzi americkými superbohatými,” píše Bloomberg.

Tenev a Bhatt vytvorili Robinhood v roku 2013. Táto služba pôvodne slúžila pre výber akcií a investičné poradenstvo. Aplikácia sa neskôr vyvinula na obchodnú platformu. Robinhood vám teraz umožňuje obchodovať s akciami a inými finančnými produktmi vrátane kryptomien. Môžete začať investovať už s 1 dolárom na svojom účte.

“Dnes túto službu používa každý mesiac 17,7 milióna ľudí a polovica z nich investuje prvýkrát,” poznamenáva Bloomberg. Podľa spoločnosti je viac ako polovica používateľov začínajúcimi investormi a väčšina z nich má 18 až 40 rokov.

Online broker začal obchodovať pod označením HOOD na burze NASDAQ vo štvrtok 29. júla 2021. V rámci IPO bolo predaných 55 miliónov kmeňových akcií triedy A, z toho 52,375 milióna predaných samotnou spoločnosťou a 2,625 milióna existujúcich akcionárov. Hlavnými upisovateľmi umiestnenia boli Goldman Sachs, Citigroup a J.P. Morgan Shadow a Bhatt predali po 50 miliónov dolárov. Počas IPO bola spoločnosť ocenená na 31,8 miliardy dolárov.